Poczekasz na rejestrację auta

Podczas pandemii okazało się, że wiele spraw urzędowych można załatwić przez internet, jednak niektóre nadal wymagają wizyty w urzędzie. Czasem na spotkanie z jego pracownikiem można czekać nawet kilka tygodni. Przykładem jest Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Otwocku, gdzie z powodu koronawirusa wprowadzono istotne ograniczenia m.in. w rejestracji aut  

Kupno samochodu to skomplikowany i czasem zaskakujący proces. Często po tygodniach spędzonych na poszukiwaniu ofert natrafiamy na tę jedyną, po czym błyskawicznie decydujemy się na oględziny i zakup auta. Z umową w ręku szykujemy się do rejestracji pojazdu w starostwie. Wiadomo, trwa pandemia, więc przed wizytą w urzędzie sprawdzamy dostępność miejsc dla interesantów na stronach starostwa. I tam dowiadujemy się, że miejsca na kwiecień skończyły się zaraz po świętach, a na rejestrację mamy 30 dni… Co ma więc zrobić ktoś, kto właśnie kupił samochód?

– Najważniejszą i najpilniejszą sprawą w takiej sytuacji jest dokonanie zgłoszenia nabycia pojazdu. I analogicznie w związku ze sprzedażą wtedy należy zgłosić jego zbycie. W obu przypadkach ustawodawca wskazał, że ten obowiązek należy spełnić w terminie 30 dni – tłumaczy Agnieszka Bąk, dyrektor wydziału komunikacji i transportu. – Rejestracji pojazdu można dokonać wtedy później i nie będzie to skutkowało nałożeniem kary. Oczywiście każdy pojazd powinien mieć ważne badanie techniczne i wykupione OC. Warto również wiedzieć, że stosowny, prawidłowo wypełniony wniosek dotyczący nabycia lub zbycia pojazdu (dostępny np. na stronie http://www.powiat-otwocki.pl) można przesłać do wydziału komunikacji i transportu pocztą, za pośrednictwem ePUAP czy platformy PWPW. Można również złożyć go w kancelarii starostwa – podkreśla dyrektor Bąk. 

Rezerwacja miejsca na kwiecień odbywała się z miesięcznym wyprzedzeniem, można było zapisać się już w marcu. Jednak ze względu na zachorowania wśród pracowników nastąpiły komplikacje. – Mimo trwającej najpoważniejszej z dotychczasowych fal pandemii nie zmniejszyło się zainteresowanie usługami wydziału. Pandemia dotyka nas nie mniej niż innych. W związku z wykrytym zachorowaniem na COVID-19 u pracowników jednej ze zmian, zostaliśmy zmuszeni do skrócenia obsługi interesantów tylko do godzin pracy pierwszej zmiany (od godz. 8 do godz. 16). Pracujemy więc krócej, borykając się z mniejszą liczbą pracowników, bo niektórzy są na zwolnieniach lekarskich lub na kwarantannie. Dlatego teraz skupiamy się na tym, żeby w pierwszej kolejności obsłużyć wszystkich zapisanych, również te osoby które miały korzystać z usług drugiej zmiany – tłumaczy Agnieszka Bąk.

Skoro nie zarejestrujemy pojazdu w kwietniu, to czy w maju będzie lepiej? I kiedy zostanie uruchomiony kalendarz zapisów na ten miesiąc? Okazuje się, że jeszcze nic nie wiadomo. – Trwają prace i analizy wydolności wydziału, żeby jak najszybciej dokonać optymalizacji naszej pracy. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie już teraz, ale wkrótce poinformujemy o nowych zasadach obsługi interesantów. Pragnę również zaapelować na łamach „Linii Otwockiej” o zrozumienie dla obecnej sytuacji. Trwająca pandemia przynosi najpoważniejsze skutki dla funkcjonowania również naszego wydziału. Na szczęście przygotowaliśmy się na nią m.in. poprzez wprowadzenie dwuzmianowości. To dlatego zapewniliśmy ciągłość pracy. Natomiast może się zdarzyć, że niektóre sprawy będą procedowane wolniej. Wynika to jednak ze specyfiki sytuacji, w której znajduje się cały kraj – wyjaśnia dyrektor Bąk.

Właścicielom nowych aut nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Na pocieszenie możemy dodać, że wizyta w urzędzie, jeśli już do niej dojdzie, nie będzie długa. Średni czas rejestracji pojazdu wynosi ok. 30 minut, a znacznie krótsze jest samo wydanie dowodu rejestracyjnego, trwa to ok. 10 minut. O zgłoszeniu kupna samochodu nie należy zapominać, bo w takim przypadku może zostać nałożona kara od 200 do nawet 1 tys. zł.

Sen

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.