Niezwykły projekt Drużyny Błażeja

„Leżakiem nad morze” to 776 kilometrów, od gór do morza, które w czerwcu chcą pokonać niepełnosprawni kolarze z powiatu otwockiego: Błażej Cymerman, Grzegorz Kołodziejczyk i Piotr Małek. Takiego przedsięwzięcia nikt w Polsce dotąd nie realizował. „Linia Otwocka” jest patronem medialnym tego projektu

PRZEMEK SKOCZEK

Każdy z nas widywał z pewnością cyklistów, którzy nie mogąc wykorzystać siły nóg, „pedałowali” ręcznie w pozycji horyzontalnej. Ich pojazdy to właśnie „leżaki” – tak brzmi potoczna nazwa profesjonalnych rowerów dla niepełnosprawnych z niedowładem kończyn dolnych lub tych, którzy ich po prostu nie mają. Pochodzi oczywiście od pozycji leżącej, jaką na nich przyjmują. Błażej Cymerman, Grzegorz Kołodziejczyk i Piotr Małek od lat pasjonują się kolarstwem szosowym i odnoszą na tym polu sukcesy.

– Chłopaki biorą udział w wyścigach krajowych dla osób niepełnosprawnych, trenują w klubie VeloAktiv, mają aspiracje do zdobywania medali. Przejechali wszystkie drogi powiatu otwockiego i Mazowsza. Połączyła ich pasja do sportu i wspólna walka o „normalne” życie. Ta „normalność” to łzy, gdy wszystko boli i każdy ruch jest torturą, to pot wylany na sali rehabilitacyjnej, to wsparcie psychologa, gdy nie chce się żyć, to dieta i jej suplementy, aby się podźwignąć. To wreszcie nowy wózek inwalidzki, właściwy podjazd do domu i brak w nim progów, aby być samodzielnym – opowiada Tomasz Cymerman, prezes Fundacji #DrużynaBłażeja. – Gdy w styczniu spotkaliśmy się u Piotrka i chłopaki przedstawili mi swój pomysł, byłem niezwykle przejęty. Naszym celem, jako fundacji, jest nie tylko bezpośrednia pomoc podopiecznym, lecz także wspieranie właściwego rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnych poprzez promocję aktywnego, zdrowego trybu życia. Postanowiłem pomóc im najlepiej, jak umiem, i wesprzeć projekt organizacyjnie – podkreśla.

Cel, jaki postawili sobie trzej kolarze, jest bardzo ambitny. Chcą przejechać 776 kilometrów. Trasa ma być podzielona na dziewięć jednodniowych etapów. Wystartują 12 czerwca z zakopiańskich Krupówek z zamiarem zakończenia trasy na plaży w Gdańsku 20 czerwca. Nie oznacza to jednak, że każdego dnia będą pokonywać te uśrednione 86 kilometrów. W tym przypadku nie ma równych etapów, bo też różne są poziomy ich trudności. Pamiętajmy, że na początkowym, górskim, odcinku trasy czekają ich znaczne przewyższenia. Najkrótszy będzie właśnie pierwszy etap z Zakopanego do Rabki-Zdroju, który liczy 54 kilometry. Najdłuższy jest odcinek Kraków – Radomsko, bo to aż 150 kilometrów, niewiele mniej przejadą z Łodzi do Włocławka – 122 kilometry. Ta trasa to wyzwanie nawet dla użytkowników tradycyjnych rowerów. Oni mają pojazdy napędzane siłą rąk, których prowadzenie wymaga znacznie więcej wysiłku i koncentracji. Na szczęście Błażej, Grzegorz i Piotr mają nie tylko parę w rękach, lecz także wielką siłę ducha. Trzymajmy za nich kciuki!

Sportowcy chcą nie tylko pokonywać kolejne ograniczenia i dawać przykład innym, lecz także zdobyć pieniądze na leczenie i rehabilitację 42 podopiecznych Fundacji #DrużynaBłażeja. „Linia Otwocka” wspiera to szlachetne przedsięwzięcie jako jedyny lokalny patron medialny. Niebawem na naszych łamach głos zabiorą sami uczestnicy wyprawy, którzy opowiedzą o przygotowaniach i towarzyszących im emocjach.

Potrzebna pomoc

Indywidualny numer rachunku bankowego projektu „Leżakiem nad morze” (przelewy krajowe i zagraniczne):

Santander Bank Polska SA: 03 1090 2590 0000 0001 4736 2052 Fundacja Drużyna Błażeja, ul. Ejsmonda 48a, 05-420 Józefów,w tytule należy wpisać: „Darowizna – leżakiem nad morze”

http://www.druzynablazeja.pl

Partnerzy projektu:

  • Polargos Group,
  • Toyota Radość,
  • VeloAktiv,
  • Tygodnik „Linia Otwocka”,
  • Kancelaria Prawnicza Siwek Gaczyński & Partners,
  • pl Reklamy,
  • SISU Sport,
  • MobilnyNet,
  • Ubezpieczenia iDealer.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.