Otwock w budowie

Po wprowadzonych w marcu zmianach w budżecie Otwocka na 2021 rok znalazła się rekordowa kwota przeznaczona na wydatki majątkowe, czyli w większości na inwestycje. Do końca roku miasto planuje wydać prawie 57 mln 500 tys. zł

SYLWIA WYSOCKA

Uchwalając tegoroczny budżet, Rada Miasta Otwocka ustaliła, że przeznaczy na wydatki majątkowe, czyli inwestycje, 32 mln 88 tys. zł. W trakcie pierwszych trzech miesięcy roku ta kwota została prawie podwojona. Po ostatnich zmianach wprowadzonych do budżetu, i to nieuwzględniających przyznanej pod koniec marca dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (dodatkowe 11 mln zł), kwota wydatków majątkowych w Otwocku wynosi blisko 57 mln 433 tys. zł. 

Prezydent Jarosław Margielski tłumaczył podczas sesji 24 marca, że taki stan rzeczy jest efektem splotu kilku zdarzeń. – Działania, które podejmowaliśmy wspólnie, żeby poprawić sytuację finansową miasta, czyli zaciskanie pasa i ograniczenie wydatków bieżących w 2020 roku, oraz działania służące zwiększeniu konkurencji na rynku odbioru odpadów, doprowadziły do sytuacji, która pozwoli wprowadzić finanse gminy na zupełnie inne pole. Również pomoc z rządu, którą otrzymaliśmy chociażby na budowę szkoły w Wólce Mlądzkiej, pozwala nam na odblokowanie środków na kolejne inwestycje w mieście. Często są to zadania, na realizację których mieszkańcy czekają od wielu lat. Mamy na inwestycje ponad 57 mln zł, jesteśmy w bardzo ważnym momencie, jeśli chodzi o rozwój miasta – stwierdził prezydent, podkreślając bardzo dobrą współpracę z radą miasta i pracownikami urzędu.

Kolejne zadania do wykonania

Oczywiście razem z kwotami na inwestycje znacznie wzrosły zakres i liczba zadań zapisanych w budżecie miasta. Ostatnia wprowadzona w marcu zmiana zakłada zwiększenie kwoty przeznaczonej na inwestycje o ponad 6 mln 900 tys. zł. Pieniądze te pochodzą m.in. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, niewykorzystanych we wcześniejszych latach opłat środowiskowych i wolnych środków.

Duża część nowych inwestycji dotyczy dróg i chodników, zwłaszcza w centrum Otwocka. – Chodzi o to, by w sposób spójny zagospodarować przestrzeń, z której najczęściej korzystają mieszkańcy. Dlatego w znowelizowanym budżecie znalazły się inwestycje związane z ul. Sosnową i ul. Hożą oraz budową chodników między osiedlami w centrum miasta. – Te potrzeby dostrzegamy od lat, ale był problem z finansami. Dlatego teraz, gdy te finanse odzyskaliśmy, kładziemy nacisk na sprawy związane z centrum miasta, które będziemy mogli w sposób przemyślany uporządkować – podkreśla prezydent.

Pozostałe inwestycje, które wiążą się z blisko 7 mln zł dodatkowych wydatków, to m.in. odwodnienie skrzyżowania ul. Andriollego róg Górnej, przebudowa chodnika i zatoki parkingowej przy ul. Andriollego (przy sklepie Żabka, naprzeciwko bazarku), przebudowa parkingu przy dawnym punkcie Totolotka przy ul. Andriollego, wykonanie utwardzonego pobocza przy ul. Tysiąclecia w pobliżu SP nr 6 (przesunięcie ogrodzenia i chodnika, by powstały tam miejsca postojowe), projekt budowy drogi dojazdowej do ogródków działkowych „Meran”, przebudowa ul. Kolorowej przy centrum szkolenia Ministerstwa Finansów, projekt ul. Andriollego Bis między ulicami Andriollego a Staszica, przebudowa chodników, balustrad i nakładki asfaltowej przy ul. Mostowej w Mlądzu, przebudowa ul. Radosnej oraz nowe nakładki asfaltowe na ulicach: Wesołej, Spartańskiej, Wiśniowej, Odynieckiej, Laskowej (od ul. Majowej do nr 19, czyli parkingu przed parafią).

