Ośrodek dla seniorów w Soplicowie?

Na terenie po dawnym domu dziecka w otwockim Soplicowie mógłby powstać nowoczesny ośrodek dla seniorów, jakiego nie ma jeszcze w Polsce. Takie plany przed otwockimi radnymi roztoczyli przedstawiciele spółki Laris Development należącej do dużej grupy przedsięwzięć Zygmunta Solorza

SYLWIA WYSOCKA

W listopadzie 2017 roku „Linia” informowała o sprzedaży przez powiat otwocki terenu po domu dziecka przy ul. Myśliwskiej 2 w Soplicowie. Powiat sprzedał nieruchomość przy pierwszym podejściu za ponad 2 mln zł. Cena wywoławcza wynosiła 1 mln 998 tys. 314 zł. Właścicielem terenu została firma Elandom Nieruchomości z Józefowa, która kupiła jeszcze trzy pojedyncze działki po 1500 m kw. sąsiadujące z terenem dawnego domu dziecka.

Inwestor z potencjałem

Na sprzedanej przez powiat nieruchomości znajduje się piętrowy budynek. Przed wojną była to willa „Arcy”, którą zbudowano dla Szymona i Elżbiety Rykwertów jako dom letni. Po wojnie nieruchomość została przejęta przez skarb państwa i znacznie przebudowana. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. To duży, trzykondygnacyjny, podpiwniczony obiekt o powierzchni zabudowy 265 m kw. Na działce liczącej 1,9278 ha znajdują się też garaże, dawne boisko i parking. Teren nadal nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Rada miasta jest dopiero na etapie procedowania planu zagospodarowania pod nazwą „Soplicowo” obejmującego te obszary. Na razie warunki zabudowy inwestorowi wydaje prezydent. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego działki położone na tym terenie są oznaczone symbolami MNL-40, czyli stanowią tereny zabudowy mieszkaniowej na działkach leśnych w rejonie funkcjonalnym przyrodniczo-mieszkaniowym w strefie strukturalnej przyrodniczej. Właśnie okazało się, że na tym terenie spółka Laris Development planuje – jak sama zapewnia – „innowacyjną na skalę kraju” inwestycję.

Spółka Laris Development jako członek Grupy Laris jest deweloperem i generalnym wykonawcą nieruchomości komercyjnych Delta Center w grupie Zygmunta Solorza. To duża grupa inwestycyjna, w skład której wchodzą m.in. Polkomtel, operator sieci Plus, Telewizja Polsat, Cyfrowy Polsat, Port Praski i wiele innych.

„Coś” dla lokalnych seniorów

Podczas posiedzenia komisji planowania przestrzennego, które odbyło się we wtorek, 30 marca, przedstawiciele spółki zaprezentowali plany budowy przy ul. Myśliwskiej 2 ośrodka senioralno-rehabilitacyjnego. Prezes zarządu Laris Development, Tomasz Cyperling, poinformował radnych, że firma ma w planach budowę w Otwocku obiektu senioralnego przeznaczonego dla około stu osób w wieku powyżej 65 lat i chce wyznaczać zupełnie nowe standardy w opiece nad seniorami. Z kolei mec. Małgorzata Nawrocka, żona właściciela Grupy Laris, radca prawny spółki, rodowita otwocczanka, znana mieszkańcom m.in. z zaangażowania w pomoc tutejszym podmiotom działającym w zakresie ochrony zdrowia (np. remont oddziału pediatrycznego w szpitalu powiatowym w Otwocku), oznajmiła, że grupa planuje zwiększenie aktywności w obszarze prospołecznym, a na wybór Otwocka jako miejsca realizacji części tych planów miały wpływ właśnie jej rodzinne powiązania z miastem.

– Idziemy do przodu, przeanalizowaliśmy rynek, wiemy, jakie jest zapotrzebowanie. Chcielibyśmy stworzyć w Otwocku nowoczesny ośrodek senioralny dla pacjentów bez względu na to, w jakim stanie zdrowia i aktywności się znajdują – poinformowała mec. Nawrocka podczas wspomnianego posiedzenia. Jednocześnie zadeklarowała, że jeśli uda się wybudować obiekt, będzie chciała nawiązać współpracę z miastem i lokalnymi seniorami, ponieważ innowacyjność inwestycji ma polegać m.in. na tym, że obiekt nie będzie mieć charakteru zamkniętego, dostępnego wyłącznie dla pacjentów ośrodka.

