Co z przebudową drogi wojewódzkiej nr 801?

Władze Józefowa prowadzą rozmowy z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w sprawie rozbudowy drogi nr 801 na terenie miasta. O ich wynik burmistrza Marka Banaszka pytali miejscy radni podczas posiedzenia komisji budżetowo-gospodarczej

ARTUR KUBAJEK

Miasto nie chce już dłużej czekać na poszerzenie drogi 801 i proponuje władzom województwa mazowieckiego współpracę przy przebudowie dwóch skrzyżowań, co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Chodzi o skrzyżowania w Górkach: z ul. Górczewską i drogi nr 721 z ul. Wyszyńskiego. – Jest tam bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza w godzinach wzmożonego ruchu drogowego, zdarzają się wypadki. Dlatego uważam, że trzeba coś zrobić, by poprawić bezpieczeństwo na tych dwóch skrzyżowaniach, czyli je przebudować. W związku z tym zwróciliśmy się z propozycją przystąpienia do współpracy – wyjaśniał podczas lutowej sesji rady miasta burmistrz Marek Banaszek.

W rozmowach z kierownictwem Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) burmistrz zadeklarował gotowość do podpisania porozumienia z samorządem województwa mazowieckiego. Miasto zobowiązałoby się do wykonania projektu technicznego przebudowy, a urząd marszałkowski – do przystąpienia do prac.

Do tematu wrócono pod-czas ubiegłotygodniowej komisji budżetowo-gospodarczej poświęconej tegorocznym inwestycjom. Radni zapytali burmistrza o postępy w rozmowach z MZDW. – Do poważnych rozmów będziemy mogli wrócić, gdy ze strony władz Mazowsza otrzymamy zapewnienie, że w wojewódzkim budżecie zostaną zabezpieczone pieniądze na realizację modernizacji drogi 801 chociaż w zakresie np. pierwszego etapu przebudowy tych dwóch skrzyżowań i budowy wzdłuż jezdni ścieżki rowerowej. Bez zagwarantowania tego nie możemy zobowiązać się do wydania 1 mln zł na projekt techniczny, który kolejne lata przeleży w szufladzie. Musimy mieć pewność, że gdy na stole położymy dokumentację z pozwoleniem na przebudowę drogi, będzie podpięte do niej podpisane porozumienie na sfinansowanie tej inwestycji przez władze Mazowsza – podkreślał podczas komisji burmistrz Banaszek. – To droga wojewódzka nr 801 powinna być dla naszych mieszkańców naturalnym korytarzem komunikacyjnym, a nie – jak obecnie – drogi prowadzące przez centrum miasta – dodał.

Władze Józefowa liczą również na to, że poza poprawą bezpieczeństwa na przebiegającym przez teren miasta odcinku drogi wojewódzkiej wraz z jej przebudową skończą się problemy mieszkańców Górek z brakiem dostępu do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. – Pod nowymi skrzyżowaniami i ścieżką rowerową moglibyśmy w końcu poprowadzić do Górek sieć wodociągową i kanalizacyjną – mówił burmistrz Józefowa.

Poza szacowaną kwotą, którą samorząd Józefowa musiałby wydać na projekt, wyzwaniem jest również konieczne do jego opracowania zaangażowanie miejskich urzędników. – Przy tak dużym zakresie uzgodnień, wydawanych zezwoleń i liczbie miejskich inwestycji prace nad przygotowaniem projektu mogą być dla naszych urzędników trudne do udźwignięcia. Jeśli jednak otrzymamy zapewnienie władz województwa o realizacji tej inwestycji, znajdziemy rozwiązanie dla ewentualnych problemów organizacyjnych – zapewniał Marek Banaszek.

Po wysłuchaniu wyjaśnień burmistrza radni uznali za zasadne zorganizowanie spotkania z radnymi sejmiku województwa, którzy reprezentują nasz region we władzach Mazowsza. – Powinniśmy zaprosić ich na spotkanie, którego tematem będzie ta inwestycja – przekonywała radna Anna Masik.

3 komentarze do “Co z przebudową drogi wojewódzkiej nr 801?

 • 20 kwietnia 2021 o 12:50
  Permalink

  A czy nie można ustawić tam po prostu sygnalizacji świetlnej. Przynajmniej na .teraz

  Odpowiedz
 • 25 kwietnia 2021 o 21:28
  Permalink

  Dwadzieścia lat gadania, a ludzie giną. I nic się nie da zrobić. Gdyby się ktoś przykuł do drzwi jakiegoś urzędu problem by się rozwiązał w 48 godzin.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2021 o 21:44
  Permalink

  Nie może być świateł, bo w Polsce panuje kult „przepustowości”. Bożek przepustowości jest czczony w województwie, a w związku z tym na żadnej drodze wojewódzkiej nie można zrobić świateł. Ten sam bój o światła toczy się na Wiązowskiej.

  Dla wyznawców wiary w samochody najważniejsze są jadące szybko tiry i samochodziarze.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.