Ponad 2700 chorych na COVID-19

Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w powiecie otwockim z różnym nasileniem. Pod koniec ubiegłego rokuwirusem zaraziło się ponad tysiąc osób, z czego 18 mieszkańców powiatu zmarło. Na początku tego roku sytuacja zaczęła się stabilizować, ale po kilku tygodniach koronawirus znów mocniej zaatakował. W marcu służby medyczne i sanitarne zleciły wykonanie ponad 8200 testów naCOVID-19. Wirusa potwierdzono aż u 2787 mieszkańców powiatu. Niestety, 14 osób zmarło. Dobrą wiadomością jest to, że masowo przybywa także ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały koronawirusa

AGNIESZKA JASKULSKA

Pod koniec ubiegłego roku „Linia” informowała o sytuacji epidemicznej w powiecie otwockim i opublikowała szczegółowe, tygodniowe raporty dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od września do końca listopada służby sanitarne co tydzień badaniami laboratoryjnymi potwierdzały wirusa u kilkuset mieszkańców powiatu otwockiego. W październiku i listopadzie odnotowano największą liczbę osób wymagających hospitalizacji (ponad 50) oraz tych, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem. W tym okresie COVID-19 uśmiercił 42 osoby, z czego 33 zmarłych było w wieku od 70 do 90 lat. W grudniu ubiegłego roku i podczas okresu świąt Bożego Narodzenia sytuacja epidemiczna nadal była poważna – COVID-19 potwierdzono testami u 1023 osób, a 18 mieszkańców powiatu otwockiegozmarło na skutek zakażenia wirusem. W styczniu sytuacja epidemiczna w regionie zaczęła się stabilizować i sanepid z tygodnia na tydzień zaczął odnotowywać spadek liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Poprawa trwała jednak krótko, bo w kolejnych tygodniach pandemia ponownie zaczęła przybierać na sile i wymknęła się spod kontroli.

Resort zdrowia publikuje codziennie raport dotyczący sytuacji epidemicznej w kraju. Niestety, chorych na COVID-19 w szpitalach przybywa szybciej niż wolnych łóżek (również w powiecie otwockim). Rząd zaostrzył przepisy i ogłosił lockdown, a przed świętami wielkanocnymi wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, m.in. zamknięto żłobki i przedszkola (rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego), zarządzono nowy limit w kościołach (jedna osoba na 20 m kw.), centra i galerie handlowe pozostają zamknięte z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych i aptek.

Jak wyglądała sytuacja epidemiczna w powiecie otwockim w marcu? Według danych Ministerstwa Zdrowia w tym czasie koronawirusa potwierdzono badaniami u 2787 mieszkańców powiatu. Wiele osób wymagało hospitalizacji. Niestety, COVID-19 przyczynił się do śmierci 14 osób (czterech mieszkańców zmarło w dwa dni: 17 i 19 marca).

W pierwszym tygodniu marca resort zdrowia odnotowywał kilkadziesiąt przypadków zakażeń koronawirusem, ale sytuacja zaczęła się pogarszać w połowie marca. Z dnia na dzień przybywało nie tylko chorych, lecz także zaczęto zlecać coraz więcej testów. Najwięcej przypadków odnotowano pod koniec miesiąca – 179 zakażeń (19 marca) oraz kilka dni później, 26 marca, gdy wirusa potwierdzono u 244 mieszkańców powiatu, i 28 marca, kiedy stwierdzono 172 nowe przypadki. W tym czasie setki osób zostało objętych kwarantanną – najwięcej, bo 2302 mieszkańców powiatu, było na kwarantannie w sobotę, 27 marca (od tego czasu ten stan się utrzymuje).

W marcu służby medyczne i sanitarne skierowały na wykonanie testów na COVID-19 ponad 8200 mieszkańców powiatu otwockiego – najwięcej pod koniec marca. W ostatnich 10 dniach miesiąca zlecono ponad 3300 testów. W dwóch punktach w powiecie otwockim, w których można wykonać badanie (szpital przy ul. Batorego w Otwocku i punkt przy KFC w Józefowie), tworzyły się duże kolejki, które utrudniały m.in. ruch na drodze (przy KFC musiała interweniować policja).

Dobrą wiadomością jest to, że z tygodnia na tydzień masowo przybywa ozdrowieńców. W marcu koronawirusa pokonało aż 2046 mieszkańców powiatu otwockiego, najwięcej w ostatnich 10 dniach miesiąca. Od 22 marca resort zdrowia odnotował w powiecie otwockim ponad tysiąc ozdrowieńców. Sytuację poprawiają także szczepienia przeciwko COVID-19.

