Na ratunek cennym dębom

Radny Paweł Kołodziej proponuje, by Rada Miasta Józefowa podjęła uchwałę w sprawie objęcia ochroną ponad 60 dębów rosnących na nadwiślańskiej skarpie, tuż za nieistniejącym już Hotelem pod Dębami. W sąsiedztwie skarpy prywatny inwestor chce wybudować kompleks hotelowo-konferencyjny, a samą skarpę z przylegającym terenem zagospodarować do celów sportowo-rekreacyjnych

ARTUR KUBAJEK

W ubiegłym tygodniu wniosek w sprawie ustanowienia pomników przyrody wraz z projektem uchwały wpłynął do rady miasta. W środę, 17 marca podczas posiedzenia komisji ładu przestrzennego i ochrony środowiska radny Paweł Kołodziej przybliżył założenia w sprawie ochrony drzew. – Chciałbym, abyśmy podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia pomnikami przyrody dębów rosnących na terenie objętym programem Natura 2000 i sąsiadującym z rezerwatem przyrody „Wyspy Świderskie”. To tereny zalewowe, z unikalną przyrodą, którą trzeba chronić przed planowanymi w przyszłości inwestycjami – przekonywał radny.

Ochronie miałoby podlegać ponad 60 dębów szypułkowych. Radny zwrócił się również z wnioskiem o wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad sesji, która ma odbyć się w piątek, 26 marca. Sprawa nie będzie jednak rozpatrywana na marcowym posiedzeniu. – Wniosek wpłynął do rady dziś, a najpóźniej jutro ma być znany porządek obrad. Nie ma szans, aby zgodnie z wymogami do jutra ten projekt otrzymał opinię komisji, burmistrza i prawnika, tym samym nie może znaleźć się w porządku obrad – tłumaczył przewodniczący rady Mariusz Batorski. Dodatkowo uczestniczący w posiedzeniu komisji Dariusz Rogowski, kierownik referatu zagospodarowania przestrzennego, zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami projekt uchwały powinien być uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, z zastrzeżeniem, że brak przedstawienia stanowiska w ciągu miesiąca od dnia otrzymania projektu uchwały jest uważany za uzgodnienie projektu.

Ostatecznie ustalono, że komisja do sprawy wróci na początku kwietnia. W tym celu ma być zwołane wyjazdowe posiedzenie, podczas którego radni zapoznają się w terenie z zaproponowanym zakresem ochrony dębów.

Dla terenu, na którym rosną wskazane przez radnego drzewa, przygotowano projekt planu zagospodarowania przestrzennego „Podskarpie – dawny Hotel pod Dębami”. Według planu właściciel będzie mógł tam wybudować małe obiekty rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowe dostosowane do turystycznego zagospodarowania tego obszaru, np. utwardzone place do gier zespołowych, przenośne elementy drewniane, ogródki na plaży.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.