Grymuś skończył 40 lat

Popularny „Grymuś”, czyli Przedszkole Miejskie nr 16 w Otwocku, w kwietniu obchodzi 40-lecie istnienia. Z tej okazji dyrektor placówki Dominika Kudlicka wymyśliła niecodzienny konkurs dla rodzin: „40 domków dla owadów na 40-lecie przedszkola”

SYLWIA WYSOCKA

 

Przedszkole Miejskie nr 16 „Grymuś” istnieje od 1981 roku. Swoją nazwę, będącą akronimem słów „gry”, „muzyka”, „śpiew”, nosi od 20 lat. Od 2009 roku w placówce funkcjonuje sześć oddziałów, od 2015 roku kieruje nią Dominika Kudlicka.

W kwietniu przedszkole obchodzi 40-lecie istnienia. – Uznałam, że mimo kolejnych fal pandemii, w obowiązującym reżimie sanitarnym, można znaleźć sposób, żeby świętować cztery dekady istnienia przedszkola. Stąd wziął się pomysł konkursu „40 domków dla owadów na 40-lecie przedszkola” – mówi w rozmowie z „Linią” Dominika Kudlicka. – Po pierwsze, dzięki temu konkursowi kontynuujemy współpracę z Nadleśnictwem Drewnica i nasze działania proekologiczne. Po drugie, właśnie w czasach pandemii ta forma wydała mi się najwłaściwsza. Żeby zrobić domek dla owadów, trzeba było zebrać naturalne materiały: szyszki, patyki, gałązki, mech itp. Można to zrobić na spacerze. Oczywiście wykonanie domków to niełatwa praca i zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci nie wykonają jej same, ale chodziło nam o zachęcenie dzieci i rodziców do wspólnej pracy, zabawy i twórczego spędzenia czasu. Tym bardziej że jest to pożyteczne, a efekt będzie służył owadom. Wszyscy robią więc coś dobrego – podkreśla dyrektor Kudlicka.

Efekty przeszły wszelkie oczekiwania. Na konkurs wpłynęło 40 prac. Do niektórych dołożone były własnoręczne koncepcje architektoniczne przygotowane przez dzieci, inne zostały opatrzone nawet… napisami w obcych językach. Każda urzeka precyzją detali i estetyką. W skład jury weszły wszystkie dzieci z przedszkola, które mając jeden głos (nakrętkę), wrzucały go do pojemnika umieszczonego przy pracy. Wygrały domki, które otrzymały najwięcej nakrętek. Laureatami konkursu na domek dla owadów zostali: Tymek Kęder, grupa „Pszczoły” (pierwsze miejsce), Natalia Gawryluk, grupa „Żaby” (drugie miejsce), Alicja Wasążnik, grupa „Wieloryby” (trzecie miejsce). Nagrody ufundowali: Nadleśnictwo Drewnica, Ministerstwo Środowiska i Urząd Miasta Otwocka, który przekazał placówce również cebulki kwiatów.

– Żałujemy, że w tym roku nie możemy nigdzie pokazać naszych prac. Dotychczas jeździliśmy do pensjonariuszy domów opieki społecznej, ale w czasie pandemii nie jest to możliwe – mówi Dominika Kudlicka. – Korzystamy z innych możliwości, mobilizuje nas to do nowych działań i nowych pomysłów. Dzięki konkursowi wszystkie dzieci wiedzą o naszym jubileuszu i zdają sobie sprawę, że jest to dla nas ważne święto – podkreśla dyrektor „Grymusia”.

40. urodziny przedszkola były okazją do tradycyjnego świętowania w plenerze i z zachowaniem dystansu. Nie zabrakło programu artystycznego w wykonaniu maluchów i tortów. W uroczystości wzięli udział prezydent Jarosław Margielski, który trójce zwycięzców wręczył nagrody, dyrektor oświaty miejskiej Grzegorz Michalczyk oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica Artur Delegacz. Jako prezent urodzinowy prezydent wręczył dyrektor placówki voucher na huśtawkę typu bocianie gniazdo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.