Dodatkowe inwestycje na drogach

Zarząd Powiatu Otwockiego zaproponował, na co rozdysponować rezerwę inwestycyjną w wysokości ponad 2 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe inwestycje drogowe. Do niektórych z nich mają dołożyć się gminne samorządy

SYLWIA WYSOCKA

Tegoroczny budżet powiatu otwockiego został skonstruowany nietypowo. Zarząd zaproponował, by część środków zostawić na rezerwie inwestycyjnej po to, żeby w ciągu roku wybrać priorytetowe zadania, które oprócz tych zapisanych w uchwale budżetowej jeszcze w tym roku zostaną wykonane na drogach powiatu. Dlatego zaplanowano znacznie większą rezerwę inwestycyjną. W ubiegłych latach było to ok. 400 tys. zł, w tym roku – ponad 2 mln 800 tys. zł.

W połowie marca, po wysłuchaniu potrzeb gmin oraz ewentualnej deklaracji o wsparciu finansowym, zarząd powiatu przedstawił radnym pomysły dotyczące zrealizowania inwestycji drogowych za ponad 2 mln zł. – Propozycje zarządu wynikają z korespondencji pomiędzy zarządem a włodarzami poszczególnych gmin – mówi starosta Krzysztof Szczegielniak. – Poprosiliśmy włodarzy, żeby przedstawili nam swoje pomysły w ramach ewentualnych zwiększonych środków na inwestycje na ich terenie. Poddaliśmy te propozycje ogólnej wycenie i na tej podstawie zaproponowaliśmy konkretny podział środków. Postanowiliśmy przeznaczyć pieniądze na dodatkowe inwestycje drogowe w każdej gminie bez względu na to, czy jej włodarze zadeklarowali wkład własny, czy nie. Jeśli na sesji marcowej rada powiatu uchwali zaproponowany podział środków, na podstawie tej decyzji oficjalnie wystąpię do gmin o zajęcie stanowiska w sprawie dofinansowania tych inwestycji. Dzięki dotacji zakres prac może być większy – deklaruje starosta.

Propozycje zadań dofinansowanych przez powiat

Gmina Celestynów

 • Modernizacja ciągów pieszych przy ul. Głównej i ul. Brzozowej w Pogorzeli Warszawskiej – 200 tys. zł.

Miasto Otwock

 • Projekt i budowa odwodnienia w drogach powiatowych na terenie miasta: ul. Reymonta w okolicach ul. Chopina i przy skrzyżowaniu z ul. Żeromskiego; ul. Filipowicza przy skrzyżowaniu z ul. Andriollego; ul. Kraszewskiego w okolicach posesji nr 53 oraz ul. Karczewskiej w okolicach OPWiK – 150 tys. zł.
 • Przebudowa chodnika wzdłuż ul. Karczewskiej na odcinku od ul. Batorego do ul. Bema – 500 tys. zł.

Gmina Józefów

 • Modernizacja nawierzchni jezdni ul. kard. Wyszyńskiego na odcinku od ul. Wawerskiej do ul. 3 Maja – 200 tys. zł.
 • Budowa doświetlonego przejścia dla pieszych na ul. Granicznej w Józefowie pomiędzy ul. Teatralną a ul. Uśmiech – 35 tys. zł.

Gmina Karczew

 • Przebudowa ul. Świderskiej w Karczewie polegająca na budowie chodnika na odcinku od ul. Kościelnej do ul. Ordona – 200 tys. zł.
 • Modernizacja ul. Świderskiej polegająca na wymianie nawierzchni parkingu zlokalizowanego w pasie drogowym – 35 tys. zł.

Gmina Wiązowna

 • Budowa chodnika przy drodze powiatowej w Czarnówce od skrzyżowania w Gliniance – 100 tys. zł.
 • Budowa chodnika w Bolesławowie – 50 tys. zł.
 • Budowa chodników wzdłuż dróg powiatowych na terenie gminy Wiązowna – Majdan, ul. Widoczna – 56 tys. zł.

Gmina Sobienie-Jeziory

 • Modernizacja drogi powiatowej Sobienie Kiełczewskie – Zambrzyków Stary – Władysławów – 200 tys. zł.

Gmina Kołbiel

 • Modernizacja nawierzchni na drodze 2741W na odcinku Sufczyn – Wola Sufczyńska – 200 tys. zł.

Gmina Osieck

 • Modernizacja nawierzchni drogi Grabianka – Górki – Osieck – 200 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.