Coraz mniej terenów leśnych

Władze „miasta z dobrym klimatem” starają się właśnie o zgodę na pozbawienie charakteru ochronnego lasów niestanowiących własności skarbu państwa w kilku obszarach Otwocka. Chodzi o tereny, dla których opracowywane są nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Tereny leśne mają być w nich zapisane jako przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową…

SYLWIA WYSOCKA

Na kwietniowe posiedzenie komisji planowania przestrzennego Rady Miasta Otwocka trafiło aż pięć projektów uchwał w sprawie pozbawienia charakteru ochronnego lasów niestanowiących własności skarbu państwa. Uchwały dotyczą obszarów, dla których opracowywane są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego pod nazwami: „Cmentarz”, „PKP I”, „Świder Zachodni – bis”, „Cisowa” i „Ługi Północne – bis”. Plany te będą określać przeznaczenie terenów zgodnie z uchwalonym kilka lat temu studium uwarunkowań i kierunków rozwoju zagospodarowania przestrzennego. Studium dla części terenów leśnych wymienionych obszarów wyznacza funkcję zabudowy mieszkaniowej, aby jednak możliwe było zapisanie tego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, potrzebna jest zgoda rady miasta na odlesienie działek. Na podstawie tej zgody miasto będzie mogło wystąpić do Starostwa Powiatowego w Otwocku o opinię, a jeśli będzie ona pozytywna, marszałek województwa może zdecydować o pozbawieniu lasów charakteru ochronnego.

Tereny do odlesienia wskazał projektant, który na zlecenie władz miasta i w porozumieniu z nim opracowuje miejscowe plany, biorąc pod uwagę wnioski złożone przez właścicieli nieruchomości, ewidencję gruntów oraz obowiązujące studium. Jak wyjaśniają pracownicy wydziału planowania przestrzennego, miasto chce zdjąć ochronność lasów we wskazanych miejscach, ponieważ w Otwocku grunty leśne są chronione ze względu na to, że znajdują się w odległości mniejszej niż 10 km od granicy Warszawy. Tymczasem w lasach objętych ochroną możliwość inwestycyjna jest bardzo ograniczona – mogą tam powstać m.in. budynki, które służą gospodarce leśnej, obronności czy bezpieczeństwu państwa, ochronie zdrowia lub urządzenia służące turystyce. W planach miasta i mieszkańców takich inwestycji nie ma, jest natomiast zabudowa mieszkaniowa, ewentualnie usługi i drogi. Aby było to możliwe, miasto musi wystąpić do marszałka województwa o zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów z leśnych na takie, które są w projektach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pozytywna opinia rady miasta jest konieczna, żeby móc wystąpić najpierw do starosty, a następnie do marszałka województwa. To marszałek w swojej decyzji ewentualnie wskaże, jaki procent powierzchni działki może zostać odlesiony i taki współczynnik może być wpisany do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Radni z komisji planowania przestrzennego większością głosów wydali pozytywną opinię dla każdego z projektów uchwał. Konsekwentnie przeciwny w każdym głosowaniu był jedynie radny Mariusz Strawiński. Projekty uchwał trafią następnie na sesję rady miasta, po ich przyjęciu przez radę sprawie zostanie nadany dalszy bieg.

11 komentarzy do “Coraz mniej terenów leśnych

 • 13 kwietnia 2021 o 01:18
  Permalink

  Buduje się bez ładu i składu.
  Wciska się na siłę bloki w miejsca gdzie nie ma to sensu.
  Bałagan.
  Nie ma architektury regionalnej.
  Otwock był jest i będzie brzydki.
  Najbrzydsze miasto w Polsce choć pięknie położone w lesie sosnowym.
  Żydzi komuna buraki zniszczyli miasto i uzdrowisko .
  Najbardziej komunistyczne miasto w Polsce i najdłużej komunistyczne.
  Dopiero się odradza dzięki obecnemu prezydentowi miasta.
  UB SB MO to była zawsze „elita” miasta.
  WOT – Wiocha Obok Torów.
  W kabaretach śmieją się z Otwocka.
  Poprzednie władze to PSL i ta Sitwa robiła tylko swoje interesy a miasto popadało w ruinę na każdym kroku…
  Tak zaniedbanego miasta nie ma w Polsce.
  Policja Prokuratura Sąd w Otwocku to komuna.Oni nic się nie zmieniłi od PRL i dalej chronią tych z UB SB MO.