9 komentarzy do “Ponad 2700 chorych na COVID-19

 • 7 kwietnia 2021 o 22:05
  Permalink

  A na inne poważne choroby ile ludzi zmarło ? Bo śmiertelność wzrosła w ciągu ostatniego roku znacznie.

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2021 o 10:42
   Permalink

   One nie są istotne.Jedynie słuszną i jedyną leczoną jest covid.Zresztą z tym leczeniem jej też to nie tak. W większości wypadków osoba jest izolowana i na tym koniec.Zero badań, zero lekarstw.

   Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2021 o 15:31
   Permalink

   Szanowna Pani Redaktor,

   Zwracam się do Pani z prośbą o napisanie sprostowania do powyższego Pani artykułu, który sieje strach, negatywne emocje i wyzwala podział wśród mieszkańców powiatu Otwockiego.

   Wierzę, że jest Panią patriotka ziemi Otwockiej i stara się Pani jako redaktor dociekać prawdy i przekazywać prawdę czytelnikom.

   Przejdźmy do merytium, droga Pani 2787 mieszkańców powiatu Otwockiego zarażonych Covidem to zaledwie 2,24% liczby mieszkańców powiatu Otwockiego – 124500 mieszkańców!

   Czy w sezonie grupowym w poprzednich latach za 2017,2018,2019 było wyższe niż 2,24% zarażenie grypa wśród mieszkańców powiatu Otwockiego? ZAPEWNE TAK, ale tego Pani już nie sprawdziła i nie napisała!

   14 zgonów z liczby mieszkańców powiatu Otwockiego to 0,5%!

   Proszę podać liczbę i wskaźnik procentowy od liczby mieszkańców powiatu Otwockiego (124500), zgonów w roku 2020 i Ikw 2021 z powodów :

   1) choroby nowotworowej

   2) układu krążenia, zawału

   3) grypy u mieszkańców w przedziale wiekowym 70-90lat

   4) cukrzycy

   5) nie udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na fałszowa pandemię koronawirusa

   Dlaczego pisze fałszywej pandemii, bo według starej zasady pandemię ogłasza się i wprowadza przy 12% zgonów od liczby mieszkańców, w przypadku Powiatu Otwockiego musiało by umrzeć 14940 mieszkańców powiatu Otwockiego w 2020r!

   Zapewne właściciel Linii Otwockiej miałby pełne ręce roboty w swojej kolejnej działalności gospodarczej!

   W związku z tym chciałbym zapytać Pani sumienie, czy pisanie półprawdy w celu wywołania i podtrzymywania strachu i negatywnych emocji wśród mieszkańców powiatu Otwockiego jest naganne i powinno podlegać publicznemu wykluczeniu takiej osoby, która z premedytacją i świadomością pisze półprawdy?

   Moje drugie pytanie do Pani

   Czy dziennikarz powinien dociekać prawdy i bronić prawdy pomimo niesprzyjających dla niego okoliczności?

   Czy zgodzi się Pani z moją teza, że wskaźniki i zgony mieszkańców powiatu Otwockiego za rok 2020r przy ww chorobach są zdecydowanie wyższe i biją na alarm niż liczby, które Pani podała związane z zakażeniem i zgonem na Covid 19?

   Proszę szanowna Panią o odpowiedź w sprostowaniu powyższego artykułu.

   PS.
   W powiecie Otwockim mieszkają mądrzy i wykształceni mieszkańcy, proszę mieć to na uwadze.

