Cały powiat w obszarze zagrożonym wścieklizną

Wojewoda mazowiecki objął już cały powiat otwocki obszarem zagrożonym wścieklizną. W ostatnim czasie służby weterynaryjne potwierdziły badaniami laboratoryjnymi kolejne przypadki wścieklizny u lisów m.in. w gminach Wiązowna, Kołbiel i Celestynów. Powiatowy lekarz weterynarii apeluje do właścicieli psów i kotów, żeby szczepili swoje zwierzęta przeciwko wściekliźnie, bo to jedyna forma ochrony człowieka przed tą chorobą

AGNIESZKA JASKULSKA

O tym, że wirus rozprzestrzenia się w powiecie otwockim, „Linia” pisała pod koniec marca. Dotychczas potwierdzono śmiertelnego wirusa u siedmiu lisów. Pierwszy przypadek wścieklizny u lisa został potwierdzony 15 stycznia w miejscowości Izabela w gminie Wiązowna. Drugi odnotowano 29 stycznia w Kołbieli, a kolejny 12 lutego w Zakręcie w gminie Wiązowna. Czwarty przypadek potwierdzono 19 marca w miejscowości Dębe Wielkie w powiecie mińskim, a 26 marca wściekliznę wykryto u lisów w Malcanowie w gminie Wiązowna i w Zabieżkach w gminie Celestynów. Kilka dni temu (13 kwietnia) chorobę potwierdzono u kolejnego lisa (siódmego), którego odnaleziono w Ponurzycy w gm. Celestynów.

W związku z tym wojewoda mazowiecki objął obszarem zagrożonym wścieklizną nie tylko cały powiat otwocki, lecz także inne tereny, na których potwierdzono wirusa wścieklizny u lisów, m.in. powiat miński, Wawer i Wesołą.

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, niedawno została zakończona wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatów otwockiego i mińskiego oraz m.st. Warszawy. – Akcja była przeprowadzana poprzez ręczne wyłożenie przynęt zawierających szczepionkę – wyjaśnia wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. I apeluje do mieszkańców zagrożonych obszarów o zachowanie ostrożności.

Powiatowy lekarz weterynarii zaleca właścicielom psów, aby szczepili swoje zwierzęta przeciwko wściekliźnie (jest to obowiązkowe). Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, służby weterynaryjne zalecają, aby przeciwko wściekliźnie szczepić również koty, które wychodzą z domu. – Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje m.in. nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. Natomiast koty muszą przebywać w zamknięciu – zaznacza powiatowy lekarz weterynarii Grzegorz Kurkowski.

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną, która atakuje centralny układ nerwowy. Są na nią wrażliwe wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, ale jest wrażliwy na temperaturę i słońce. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy.

Jakie są objawy wścieklizny u psów? W krótkim czasie od zarażenia występuje u nich niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia. U kotów występują podobne objawy co u psów, przy czym koty starają się gdzieś ukryć, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn.

W przypadku stwierdzenia objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny lub gdy znajdziemy martwego lisa bądź nietoperza, sprawę należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii przy ul. Andriollego 80 w Otwocku pod nr tel. 779 25 26 (pon.-pt. w godz. 8-16).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.