Razem z powiatem

Bardzo ciekawe są inwestycje, które miasto Otwock planuje jako pomoc dla powiatu (będą realizowane przy drogach, których zarządcą jest powiat). Chodzi o remont zatok postojowych przy ul. Andriollego (80 tys. zł), projekt i budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Hożej z ul. Andriollego (150 tys. zł) oraz projekt rozbudowy ul. Orlej na odcinku od ul. Powstańców Warszawy do ul. Świderskiej wraz z terenami przyległymi (115 tys. zł).

Pierwsze zadanie, czyli remont zatok postojowych przy ul. Andriollego, oznacza obniżenie krawężników na parkingu przy drogerii Rossmann i Aptece Głównej. – W tym miejscu mieszkańcy notorycznie niszczą zderzaki aut na wysokim krawężniku. Problemem była tam kwestia własności terenu, ale jesteśmy od tego, żeby rozwiązywać nawet te beznadziejne sprawy – podkreśla prezydent Margielski. – Zawarliśmy porozumienie ze wspólnotą, jesteśmy po rozmowach z powiatem. Problem dotyczący tego parkingu zostanie definitywnie rozwiązany, a dodatkowo postaramy się zoptymalizować liczbę miejsc postojowych w tej zatoce – zapowiada.

Druga inwestycja obejmuje budowę tymczasowego ronda na trudnym i niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Andriollego z ul. Hożą. – To bardzo dobrze znane wszystkim skrzyżowanie, na którym dochodzi do wielu wypadków. Będzie tam tymczasowe rondo realizowane razem z przebudową ul. Hożej. Prace mają na celu zwiększenie liczby miejsc parkingowych, przebudowę ciągów pieszych, poprawę stanu technicznego i odwodnienia tej ulicy – tłumaczy prezydent Otwocka. – Docelowe rondo będzie z kostki granitowej, ale zostaną tam ustawione tymczasowe, składane elementy, żeby kierowcy przyzwyczaili się do nowej organizacji ruchu. Później te elementy zostaną zdemontowane, a rondo będzie miało kształt mniej więcej taki jak rondo Polskiego Państwa Podziemnego przy cmentarzu. To poprawi bezpieczeństwo, a także uspójni przebudowę ul. Hożej – dodaje.

Trzecia z planowanych inwestycji to projekt zagospodarowania bazaru przy ul. Orlej, czyli miejsca, które choć dziś zapewnia pracę wielu otwockim mikroprzedsiębiorcom, nie stanowi estetycznej wizytówki stolicy powiatu. – Za 250 tys. zł planujemy wykonać projekt tzw. białego bazarku przy ul. Orlej. Projektując go, musimy jednak uwzględnić również tereny znajdujące się naprzeciwko, na lewo od wieży ciśnień za przystankiem przy ul. Orlej, żeby na etapie projektowania i planowania uspójnić te obszary, aby centrum było zaprojektowane w sposób harmonijny, a nie doprojektowywane później – tłumaczy prezydent Margielski.

Papierowy rekord?

Rok 2021 w wersji pesymistycznej miał być „tragiczny pod względem inwestycji”. Na etapie projektu zakładano, że największe inwestycje zatrzymają się na budowie szkoły w Wólce Mlądzkiej i finalizacji termomodernizacji w placówkach oświatowych. – Na szczęście ten scenariusz się nie ziścił. Mamy dziś zupełnie inny „problem”, chodzi o to, żeby wydziałom urzędu miasta udało się wydatkować te środki – zaznacza prezydent. – Koniunktura na rynku jest bardzo dobra, dlatego jak najwięcej prac powinniśmy zakontraktować na najbliższe miesiące, korzystając z obowiązujących aktualnie cen. Przed pracownikami urzędu stoi bardzo duże wyzwanie polegające na tym, żeby wydatkować zaplanowane środki i przeprocedować inwestycje – dodaje.

