Wielkanocne ozdoby na ostatnią chwilę

Święta tuż-tuż, a tobie nie udało się jeszcze znaleźć czasu na okolicznościowe przystrojenie domu czy kupienie dekoracji na wielkanocny stół? Nie martw się. Panująca pandemia to nie tylko wyjątkowa sytuacja, w której bez wyrzutów sumienia możesz pozwolić sobie na taryfę ulgową, lecz także lekcja na temat tego, co jest najważniejsze. Spotkania z bliskimi nabrały nowej rangi, a małe, tworzone wspólnie rękodzieła ucieszą bardziej niż wieńce czy zające ze sklepu

AGATA LEGAN

Wielkanocne dekoracje to przyjemny dodatek do świątecznego czasu – tworzą klimat i przywołują wiosnę, nawet gdy z nieba wciąż sypie  krupa śnieżna, a słońca jest ciągle jak na lekarstwo. Te zrobione własnoręcznie pełnią jeszcze wiele dodatkowych funkcji: angażują wszystkie pokolenia, napawają dumą i idealnie wpisują się w coraz bardziej popularną filozofię hygge – duński sposób na szczęście, które jest rozumiane jako komfort, przyjemność i czucie się dobrze zarówno ze sobą, jak i z innymi, a którego centrum powinien być… dom. Idea ta nabrała szczególnego znaczenia właśnie teraz, gdy niemal wszyscy doświadczyliśmy długotrwałego przymusu przebywania w domowej przestrzeni, która stała się jednocześnie biurem, szkołą, przychodnią czy gabinetem terapeuty. Świąteczne ozdabianie – czułe i bez pośpiechu – pozwoli nam na nowo oswoić ją jako miejsce wyciszenia i wracania do wewnętrznej równowagi. Wykorzystanie darów natury, gałązek czy kwiatów pozwoli nam dostrzec budzącą się do życia przyrodę, a wspólne plecenie czy klejenie dekoracji zapewni godzinę relaksującej aktywności. Takie chwile będą też wyjątkowo cenne dla naszych dzieci czy wnuków, które są pozbawione okazji do wyrażania się artystycznie na zajęciach w gronie rówieśników.

PAMIĘTAJ: Robienie ozdób ma być przyjemnością, nie powinno zatem generować dodatkowego stresu ani zbyt dużych kosztów. Miej to na uwadze, wybierając projekty do wykonania. Dostosuj je do zasobów, które już macie, i do możliwości wszystkich osób biorących udział w realizacji albo tak rozdysponuj działania, by wszyscy robili to, co potrafią najlepiej. Sięgaj po proste pomysły, które nie wymagają talentu plastycznego, wyszukanych materiałów ani narzędzi. Postaw na rzeczy naturalnie piękne i radosne, wiosenne kolory oraz uniwersalne motywy, które będą mogły zostać z wami na dłużej także po świętach.

Pisanki deluxe

Podstawową wielkanocną ozdobą są oczywiście dekorowane jajka. Możesz wykorzystać kolorowe barwniki dostępne w drogeriach i sklepach spożywczych lub gotować jaja w wywarze z cebuli czy czerwonej kapusty, ale to przecież nie koniec możliwości. Przed zanurzeniem w barwniku nałóż na jajko kilka niezbyt ciasnych gumek recepturek, a przekonasz się, jakie ciekawe, geometryczne wzory powstaną na skorupce. Możesz też zanurzyć jajka w nietypowych pozycjach i w kilku różnych kolorach, komponując na nich nieoczywiste połączenia plam. Do ozdabiania użyj też np. żelowych naklejek, ruchomych oczek, tatuaży wodnych, które da się odcisnąć na skorupce

w taki sam sposób jak na skórze, markerów permanentnych (za ich pomocą namaluj na jednolitym tle skorupki proste figury, kreski, kropki czy małe trójkąty, najbardziej efektownie prezentują się złote lub srebrne szlaczki na czarnej, granatowej lub ciemnoczerwonej powierzchni), brokatu (przyklej go na klej introligatorski do wybranej części jajka i obsyp, by nie tworzył nieestetycznych zgrubień) lub kleju na gorąco (powstałe przy jego użyciu trójwymiarowe wzory, np. pęknięcia, możesz pomalować farbami lub lakierem do paznokci).

