Z energetyki na fotel prezesa

31 marca Michał Mrówka przestał pełnić funkcję członka Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku, czyli szpitala przy ul. Batorego 44. Zastąpił go Robert Podgórzak, który podpisał kontrakt na trzy miesiące. Wkrótce można spodziewać się ogłoszenia konkursu na stanowisko prezesa PCZ

SYLWIA WYSOCKA

Dotychczasowy członek Zarządu PCZ Michał Mrówka zdecydował o rezygnacji ze stanowiska z dniem 31 marca. „Linia” pisała o tym w połowie miesiąca. Podczas gdy formalnie pełnił on jeszcze funkcję członka zarządu, rada nadzorcza spółki powołała drugiego członka zarządu. Został nim Robert Podgórzak. Choć nie miał on jeszcze zatwierdzonych przez właściciela, czyli zarząd powiatu, warunków kontraktu, mógł rozpocząć swoje działania w szpitalu, m.in. zastępując Michała Mrówkę w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Zgromadzenie wspólników spółki, czyli zarząd powiatu, zatwierdziło wskazaną przez radę nadzorczą kandydaturę i uzgodniło warunki kontraktu. Zgodnie z nim Robert Podgórzak 1 kwietnia został powołany na trzy miesiące na członka zarządu szpitala. Tryb powołania bez konkursu od początku był wskazywany jako najbardziej prawdopodobny ze względu na krótki termin, jaki rada nadzorcza miała na wyznaczenie następcy Michała Mrówki. Konkurs jest jednak w planach.

– Ze względu na przyznane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 5 mln 700 tys. zł na remont przychodni specjalistycznej oraz podziemi szpitala (stołówki i apteki), a także konieczność kontynuacji starań o zaciągnięcie przez szpital kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego, obecne rozwiązanie, czyli powołanie nowego członka zarządu, wydaje się dobre – przyznaje w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Zawada. – Liczę na to, że pan Robert Podgórzak zrealizuje zadania związane z finalizacją kredytu i planem naprawczym dla szpitala. Powiat zatwierdził już poręczenie kredytu, ale bank wymaga realnego planu naprawczego. Mam nadzieję, że pan Podgórzak poradzi sobie z tym zadaniem i szybko uda się nam otrzymać kredyt i spłacić zobowiązania wobec wierzycieli – dodaje. Wicestarosta informuje także, że konkurs na prezesa zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Do tego czasu szpitalem będzie kierował nowy członek zarządu. – Warunki konkursu będą tematem najbliższego posiedzenia zgromadzenia wspólników – zapowiada wicestarosta Zawada. – Po ich zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników rozpocznie się procedura związana z ogłoszeniem  konkursu  – dodaje.

Robert Podgórzak jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej (2003), stypendystą Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego przy SGH – ma za sobą roczny pobyt na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Mainz. W latach 2004-2006 pracował przy projektach europejskich realizowanych przez Jednostkę Badawczo-Rozwojową „Ośrodek Przetwarzania Informacji” w Warszawie. W latach 2006-2018 był kierownikiem Zakładu Europejskiego Obszaru Badawczego oraz Współpracy Międzynarodowej „IMBIGS”. Koordynował projekty finansowane ze źródeł krajowych i zagranicznych.

W latach 2018-2020 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. technicznych i promocji Instytutu Badawczego „Łukasiewicz – IMBIGS”. Mieszkańcom powiatu otwockiego jest znany m.in. jako jedna z osób odpowiedzialnych za ekologiczny projekt badawczy polegający na produkcji energii i ciepła z biomasy, testowany w karczewskim Komunalnym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

O swojej nowej funkcji Robert Podgórzak w rozmowie z „Linią” mówi: – Przedsięwzięcie, którego się podjąłem, jest bardzo trudne, a dodatkowo nałożyła się na to sytuacja związana z pandemią. Uważam jednak, że uwzględniając specyfikę ochrony zdrowia, PCZ należy traktować jak spółkę. Bez względu na to, w jakiej branży działa spółka, powinna ona kierować się zasadami określonymi dla spółek. Niekoniecznie musi działać wyłącznie w celu maksymalizacji zysku, ale powinna godzić interesy trzech grup: właściciela, pracowników i klientów, czyli pacjentów. Nie faworyzując żadnej z nich, trzeba starać się działać tak, by wszystkie grupy odnosiły wrażenie, że gramy do jednej bramki i nikt nie czuje się przegrany.

Czy trzy miesiące wystarczą, żeby poznać sytuację spółki? – Wydaje mi się, że tak. Jest to wystarczający czas, by ktoś z boku mógł dostrzec to, co prawdopodobnie można lepiej zorganizować. Jest taki żart, że jeśli komuś się nie powie, że coś jest niemożliwe, on o tym nie wie, więc to zrobi. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy w tak krótkim czasie można skutecznie wprowadzać zmiany, odpowiadam, że można chociaż wskazać, gdzie te zmiany należy przeprowadzić – podkreśla Robert Podgórzak. Na pytanie, czy objęcie przez niego stanowiska członka zarządu może wiązać się ze zmianami w zakresie świadczeń dla pacjentów, odpowiada: – Zapewniam, że w tym czasie na pewno nie będzie zawężania i ograniczania dostępności do świadczeń. Kierunek, który powinniśmy przyjąć, to poszerzanie zakresu działalności. Zakończone w ubiegłym roku projekty unijne bardzo wsparły szpital w zakresie sprzętu. To trzeba wykorzystać zarówno przy zawieraniu kontraktów z NFZ, jak i rozwijaniu działalności komercyjnej. Obecnie powinniśmy skupić się na tym, aby personel i sprzęt pracował w taki sposób, by zwiększyć dostępność świadczeń dla pacjentów i poprawić wynik ekonomiczny spółki – uważa Robert Podgórzak.        

4 komentarze do “Z energetyki na fotel prezesa

 • 16 kwietnia 2021 o 01:01
  Permalink

  Projekt-or badawczy, a tu potrzeba dobrego, doswiadczonego managera, sic.

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2021 o 12:20
  Permalink

  Szkoda, że nowy włodarz zaczął oszczędności od wstrzymania wypłat personelowi. Za chwilę nie będzie lekarzy ani pielęgniarek, którzy będą plan naprawczy realizować, a zapłacą za to oczywiście jak zwykle pacjenci.

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2021 o 13:45
  Permalink

  Super nowy dyrektor. Pierwsza decyzja – nie płacić personelowi. Doskonale rokuje

  Odpowiedz
 • 22 maja 2021 o 10:52
  Permalink

  Kochana gazeto zajmijcie się tematem wypłat, prezes wstrzymał pensje ludziom. Odkąd objął stanowisko wszystko wstrzymane.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.