„Miasteczko medyczne” przy OPWiK

Otwock zaczyna przygotowania do utworzenia Punktu Szczepień Powszechnych, który będzie mieścił się na terenie Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przed miejscem szczepień znajdzie się punkt informacyjny. W drugiej połowie kwietnia miasto poda też numer specjalnej infolinii, na której będzie można otrzymać więcej informacji. Termin uruchomienia punktu szczepień przewidziano na przełom kwietnia i maja. Plan jest ambitny – dziennie może być szczepionych nawet 500 osób

SYLWIA WYSOCKA

W poprzednim numerze informowaliśmy, że miasto zgłosiło gotowość do utworzenia Punktu Szczepień Powszechnych na terenie miejskiej spółki OPWiK przy ul. Karczewskiej 48. Prezydent Jarosław Margielski poinformował, że będzie to „małe miasteczko medyczne, dzięki któremu uda się usprawnić i przyspieszyć szczepienia”. Dowiedzieliśmy się, że będzie to hala namiotowa, w której równolegle może pracować kilka zespołów. Przed ogrodzeniem OPWiK znajdzie się punkt informacyjny.

W zorganizowanie punktu szczepień masowych są zaangażowane wszystkie miejskie spółki, a nawet takie instytucje, jak biblioteka czy Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu. W punkcie planuje się szczepić nawet 500 osób dziennie, w związku z tym potrzebnych będzie wielu pracowników medycznych pracujących na dwie zmiany. Chodzi nie tylko o lekarzy i inne osoby kwalifikujące do szczepień, lecz także o pracowników zajmujących się udzielaniem informacji, pilnowaniem porządku, rejestracją.

Już od ubiegłego tygodnia na miejsce zwożone są niezbędne elementy konstrukcji. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczącymi organizacji Punktów Szczepień Powszechnych do 25 kwietnia mają być one przygotowane i odpowiednio wyposażone. Następnie przedstawiciele NFZ zweryfikują, czy zostały spełnione wymogi, i dokonają wizytacji w gotowych punktach. Do tego czasu mają być też przeprowadzone szkolenia dla personelu. Dopiero potem punkty masowych szczepień będą mogły zamówić pierwsze dawki szczepionek i zacząć zapisy pacjentów na szczepienie (przez e-Rejestrację). Po 25 kwietnia ma nastąpić odbiór szczepionek przez samorządy i rozpoczną się szczepienia pierwszych pacjentów. Miasto poda wkrótce numer infolinii, na której mieszkańcy będą mogli otrzymać szczegółowe informacje.

Na razie nie wiadomo jeszcze, którym preparatem będą szczepieni mieszkańcy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.