Przymiarki do mapy hałasu

Zgodnie z zapowiedzią Starostwo Powiatowe w Otwocku kupi urządzenie do pomiaru hałasu. Dzięki decybelometrowi będzie można zmierzyć poziom hałasu na drodze S17 i w innych miejscach, które mieszkańcy powiatu wskazują jako szczególnie uciążliwe pod tym względem. W planach jest też stworzenie akustycznej mapy powiatu otwockiego

SYLWIA WYSOCKA

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach zakupu decybelometra. Pomysł pojawił się w związku ze skargami mieszkańców powiatu otwockiego na hałasy wzdłuż drogi S17. Wśród działań zapowiadanych przez władze powiatu, które wystosowały w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury, był też m.in. zakup urządzenia umożliwiającego dokonanie pomiaru poziomu hałasu na tej drodze.  Chodzi o to, żeby otrzymać wiarygodne wyniki, na podstawie których można by podejmować dalsze działania.

Podczas sesji rady powiatu w czwartek, 25 marca radni zdecydowali o przeznaczeniu 15 tys. zł na zakup miernika poziomu hałasu. Jak poinformował podczas jednego z posiedzeń komisji rady wicestarosta Paweł Zawada, pomiarów będzie dokonywał pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Otwocku. Będzie to specjalnie przeszkolona osoba. W pakiecie z urządzeniem zostanie zakupione szkolenie z zakresu jego obsługi. Na początek planowane są pomiary na trasie S17, ale kontrole będą dotyczyć również m.in. powodujących uciążliwości hałasowe zakładów przemysłowych, na które także skarżą się mieszkańcy.

Jakich korzyści spodziewa się starostwo po zakupie urządzenia? – Będziemy dysponować wiarygodnym sprzętem pomiarowym, którego wyników nie będzie można podważyć – odpowiada wicestarosta Zawada. – Choć nie będzie to równoznaczne z pomiarem w akredytowanym laboratorium, wynik będzie miarodajny. Na jego podstawie można stworzyć tzw. mapę akustyczną, jaka powstała np. w Poznaniu. Umożliwi nam to zlecanie Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska i innym tego typu instytucjom kontroli punktów znajdujących się na mapie, żeby można było potwierdzić otrzymane wyniki – podkreśla wicestarosta. Jak informują władze powiatu, wyniki pomiarów akustycznych będzie można wykorzystać w prowadzonych postępowaniach związanych z uciążliwościami akustycznymi, co ma skutkować niwelowaniem tych uciążliwości.

W Poznaniu, który wspomnianą mapę akustyczną na podstawie pomiarów tworzył przez kilka lat, opracowywane są nie tylko dane przekazywane do instytucji państwowego monitoringu środowiska. Mapa służy także do informowania mieszkańców terenów zagrożonych hałasem, a na podstawie wyników pomiarów natężenia dźwięku tworzone są programy ochrony przed nim.

5 komentarzy do “Przymiarki do mapy hałasu

 • 1 kwietnia 2021 o 12:22
  Permalink

  Pamiętajmy o tym że hałas nasila się wieczorami i w nocy. Niech pracownicy o tym pamiętają!!!

  Odpowiedz
  • 3 kwietnia 2021 o 15:36
   Permalink

   W takim razie koniecznie trzeba sprawdzić jak hałasują pociągi przemykając przez centrum Otwocka .A po obu stronach torów gęsta zabudowa.Akurat przed dworcem hamują jadąc w stronę Warszawy i rozpędzają się jadąc w przeciwna stronę.
   Tak czy tak mocno hałasują.
   Przydałby się jakieś ekrany.

   Odpowiedz
 • 5 kwietnia 2021 o 15:06
  Permalink

  Proszę pamiętać, że wbrew pozorom poziom halasu moze byc mniejszy w odległości 20m od trasy S17 niż 100-500 a nawet dalej od niej. Wsztstko zależy od profilu jezdni, skarp i zagłebień po których przebiega trasa. Najgorsze są miejsca gdzie nie ma ekranów a trasa idzie wysoko ponad domostwami. Taka sytuacja jest np na wzniesieniu w Góraszce na wysokości przyszłego CH. Cała okolica strasznie cierpi w promieniu nawet 1km od s17.

  Odpowiedz
  • 25 maja 2021 o 11:26
   Permalink

   To samo w Wólce Mlądzkiej/Kopkach.
   Węzeł Otwock jest podniesiony kilkanaście metrów względem otaczającego go terenu. Hałas przez dolinę Świdra jest słyszalny w Malcanowie 3km dalej. A wystarczyłyby tam niewielkie ekrany.

   Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2021 o 23:44
  Permalink

  Ja mieszkam w Majdanie i bardzo uciążliwa zrobiła się S2 z jednej strony ekrany są większe,a z drugiej nie ma wcale.W odległości 300 od trasy nie można wytrzymać.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.