   Z poważaniem,

   Marek Leskiewicz
   Polski Polityk
   Otwocczanin
   PwP Polska wolnych Polaków

   Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2021 o 11:42
  Permalink

  Niestety dopóki nie nastąpi mocne zaszczepienie społeczeństwa rzędu co najmniej 50-60%, to się z całą epidemią będziemy jeszcze długo babrali, pojawią się kolejne fale a statystyki będą nieciekawe. Dobrze by było by w tej kwestii nastąpiło konkretne przyśpieszenie szczepień, tak by ta fala COVID była ostatnią, jaką przechodzimy. Statystyki z Izraela (obecnie po 200-300 dziennie i systematycznie ta liczba spada) czy Wielkiej Brytanii (obecnie 2000-3000 zakażeń dziennie i systematycznie ta liczba spada) pokazują, że to właśnie szczepienia są najwłaściwszą drogą by wrócić do normalności. U nas pewnie tak dobrze jeszcze przez jakiś czas nie będzie, zwłaszcza, że ciągle antyszczepionkowcy mają pełne możliwości wrzucania swoich opracowanych pewnie gdzieś w Rosji głupot między innymi na otwockich portalach internetowych i nikt tego nie kontroluje. Szczepionki (nie tylko chińskie i rosyjskie) są w pełni bezpieczne i Panie, na szczęście niedoszły Prezydencie Otwocka Leśkiewicz skończ Pan już mieszać ludziom w głowach.

  Ciekawy też jestem, kiedy pojawią się przepisy pozwalające osobom zaszczepionym nie być objętymi większością obostrzeń, bo badania z Izraela też wykazały, że takie osoby nie przenoszą wirusa. Więc w imię czego mają dalej chodzić w maseczkach czy nie móc uprawiać normalnie sportu? Mam nadzieję, że jak już będzie zaszczepionych ze 20-30 procent społeczeństwa, także z młodszych grup wiekowych, to pojawią się odpowiednio silne naciski, by obostrzenia znosić wobec osób zaszczepionych. Zwłaszcza że to też będzie sprzyjać promocji procesu szczepień.

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2021 o 17:11
   Permalink

   Rozumiem Pana strach i obawę przed koronawirusem.

   Czy bał się Pan tak strasznie zachorować na grypę, jak boi się Pan Covida?

   Na grypę więcej ludzi umiarło w 2015-2018 niż na Covid i nikt takiej paniki i fałszywej pandemii nie wprowadzał?

   Za nim zabierze Pan głos proszę wcześniej sprawdzic dane historyczne i porównać je z danymi obecnymi na Covid.

   Proszę nie dawać się ponosić fałszywej pandemii, za parę miesięcy będzie się Pan wstydził tego swojego wpisu.

   Z poważaniem,

   Marek Leskiewicz
   Otwocczanin
   Polski Polityk
   PwP Polska wolnych Polaków

   Odpowiedz
   • 9 kwietnia 2021 o 19:16
    Permalink

    Szanowny Panie.

    Mój stosunek do Covida i grypy nie ma tu najmniejszego znaczenia.

    Za to podobnie jak większość społeczeństwa mam serdecznie dosyć lockdownu i takich restrykcji jak noszenie maseczek, zmuszanie do pracy zdalnej, niemożność pójścia na siłownię, basen, do kina czy nawet ostatnio też do galerii albo fryzjera. A niestety one nie znikną, jeśli nie spadnie liczba zakażeń i to nie tak jak po jesiennej fali do 2-5 tys dziennie, ale do poziomu jak w zeszłe wakacje czyli do max kilkuset dziennie. To zaś, jak pokazuje praktyka Izraela czy Wielkiej Brytanii, stanie się dopiero po przyjęciu szczepionek przez ponad połowę społeczeństwa. Jeśli więc ktoś tak jak ja chce wrócić do normalnej egzystencji i nie marnować najlepszych lat życia jedynie na podstawowe czynności życiowe, ten powinien się zaszczepić gdy tylko będzie miał ku temu możliwość. Albo chociaż przestać mieszać ludziom w głowach w internecie i kolportować putinowską propagandę.

    A co do wstydu to on raczej powinien dotyczyć Pana i pańskich oszołomskich wpisów, którymi raz na jakiś czas raczy Pan mieszkańców Otwocka. Mam nadzieję, że takich „wolnościowców” chcących nas w kwestiach naukowych cofnąć do średniowiecza nie ma w Otwocku zbyt wielu.

    Odpowiedz
    • 10 kwietnia 2021 o 01:37
     Permalink

     Szanowny Panie

     Doceniam, że drugi Pana komentarz jest już mniej chaotyczny, ale znowu Pan pisze jak autorka tego powyżej artykułu półprawdy.

     Drogi Panie, dobrze, że Pan przytoczył sytuację w Izrealu, ale zapomniał Pan dodać lub nie wie, że obywatele Izreala założyli swojemu Premierowi Izreala sprawe w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości za szczepionki i za ograniczenie praw obywatelskich!

     Mam prośbę, za nim Pan coś przytoczy niech pan to sprawdzić do końca.

