Kiedy tężnia zacznie działać?
Wielu mieszkańców, zwłaszcza seniorów, coraz częściej odwiedza park miejski w Otwocku. – Tężnia solankowa, przy której można się zrelaksować i wziąć głęboki oddech, jeszcze nie działa. Czy zostanie uruchomiona tak jak rok temu, czyli dopiero w wakacje? – zastanawia się pani Janina, Czytelniczka „Linii”, która zadzwoniła do redakcji. Zapytaliśmy o to Urząd Miasta w Otwocku
AGNIESZKA JASKULSKA
Przy tężni w parku można odpocząć i zrelaksować się przy szumie spływającej po gałązkach tarniny wody z solanką. To dobry sposób, by poprawić samopoczucie, zwłaszcza jeśli na co dzień ktoś mierzy się ze stresem i zmęczeniem. Po rewitalizacji parku tężnia stała się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Otwocka, zwłaszcza seniorów. Tężnia została udostępniona w sierpniu ubiegłego roku.
– Po zimowej przerwie tężnia jeszcze nie działa. Czy zostanie uruchomiona tak jak rok temu dopiero w wakacje? – zastanawiają się nasi Czytelnicy, którzy dzwonili w tej sprawie do redakcji. 16-letni Dominik, którego spotkaliśmy przy tężni, dodaje: – To urokliwe miejsce, wiele osób tutaj odpoczywa i się relaksuje, nawet młodzież przychodzi posiedzieć na ławeczkach – podkreśla nastolatek.
Okazuje się, że tężnie zostały już uruchomione w wielu innych miastach, m.in. w Konstancinie-Jeziornie czy na warszawskim Ursynowie. A czy Otwock przygotował instalację i tężnię na sezon letni i kiedy zostanie ona uruchomiona po zimowej przerwie? Zapytaliśmy o to urząd miasta. – Instalacja solanki na sezon letni jest przygotowana i obecnie Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji kończy ostatnie prace. Tężnia zacznie działać na początku maja – zapewnia Aleksandra Czajkowska z biura prasowego urzędu miasta.
Leczniczy mikroklimat przy tężni
Działanie tężni solankowej polega na rozpylaniu solanki, która, spływając po gałązkach tarniny, wytwarza swoisty mikroklimat, dzięki czemu błony śluzowe dróg oddechowych i skóra łatwiej i szybciej wchłaniają m.in. mikroelementy. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych i ogólną odporność organizmu.
W związku z tym, że przy tężni w parku nie ma informacji o profilaktyce czy przeciwwskazaniach do korzystania z leczniczego mikroklimatu, „Linia” publikuje najważniejsze informacje:
- odpoczynek przy tężni jest dostępny dla osób w każdym wieku,
- w przypadku problemów zdrowotnych przed wizytą w tężni zaleca się konsultację lekarską, aby ustalić, czy nie ma medycznych przeciwwskazań dla tej formy wypoczynku,
- zalecany czas wizyty: 30-40 min.
Wskazania lecznicze i profilaktyczne:
- przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego,
- nerwica,
- nadciśnienie tętnicze,
- praca w znacznym zapyleniu, w wysokiej temperaturze, przebywanie w dużej aglomeracji miejskiej,
- palenie tytoniu,
- niedoczynność tarczycy,
- alergie,
- zapalenie zatok.
Przeciwwskazania:
- ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą,
- niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi,
- stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego,
- choroby nowotworowe,
- nadwrażliwość na brom, jod lub inne jony zawarte w solance,
- nadczynność tarczycy.
Bardzo ciekawy artykuł – dziękuję za informacje