Strażacy pomagają dotrzeć na szczepienie

Trwają szczepienia kolejnych grup osób uprawnionych do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Zgodnie z rządowymi wytycznymi samorządy organizują transport dla tych seniorów, którzy sami nie mogą dotrzeć do punktu szczepień. W Otwocku terminy dowozów są umówione już na kwiecień

SYLWIA WYSOCKA

Starsi mieszkańcy Otwocka chętnie korzystają z dowozu do punktów szczepień. Sylwia Konopacka-Bąk, naczelnik wydziału promocji i spraw społecznych, która koordynuje akcję, informuje, że do połowy marca zostało umówionych 40 transportów. Wszystko wymaga dużo cierpliwości i elastyczności, ponieważ terminy, a nawet miejsca, w których seniorzy mają umówione szczepienia, czasami zmieniają się z dnia na dzień. Na szczęście pomocą służą Ochotnicze Straże Pożarne z Jabłonny i Wólki Mlądzkiej. Druhowie podjeżdżają pod dom osoby umówionej na szczepienie, przewożą ją do punktu szczepień i odwożą. Przez cały ten czas służą pomocą osobom, które mają różne ograniczenia ruchowe. Z takiej pomocy skorzystała m.in. pani Zofia, mieszkanka otwockich Kresów, którą druhowie z OSP Wólka Mlądzka bezpiecznie dowieźli na szczepienie w ubiegłym tygodniu. – Bardzo trudno jest mi samodzielnie się poruszać. Gdyby nie pomoc, nie wiem, jak dotarłabym na szczepienie – przyznaje w rozmowie z „Linią” pani Zofia.

– Z moich rozmów z seniorami wynika, że często traktują możliwość zaszczepienia się jako jedyną szansę na wyjście z domu, z izolacji – mówi Sylwia Konopacka-Bąk. – Nieraz są to osoby, które z obawy o zdrowie w ostatnich miesiącach żyły w odosobnieniu. Szczepienie jest dla nich nadzieją na powrót do „normalnego” życia – przyznaje.

Urząd miasta cały czas przyjmuje kolejne zgłoszenia na dowóz do miejsca szczepienia. Seniorzy sami dzwonią, ale zdarza się, że na transport umawiają ich sąsiedzi, bo dowozy dotyczą osób, które rzeczywiście są mało mobilne i aktywne. Obecnie umówione są już nawet terminy na kwiecień, chociaż urząd przyjmuje zgłoszenia także na bieżąco, starając się w miarę możliwości dostosować transport do terminów szczepień umówionych przez seniorów. Dowozy realizowane są przez wspomniane jednostki OSP, kierowcę urzędu miasta czy sporadycznie przez Ekopatrol. To ostatnie stało się zresztą powodem krytyki ze strony tych mieszkańców, którzy od Ekopatrolu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, oczekują koncentracji na innych zadaniach. – Wykorzystanie Ekopatrolu do przewozu na szczepienia jest incydentalne. Ostatnio wynikało z tego, że kierowca urzędu przebywał na kwarantannie, a OSP miała swoje zadania. Trzeba trochę empatii, by zrozumieć, co dla seniorów oznacza umożliwienie im dotarcia na szczepienie. Staramy się podejść do tego po ludzku – mówi Sylwia Konopacka-Bąk. – Z naszych informacji wynika, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami, komunikacja z urzędem jest dobra. Współpraca z naszymi OSP układa się bez zastrzeżeń. Oczywiście przydałoby się jeszcze więcej szczepionek – mówi prezydent Jarosław Margielski.

To musisz wiedzieć

Transport do punktów szczepień jest przeznaczony dla osób, które mają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami lub mają trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze, niemające możliwości samodzielnego dojazdu).

Żeby umówić transport seniora na szczepienie, należy zadzwonić pod numer tel. 510 820 148, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Trzeba mieć już umówiony termin szczepienia. Obsługujący infolinię pracownik urzędu miasta nie dokonuje rejestracji na szczepienia, nie udziela również informacji medycznych dotyczących szczepień.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.