     Pisanie półprawdy świadczy o tym, że ma Pan słaby niewolnicy poddnaczy charakter, a Judaszy w Polsce już jest za dużo, którzy za srebrniki piszą półprawdy.

     Pozdrawiam

     Marek Leskiewicz
     Polski Polityk
     Otwocczanin
     PwP Polska wolnych Polaków

     Odpowiedz
     • 10 kwietnia 2021 o 11:44
      Permalink

      10 kwietnia 2021r to dzień upadku polskiej Policji – tysiące Policjantów broni schodów ❗

      Pytanie ile wśród nich jest
      Ukraińców❓

      Dowódzcy pisowscy Policji łamiący prawo Konstytucji RP, będą pozwy i duże kary finansowe dla łamiących prawo Policjantów.

      Korona wirus jak widzą Państwo nie obejmuje Policjantów, którzy nie trzymają odległości epidemiologicznej, co spowoduje wzrost zarażeń i większą liczbę zgonów poszczepiennych wśród Policjantów ❗

      „Tłuczki od pały” mają nad sobą miernoty dowódców, którzy sami #stwarzają zagrożenie #bezpieczeństwa Życia i Zdrowia dla #tysięcy Policjantów ściągniętych z #różnych rejonów Polskich.

      To pokazuje jakie #kretynskie_decyzję są podejmowane przez #antypolską_władze PiSu.

      #Miernoty nami rządzą, które #równają jak w #komunie do najniższego i najsłabszego obywatela.

      Wstyd i Hańba

      Trzeba zacząć odwiedzać grupami Policjantów po służbie w ich miejscach zamieszkania.

      Wystarczy 5-10 osobowa grupa na jednego, a ich jest w Polsce 98 000, a nas miliony.

      Czas pokazać Policjantom komu maja służyć ❗

      Koszty dzisiejszego święta, za które zapłacą podatnicy polscy to 200 – 400zł x liczba biorących udział Policjantów.

      Jeśli jest ich conajmniej 2000, a jest spokojnie do okrążenia całego placu Piłsudskiego w Warszawie to łatwo policzyć, że koszty wynoszą przy stawce :

      1) 200zł x 2000 = 400 000,00zł – to średni koszt wybudowania drogi w Gminie, zakup karetki lub wozu strażackiego, wybudowania 2 mieszkań komunalnych po 25mkw, obsłużenia 2000 pacjentów w przychłodni miejskiej ❗

      2) 400zł x 2000 = 800 000,00zł – to średni koszty wybudowania 1 km drogi z chodnikiem i ścieżka rowerowa, zakup wysokiej klasy sprzętu medycznego ratujacego życie dzieciom – pacjentom chorym na nowotwory, układ krążenia, cukrzycę, padaczke, wyposażenie oddziału dzieciecego psychiatrycznego na terenie Powiatu ❗

      https://www.facebook.com/wiadomosciwppl/videos/1460892794254457/

      Odpowiedz
    • 12 kwietnia 2021 o 10:21
     Permalink

     Szanowny Panie.Po raz kolejny przyjdzie nam skrzyżować szable.W Pana wpisie króluje brak samodzielnego myślenia,brak wiedzy (w pana ustach „kwestie naukowe” brzmią jak żart) i wiara w media mainstreamowe.Skąd u Pana taka wiara w szczepienia?Przecież nawet oficjalnie podaje się,że nie wstrzymują one transmisji wirusa,ani możliwości zachorowania.Więc jaki wpływ mogą mieć na ilość zakażeń?Oszołomem można nazwać raczej Pana, Pan Marek podał konkretne dane do których w żaden sposób Pan się nie odniósł.Cytowanie propagandy to nie jest sposób na prowadzenie dyskusji z ludźmi samodzielnie myślącymi.Pisząc te bzdury zaprzecza Pan zdrowemu rozsądkowi każdego obserwującego naszą rzeczywistość.Pana nadzieja,że większość mieszkańców Otwocka jest na Pana wzór ciemną masą masą, którą można manipulować w nieskończoność okazuje się płonna, co widać na ulicach.Jeżeli ma pan taką wolę to proszę zamknąć się w bunkrze i założyć kolejne pięć masek na twarz.Pana wybór.Dla ludzi których Pan pogardliwie nazywa „wolnościowcami” (co moim zdaniem jest komplementem) Ważna jest również jakość życia.Pan jak widzę trwale pogodził się ze statusem niewolnika i drażni Pana to że nie wszyscy pozwolili sobie założyć obrożę.

     Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.