Prawie milion na remont Pułaskiego

Kolejne rządowe pieniądze dla Otwocka. W środę, 21 kwietnia ogłoszono wyniki naboru wniosków o dofinansowanie remontów i budów nowych ulic w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Otwock dostanie ponad 920 tys. zł na remont odcinka ulicy Pułaskiego za parkiem miejskim. Na liście rezerwowej są wnioski z powiatu otwockiego i gminy Karczew

SYLWIA WYSOCKA

Pieniądze przyznawane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Funduszu Dróg Samorządowych) są przekazywane na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie jest przyznawane na podstawie wniosków składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w naborach przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest złożenie przez właściwego zarządcę drogi wniosku o dofinansowanie u wojewody oraz spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Są one określone w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg i wskazują wiele przesłanek, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez komisję dokonującą oceny.

Obecnie dzięki zatwierdzonym przez premiera listom zadań rekomendowanych przez wojewodę mazowieckiego do dofinansowania ze środków Funduszu województwo mazowieckie otrzyma 317 mln 86 tys. 297 zł. Te pieniądze przeznaczy na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej w 2021 roku. O wsparcie ubiegały się powiaty i gminy. Z powiatu otwockiego dofinansowanie otrzymało tylko miasto Otwock, które znalazło się na liście 99 gminnych inwestycji z dofinansowaniem z całego województwa. Pieniądze zostały przyznane na zadanie pod nazwą „Przebudowa dróg gminnych – etap V”. Na remont liczącego 484 metry odcinka drogi Otwock otrzyma 920 tys. 377 zł, co stanowi 70 proc. kosztów całej inwestycji, którą wyceniono na 1 mln 314 tys. 825 zł. Zgodnie z gotowym projektem zostanie wymieniona i wzmocniona nawierzchnia jezdni ulicy Pułaskiego i zmodernizowana infrastruktura odwodnieniowa poprzez budowę ścieku ulicznego. Chodnik po stronie komendy będzie zmodernizowany w tym samym stylu, co przy parku miejskim, czyli z wykończeniami granitowymi.

– Wniosek dotyczy przebudowy ulicy Pułaskiego na odcinku od ul. Poniatowskiego do ul. Andriollego. Chodzi o znajdujący się w najgorszym stanie fragment ulicy przy komendzie powiatowej. Kolejna ulica będąca na pierwszych miejscach listy priorytetowych dróg do modernizacji w mieście zniknie z tej klasyfikacji – poinformował prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Niestety, tylko na liście rezerwowej inwestycji do dofinansowania znalazły się wnioski gminy Karczew i powiatu otwockiego. Władze Karczewa starały się o pieniądze na przebudowę ul. Bohaterów Powstania Styczniowego i ul. Traugutta (odcinek długości 421 metrów), na które chciały pozyskać dofinansowanie w wysokości 656 tys. 533 zł, a powiat otwocki na rozbudowę skrzyżowania ul. Napoleońskiej z ul. Łąkową na pograniczu miejscowości Lipowo i Glinianka w gminie Wiązowna. Władze powiatu miały nadzieję, że na tę inwestycję uda się im otrzymać 1 mln 11 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.