Tradycja i nowoczesność

O samym projekcie kompleksu senioralnego opowiadał radnym architekt Piotr Czyżewski, autor projektu. Według niego historyczny obiekt przebudowanej willi „Arcy” zostanie zachowany, chociaż będzie poddany gruntownej rewitalizacji. – Chcemy zachować cały ten budynek i stworzyć tam miejsce do różnych aktywności, do których mieliby być zapraszani lokalni seniorzy, mogący realizować tam różnorodne inicjatywy i przedsięwzięcia – tłumaczył architekt. O tym, skąd wziął się pomysł na realizację tego typu funkcji dla tej nieruchomości, Piotr Czyżewski mówił: – Od momentu nabycia nieruchomości w 2017 roku zaczęliśmy się zastanawiać, jaka mogłaby być funkcja dla tego unikatowego terenu. Na podstawie badań socjologicznych okazało się, że idealny byłby obiekt senioralny, ponieważ wpisywałoby się to w ducha uzdrowiskowego miasta, a z drugiej strony odpowiadało na potrzeby demograficzne. Na tej podstawie powstał projekt miejsca unikatowego, które będzie otwarte zarówno dla mieszkańców, jak i osób potrzebujących opieki senioralnej na różnym poziomie.

Cały teren do zagospodarowania liczy blisko 3,5 ha. Według przedstawionych założeń projektowych jego centrum będzie stanowić dawny dom dziecka (willa „Arcy”), który ma pełnić funkcję domu kultury, restauracji, zaplecza administracyjnego. Obok willi ma być pięć połączonych pawilonów. Budynki są zaprojektowane z rudej cegły przypominającej korę sosnową, żeby jak najbardziej wtapiały się w otoczenie. Według projektanta mają zostać zbudowane w miejscu, gdzie nie ma zadrzewień lub drzewa, jak stwierdził architekt, są marnej jakości. Budynki mają być niższe od samej willi – ich maksymalna wysokość to 13 metrów.

Pawilony zaplanowano po to, by rozproszyć zabudowę i nadać jej bardziej kameralny charakter, a także by osoby o różnym stopniu niepełnosprawności znalazły w poszczególnych częściach to, czego będą potrzebować. Główny wjazd do ośrodka ma prowadzić od strony ul. Hrabiego, drugi będzie znajdował się w miejscu obecnego, czyli od ul. Myśliwskiej. Oprócz budynków na terenie znajdzie się część ogrodowo-warzywna, ogród słoneczny oraz dzika część leśna, jak najmniej zmieniona, w której powstaną ścieżki sensoryczne. Oprócz tego na terenie ośrodka planuje się wybudowanie lokalnej przychodni dla pensjonariuszy, która będzie mogła przyjmować również pacjentów z zewnątrz. Inwestor chce, by znalazły się w niej gabinety lekarskie, pracownia fizjoterapii i hydroterapii, basen leczniczy i basen do aqua aerobiku. Planowane są rozmowy z NFZ na temat kontraktowania zabiegów. Ponadto dla seniorów dostępna będzie kaplica, kuchnia i plac zabaw dla wnuków. Na terenie przewidziano też parking dla karetek. Pomiędzy willą „Arcy” a pawilonami znajdzie się centralny plac z zaprojektowanym amfiteatrem, który ma stanowić miejsce spotkań i relaksu dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Zresztą cały teren został zaprojektowany pod kątem dostępności osób poruszających się na wózkach.

Obiekt będzie ekologiczny, zostanie wyposażony w pompy ciepła, planowane jest lokalne retencjonowanie wody deszczowej i minimalny poziom utwardzenia terenu. Wstępne ceny pobytu podane przez pomysłodawców to ok. 5-7 tys. zł miesięcznie w zależności od wykupionego pakietu.