Czy ten rekordowy budżet uda się zrealizować zgodnie z planem? Optymiści liczą, że tak będzie, a Otwock w najbliższym czasie bardzo się zmieni. Nie brakuje jednak mieszkańców wytykających prezydentowi, że dopiero teraz finalizowane są inwestycje, które miały zakończyć się już dwa lata temu (np. Leśny Park „Wiejska”, który powstaje w ramach budżetu obywatelskiego z 2019 roku). Na rozliczenia przyjdzie jednak czas. Liczyć będą się przecież nie zamiary, a efekty…

7 komentarzy do “Otwock w budowie

 • 16 kwietnia 2021 o 11:58
  Permalink

  Pieniądze są tylko jak zwykle rozmyją się gdzieś .Dorzucane są nowe inwestycje a stare np.Inwalidow Wojennych na które są projekty i pewnie pieniądze za nie zapłacone przepadną- pozostają niezrobione.
  Tak nawiasem mówiąc ulica Inwalidów Wojennych jest w samym centrum Otwocka
  Na przeciwko Urzędu Miasta druga ulica po drugiej stronie torów.
  W tej chwili jedno wielkie bagno-wizytowka Otwocka.
  Trzeba chyba zaprosić kogoś z władz żeby buciki sobie ubrudził to wrócą do rzeczywistości a nie tylko przechwałki jakie to wielkie pieniądze mają.

  Odpowiedz
  • 16 kwietnia 2021 o 23:32
   Permalink

   Artur, gdzie moge sie poznac szczególy tych planów poprawienia u.Inw.Woj. ? Sa gdzies jakies publiczne informacje – albo masz moze jeszcze jakies inne ? Podaj prosze info albo link, wielkie dzieki.

   Odpowiedz
 • 16 kwietnia 2021 o 20:44
  Permalink

  A co z ulica gorecka ktora obiecala zrobic pani wtedy radna Kwiek

  Odpowiedz
 • 17 kwietnia 2021 o 06:12
  Permalink

  Może tak oddać do użytku tani bar mleczny . Bieda jest wstydliwie chowana w przeciwieństwie do eksponowanego bogactwa. W takim barze mogłyby być realizowane kartki chociaż na zupę dla najuboższych. Pomyśl Pan o tym Prezydencie Margielski bo Twój poprzednik przez 3 kadencje miał to gdzieś, a to dobrze o nim nie świadczyło.

  Odpowiedz
  • 17 kwietnia 2021 o 17:08
   Permalink

   Ten poprzednik przez dlugie lata imho prawie nic nie robil. To byl stracony czas.

   Odpowiedz
 • 17 kwietnia 2021 o 17:16
  Permalink

  Chodniki, krawężniki, chodniki, krawężniki, chodniki, krawężniki, chodniki, krawężniki, chodniki, krawężniki, …… i tak od 20-30 lat (a porzadek ze znakami drogowymi to fizyka atomowa, a dziury na ulicy to temat jak Himalaje, a studzienki kanalizacyjne to wyzsza sztuka, a przejscia dla pieszych i uregulowanie ruchu to science-fiction, a co dopiero wieksze, powazne, wielkie i potrzebne rzeczy…..). No ale kuzyny i szwagry musza zarobic. A UE trzeba doic.

  No to robimy, poprawiamy, znowu i jeszcze raz, co kilka lat.
  A potem cos niesamowicie niesamowitego: sciezki rowerowe
  – byle tez kamienie, byle tez kuzyny i szwagry.

  Perpetum mobile à la Otwock.

  Odpowiedz
 • 18 kwietnia 2021 o 15:16
  Permalink

  A co z chodnikami po obu stronach jezdni na Poniatowskiego od Filipowicza (światła) do Narutowicza (szkoła) oraz Pułaskiego od ronda do Andriollego strona od Technikum Nukleonicznego i Komendy Policji? Nogi można połamać.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.