Zaszczepią 200 osób dziennie

W całej Polsce uruchamiane będą Punkty Szczepień Powszechnych. Otwock chce zorganizować takie miejsce na terenie OPWiK przy ul. Karczewskiej, niedaleko szpitala powiatowego. Szpital miałby zapewnić kadrę i zająć się dystrybucją szczepionek. Dziennie w punkcie mogłoby zaszczepić się ok. 200 osób

SYLWIA WYSOCKA

Rząd zapowiada przekształcenie części dotychczasowych punktów szczepień  w Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) o dużej wydajności. W całym kraju powstanie także kilkaset nowych punktów. W każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień. W PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tysięcy mieszkańców każdego dnia szczepionkę będzie mogło przyjąć ok. 200 osób. Punkty będą tworzone m.in. w budynkach znajdujących się w dobrej lokalizacji i dysponujących odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe, itp.). Szczepionki będą również podawane w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy supermarketach), punktach drive-thru i innych wskazanych przez samorządy.

Władze szpitala powiatowego we współpracy z władzami Otwocka rozważają zorganizowanie punktu powszechnych szczepień na terenie Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Karczewskiej. – W piątek, 9 kwietnia miały miejsce wstępne ustalenia z włodarzami gmin, którzy wyrażają chęć utworzenia punktów masowych szczepień – mówi wicestarosta Paweł Zawada. – Władze Otwocka zaproponowały dodatkowy punkt szczepień na terenie OPWiK. Czekamy na akty normatywne, które pozwolą na to, by kwalifikacji do szczepienia mogły dokonywać inne osoby niż lekarze. Musimy też wyliczyć, jakie będą koszty utworzenia zespołów szczepiących, które będą działać poza szpitalem, i czy szpital udźwignie takie zobowiązanie. Obecnie utworzenie takich zespołów nie jest proste, ponieważ w ostatnim czasie liczba tzw. pacjentów COVID-owych wzrosła w szpitalu aż do 43, podczas gdy na koniec marca mieliśmy przygotowanych 38 łóżek COVID-owych. Tacy pacjenci wymagają stałej obecności lekarskiej, więc na razie mamy problem z oddelegowaniem lekarzy do zespołów pozaszpitalnych. Te kwestie analizują nowy członek zarządu szpitala Robert Podgórzak z dyrektorem ds. medycznych Dariuszem Kaczorowskim – informuje wicestarosta. – Jest duża szansa, że nowy punkt szczepień w Otwocku powstanie, ponieważ władze miasta deklarują, że wezmą na siebie część organizacyjno-techniczną, a szpital wytypuje zespoły (łącznie ok. 10 osób), które zajęłyby się dystrybucją szczepionek, rejestracją, kwalifikacją i szczepieniami – dodaje.

– Problem polegał na tym, że kwalifikacji do szczepienia mogli dokonywać tylko lekarze – tłumaczy w rozmowie z „Linią” członek zarządu szpitala Robert Podgórzak. – Zgodnie z zapowiedziami rządu grono osób kwalifikujących do szczepienia ma poszerzać się o pielęgniarki, ratowników medycznych, itp. Dzięki temu będzie łatwiej zorganizować zespoły. Mamy nadzieję na uruchomienie dwóch lub trzech zespołów, które dziennie mogłyby zaszczepić ok. 200 osób – dodaje.

Utworzenie dodatkowych punktów szczepień zadeklarowały również władze Józefowa (trzy dodatkowe punkty zorganizowane w ramach przychodni miejskiej) oraz Wiązowny. Zgodnie z zapowiedziami rządu pierwsze Punkty Szczepień Powszechnych w pilotażowym programie miałyby działać od 20 kwietnia.

Zarejestruj się

Obecnie prowadzona jest rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia. Rejestracja na szczepienie odbywa się poprzez:

 • bezpłatną infolinię 989,
 • e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl,
 • sms o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
 • zapis w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie).

Od poniedziałku, 12 kwietnia ruszają zapisy kolejnych roczników, które będą prowadzone zgodnie z harmonogramem:

 • od 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • od 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • od 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • od 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • od 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • od 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • od 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • od 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • od 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • od 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • od 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • od 24 kwietnia – rocznik 1973.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.