Zamiast lub oprócz kurzych jaj możesz ozdobić też styropianowe bądź drewniane modele dostępne w wielu sklepach. Takie sztuczne jajka prezentują się niebanalnie, gdy są oklejone papierem gazetowym i owinięte koronkową wstążką – jeśli lubisz styl rustykalny, a ozdobione misternie puchatymi kotkami z bazi lub cekinami, jeśli wolisz je w wersji glamour. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie skorupek po użytych do potraw jajkach w roli miniwazonów, np. na małe wiosenne bukiety czy do zasadzenia aromatycznej rzeżuchy.

Girlandy i wianki

Są świetnym przybraniem domu, od progu wprowadzając świąteczno-wiosenny klimat i stanowiąc piękne tło dla rodzinnych posiłków i rozmów. Wybierz się z dziećmi do lasu i zbierz długie, giętkie gałązki do uplecenia wianka albo zetnij w ogródku kilka łodyżek bukszpanu – dzięki intensywnej zieleni liści wygląda imponująco sam w sobie, a będzie również idealnym podkładem dla dodatków w kolorach kontrastowych (np. bieli, słonecznej żółci lub neonowego różu) czy pastelowych (miętowych, blado niebieskich lub jasnożółtych). Zamiast plecionki możesz też użyć np. ramki od obrazka lub zdjęcia, niekoniecznie nawet okrągłej – owiń ją sznurkiem, koronką, słomką lub taśmą z juty i ozdób wedle upodobań. Gotowy wieniec można zawiesić na drzwiach lub na ścianie albo położyć jako otoczkę świecznika na świątecznym stole.

Pamiętaj, że ozdobami są również rzeczy, których nie musisz tworzyć – wspomniana rzeżucha, młody owies, mech (szczególnie chrobotek), wierzbowe gałązki, łodygi derenia, tulipany, żonkile czy narcyzy – umieść je w dobrze wyeksponowanym miejscu. Dla oryginalnego efektu możesz na dnie przezroczystego wazonu ułożyć kamyki albo wybrać nietypowe naczynie o oryginalnym kształcie czy designie – w trendach są teraz dzbanki w zgaszonych, raczej ciemnych barwach, takich jak ochra czy burgund, z powierzchnią o miękkiej fakturze – możesz taki stworzyć, np. owijając wazon, który już masz, szeroką aksamitką.

Elementy girlandy, tj. łańcucha z ozdobami do rozwieszania pod sufitem, między lampami lub nad oknem, łatwo wykonasz choćby z brystolu – możesz odrysować na nim wydrukowany kształt zająca i zlecić dzieciom wycięcie wielu takich samych figurek, a następnie nakleić na nie puchate ogonki, np. z waty. W tej roli sprawdzą się też nawleczone na sznurek żółte pompony z doklejonymi dzióbkami z czerwonej tekturki albo trójkąty z płótna, na których wybrany kształt możecie odcisnąć za pomocą pieczątki z ziemniaka. Taki stempel to zresztą doskonały patent na stworzenie wielu oryginalnych wielkanocnych dodatków, np. podkładek pod talerze czy opasek na serwetki.

Co jeszcze można zrobić, by osiągnąć swoje wielkanocne hygge?

  • Wyślijcie kartki z życzeniami do osób, z którymi nie możecie się w tym roku zobaczyć.
  • Poczytajcie książki o tematyce wielkanocnej.
  • Pijcie wiosenne napoje ziołowe, które można dosładzać miodem lub suszonymi owocami.
  • Urządźcie sobie wielkanocny wieczór filmowy. Idealne filmy familijne na tę okazję to np.: „Hop”, „Piotruś Królik” czy „Zając Max ratuje Wielkanoc”.
  • Przeprowadźcie bitwę na pisanki – jajko, które przetrwa zderzenia z jak najmniej uszkodzoną skorupką, wygrywa!

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.