Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

W sobotę, 10 kwietnia w parafii Matki Bożej Królowej Polski na otwockich Kresach bp Romuald Kamiński odprawił mszę świętą w intencji  96 ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władze miasta i mieszkańcy, którzy oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej

SYLWIA WYSOCKA

11 lat temu Polską wstrząsnęła informacja o tragicznej śmierci 96 członków polskiej delegacji lecącej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w  Smoleńsku zginęli prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące oraz załoga samolotu.

W 11. rocznicę tego dramatycznego wydarzenia w całej Polsce odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary tragedii. W Otwocku odbyły się one w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Kresach, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji o spokój dusz wszystkich ofiar katastrofy. Przewodniczył jej bp Romuald Kamiński, a koncelebrowali ją ks. prałat Kazimierz Gniedziejko i ks. Bartosz Porzeziński. W nabożeństwie udział wzięli m.in. prezydent Otwocka Jarosław Margielski, przewodnicząca rady miasta Moniak Kwiek, przewodniczący miejskiej rady seniorów Jan Górzyński oraz w ograniczonym zasadami epidemicznymi rygorze wierni.

Nawiązując do tragicznych wydarzeń sprzed 11 lat, biskup Romuald Kamiński podkreślił w homilii: – Za każdym razem, gdy wspominamy to wydarzenie, dotykamy naszą pamięcią, naszą miłością i naszym sercem tych, którzy odeszli. To byli ludzie powołani do ważnych zadań, do wielkich spraw, dlatego tak poważna luka jest związana z ich odejściem. Dlatego powinniśmy dzisiaj umieć bardziej cenić drugiego człowieka.

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski, który wygłosił krótką mowę, zaznaczył: – Zbrodnia  katyńska i tragedia smoleńska to dwa wydarzenia, które stanowią symbol tragicznych kart polskiej historii. Uczestnicy tamtego lotu na zawsze pozostaną w naszych sercach.

Po mszy świętej duchowni, władze miasta, służba ołtarza oraz parafianie udali się pod znajdujący się na terenie parafii pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Tworzy go krzyż oraz tablica upamiętniająca nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Władze miasta i mieszkańcy oddali hołd ofiarom w modlitwie pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Śmigasiewicza. Przed pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.