W nocy spłonął kolejny drewniany budynek w stylu świdermajer. Płonęły nawet drzewa

To już kolejny pożar świdermajera, który doszczętnie spłonął, mimo, że nie był zamieszkały. Dziś w nocy (13 kwietnia) na ul. Moniuszki w Otwocku wybuchł pożar dużego, dwukondygnacyjnego budynku drewnianego. – Drewniak płonął jak pochodnia, nawet drzewa się paliły. Strażacy walczyli z żywiołem, aby ogień nie rozprzestrzenił się na sąsiednie drewniaki m.in. na nasz budynek, gdzie nadal mieszka kilka rodzin – wspomina z trwogą pani Anna. Budynek spłonął doszczętnie. Wstępnie ustalono, że przyczyną pożaru było podpalenie

AGNIESZKA JASKULSKA

fot. OSP Otwock – Wólka Mlądzka

Dziś w nocy, we wtorek, 13 kwietnia mieszkańcy ul. Moniuszki w Otwocku zauważyli, że jedna ze starych, drewnianych willi w stylu świdermajer płonie jak pochodnia. Przerażeni mieszkańcy poinformowali straż pożarną. – Zgłoszenie o pożarze otrzymaliśmy o godz. 1.55. Na miejscu interweniowało kilkanaście jednostek straży pożarnej. Kiedy dotarliśmy na miejsce pożarem był objęty duży, dwukondygnacyjny drewniany budynek. Drewniak nie był zamieszkały – mówi mł. bryg. Radosław Podgórski, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Ogień rozprzestrzenił się błyskawicznie. Płonęły nawet drzewa, a bardzo wysoka temperatura utrudniała akcję gaśniczą. 

– W pierwszej kolejności strażacy zabezpieczali wodą sąsiednie budynki przed ogniem, który mógł się rozprzestrzenić z płonących drzew i drewniaka. Jednocześnie strażacy zajęli się opanowaniem żywiołu w płonącym budynku – podkreśla mł. bryg. Radosław Podgórski, dowódca JRG Otwock. I dodaje, że z pożarem walczyło 57 strażaków z siedmiu jednostek PSP w Otwocku oraz druhowie z ośmiu jednostek OSP. W akcji uczestniczył także nowoczesny podnośnik, dzięki któremu strażacy mogli skutecznie walczyć z ogniem. – Pożar udało się opanować, ale drewniak doszczętnie spłonął. Akcja gaśnicza zakończyła się około godz. 11 – mówi mł. bryg. Radosław Podgórski. Policja wyjaśnia okoliczności i przyczyny pożaru. – Wstępnie ustalono, że było to podpalenie – dodaje Podgórski. I podkreśla, że budynek od dawna był niezamieszkały i wszystkie instalacje czy media były odłączone. 

Drewniane, ozdobne budynki w stylu świdermajer (architektura charakterystyczna dla powiatu otwockiego i Wawra) przed II wojną światową pełniły funkcję pensjonatów. Jednak od lat większość drewniaków jest w fatalnym stanie technicznym i popada w ruinę, a o ich losie coraz częściej przesądzają pożary. 

5 komentarzy do “W nocy spłonął kolejny drewniany budynek w stylu świdermajer. Płonęły nawet drzewa

 • 14 kwietnia 2021 o 21:46
  Permalink

  Działka od razu zyskała kilkaset procent na wartości.

  Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2021 o 09:08
  Permalink

  Teraz kolej na policję w współpracy ze strażą . Ścigać do upadłego nie odpuścić. Tym razem nikt nie zginął ale wcześniej przy zbrodniczych podpaleniach były ofiary śmiertelne i to powinno być priorytetem śledztw w wykryciu sprawców. Motywy są ewidentne dla uzyskania terenu .

  Odpowiedz
  • 16 kwietnia 2021 o 23:41
   Permalink

   E tam, sprawa wyschnie tak szybko i tak ostatecznie – jak wsiaknie w piachu ta woda od gaszenia.

   Eta djerewna Atfack, Kolego.
   Slavic Cosa Nostra, division Masovia-Vistula,
   platoon: capital of Swider river region.

   Pali sie juz od lat, od dekad ! A zlapali juz kiedys kogos, choc jeden jedyny raz ?

   Odpowiedz
 • 20 kwietnia 2021 o 09:10
  Permalink

  „cui bono?”

  Po polsku „na czyją korzyść?”
  Autor: Lucjusz Kasjusz
  Pytanie sugerujące, aby odpowiedzialnych za jakiś czyn szukać wśród tych, którzy odnoszą z niego korzyść, lub sugerujące ukryte motywy czynu.

  Już starozytni rzymianie wiedzieli jak szukać winnych.

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2021 o 07:10
  Permalink

  Słusznie piszecie,po prostu działka znów potrzebna otwockim burżujom ,czy to bezprawie kiedyś się skończy?dlaczego są niszczone zabytki naszej kultury tylko dlatego,że kasa rządzi a policja ? czy nie mają na prawdę możliwości wytropienia tych hien?lepiej zamknąć staruszkę za batonika!!!!!!!.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.