Koncepcja niezgodna z założeniami planu

O wydanie warunków zabudowy dla ośrodka senioralnego inwestor zaczął starać się już w sierpniu 2018 roku. Jednocześnie poza pracami projektowymi wykonano raport oddziaływania na środowisko, który jest opiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. – Toczy się postępowanie o wydanie warunków zabudowy dla tej inwestycji, jednak nie może się ono zakończyć, ponieważ firma nie ma decyzji środowiskowej, a dla tego typu przedsięwzięcia musi być ona wydana – informuje sekretarz miasta Piotr Bartoszewski. – Decyzję środowiskową wydaje wydział ochrony środowiska urzędu na podstawie opinii RDOŚ, a ta dotychczas nie została wydana – podkreślił.

Rada miasta proceduje właśnie miejscowy plan zagospodarowania obejmującego „Soplicowo”, ale jego przyjęcie oznaczałoby obecnie zniweczenie planów inwestora. Taka inwestycja nie byłaby możliwa do realizacji, ponieważ przyjęte założenia wskazują, że nawet istniejąca tam willa przekracza parametry, które będą obowiązywać po wprowadzeniu planu. Komisja planowania przestrzennego zwróciła się do prezydenta z wnioskiem o wyłączenie terenów pod planowaną inwestycję z planu, który jest obecnie procedowany. Projekt decyzji o wyłączeniu ma zostać przygotowany. Kolejny krok w sprawie to opinia RDOS, na którą inwestor wciąż czeka.

 

Komentarz
JAROSŁAW MARGIELSKI, prezydent Otwocka
Jeśli chodzi o sam zamysł przedstawionej inwestycji, bardzo się cieszę, że nasze miasto jest postrzegane jako perspektywiczne dla tego rodzaju przedsięwzięć. Uważam, że to jest kierunek, w którym miasto powinno się rozwijać: opieka zdrowotna, opieka senioralna, usługi unikatowe i usługi nieuciążliwe. Mamy walory krajobrazowe, korzystne położenie (bliskość Warszawy), dobrą komunikację. Te czynniki powinny być zachęcające dla tego rodzaju inwestycji. Jeżeli one się pojawiają, to uważam, że moją rolą i rolą rady miasta jest prowadzenie działań, które będą skutkować tym, że Otwock stanie się miejscem przyjaznym dla takiej działalności, a nie rozwoju przemysłu śmieciowo-ściekowego. To drugie uważam za zły kierunek i dlatego jestem przekonany, że ten zwrot wywoła pozytywny skutek, a takich inwestycji jak ta zaproponowana na terenie Soplicowa będzie więcej.

7 komentarzy do “Ośrodek dla seniorów w Soplicowie?

 • 8 kwietnia 2021 o 13:16
  Permalink

  Jakos w artykule zabraklo informacji ze inwestycja jest niezgodna ze Studium, a tekst o „marnej jakosci drzew” jest conajmniej niestosowny.

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2021 o 15:49
  Permalink

  Z tekstu można przyjąć założenie ” jaki dobry inwestor, pomaga seniorom”. A cennik pobytu w takim domu od 3,5 do 15000 za miesiąc.
  Rozważałem możliwość pójścia do takiego przybytku. Nie wiedziałem czy wystarczy mi emerytury na opłaty. Zadzwoniłem i .,
  Od 4 tys za pokój trzy osobowy do 8 tys za pojedynkę.
  No tak, prawdziwa pomoc dla seniora

  Odpowiedz
   • 29 maja 2021 o 12:05
    Permalink

    Wychowałam się w tym domu w latach 70 .Piekna willa,powinna zostać tam placówka Domu Dziecka.

    Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2021 o 16:58
  Permalink

  Na tym terenie obowiązywac miała zabudowa rezydencjonalna, właśnie mialo to chronić te tereny przed czymś takim. Kolosalna skala tej inwestycji jest porażająca. Degradacja i dewastacja obecnej pięknie zalesionej działki. Parking na kilkadziesiąt samochodow, olbrzymietrzypietrowe „blokasy”. Brakuje tylko pętli autobusowej.

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2021 o 20:46
  Permalink

  Nie róbcie ze starości komercji bo nie wiadomo jaka każdego z nas czeka.

  Odpowiedz
  • 12 kwietnia 2021 o 10:14
   Permalink

   5 – 7 tysięcy za miesiąc – na pewno to będzie dla otwockich seniorów. Prędzej będą tam bliscy celebrytów telewizyjnych i polityków.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.