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2021 o 16:21
   Permalink

   Nikt cię tu nie trzyma Garwolin niedaleko

   Odpowiedz
  • 16 kwietnia 2021 o 00:51
   Permalink

   Przeciez Margielski to pis, a to wlasnie „komuna (socjalizm, narodowy).

   No bo przeciez nie jakas niby „prawica” i tego tam cos.

   Po prostu szowinistyczna, lewacka neosanacja – i jednoczesnie teheranizm.

   A juz za niedlugo niszczacy wszystko i (prawie) wszystkich neobierutyzm,
   a wiec neostalinizm á la polonaise.

   Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2021 o 07:31
  Permalink

  Szkoda, że władze miasta w pogoni za forsą niszczą charakterystyczny klimat i atmosferę Otwocka. Czy naprawdę musimy przekształcić nasze miasto w jeden z tych molochów jakimi są np. Garwolin, Mińsk, czy Piaseczno?

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2021 o 12:11
   Permalink

   Tak, najlepiej wyciąć wszystko. Po co komu drzewa, lasy i powietrze. Zastawić teren blokami, kamienicami i mieć to d…ie. Żebyście tam skiśli wszyscy w tej radzie za akceptację tych projektów.

   Odpowiedz
   • 13 kwietnia 2021 o 16:23
    Permalink

    Najlepiej nic nie zmieniać i żyć pamięcią o uzdrowisku.A później narzekać że miasto zaniedbane i nic się w nim nie dzieje. Niech zmieniają 😉

    Odpowiedz
   • 13 kwietnia 2021 o 16:29
    Permalink

    Najlepiej byłoby nic nie robić, wspominając od czasu do czasu o dawnym klimacie uzdrowiska. 30 lat za późno. Pośrednio przez takie myślenie Otwock wygląda jak wygląda ,

    Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2021 o 23:12
  Permalink

  Miasto Sosnowych Klimatów, to zawsze brzmiało jak żart.

  Odpowiedz
 • 18 kwietnia 2021 o 16:26
  Permalink

  A co lasy mają wspólnego z wyglądem miasta? To one stanowią jeszcze o jego unikalnym mikroklimacie, turystycznym i rekreacyjnym charakterze i przyciągają do tego miasta. Bo jakie ono jest? Zaniedbane, nijakie, odpychające brzydotą i tych kilka odnowionych śwdermajerowskich perełek oraz zrewitalizowany park miejski nie są w stanie tego zmienić. Powietrze w mieście truje i zabija (dobrze, że można jeszcze odetchnąć w lesie). Lasy zalewa beton w postaci miernej, taniej architektury i mimo wielkomiejskich snów (kompleksów?) decydentów nigdy Otwock nie stanie się drugą Warszawą. Ci co marzą o otwockiej metropolii powinni się przeprowadzić do stolicy. Zamiast być dojeżdżającym do pracy pariasem może warto sprawić, żeby to inni tu przyjeżdżali i  zostawiali swoje pieniądze (jak będzie jeszcze do czego przyjeżdżać)?

  Odpowiedz
  • 20 lutego 2022 o 22:18
   Permalink

   Ponieważ nie jestem z rejonu Otwocka ani nawet woj.mazowieckiego mogę wyrazić swoją opinię o urzędnikach i ich pracy od Emowa po Otwock.
   Spotkałam się z wielką niechęcią urzędniczek w Emowie.Okropna obsługa, odpychające Panie,złośliwe.Ponieważ jestem właścicielem nieruchomości w Emowie chcąc nie chcąc musiałam tam jechać i pozostawiać niezbędne sprawy i płatności. Nie mogłam doczekać się,,zaproszenia,,mnie do biura jako petenta.Kazano mi czekać na korytarzu ponad 1 godz.w tym czasie było biega ie po kawę, w.c,jedzenie, ciasteczka, lażenie do koleżanek itp.Po godz.poproszono mnie do biura żeby oznajmić że powinnam jechać do starostwa bo to nie do nich sprawa!
   Dramat,swojskie klimaty.
   W starostwie miłe zaskoczenie,załatwiłam wszystko szybko,sprawnie bez zbędnych dyskusji. Otrzymałam wszystkie informacje i wskazówki. Byłem miło zaskoczona.
   To samo mile zaskoczenie w Urzędzie skarbowym.
   Także tym urzędnikom serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
   Emów zostawiam za sobą jako niemiły epizod urzędnicy.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.