Odkorkują Kołbiel, rusza przetarg na budowę obwodnicy

Ta informacja z pewnością ucieszy nie tylko mieszkańców Kołbieli. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie w drodze krajowej nr 50 obwodnicy, która od północy ominie łukiem stolicę gminy

O konieczności budowy obwodnicy Kołbieli mówi się już od kilku dekad. Przebiegającą przez sam środek miejscowości drogą przejeżdżają codziennie dziesiątki tysięcy samochodów, głównie ciężarowych, dla których krajowa pięćdziesiątka jest drogą tranzytową łączącą Europę Zachodnią z krajami byłego ZSRR. – Przy tak dużym ruchu nie da się tu już od dawna spokojnie żyć. Latem nie można otworzyć okna, bo śmierdzi spalinami i jest duży hałas, pękają ściany, trudno przejść z jednej strony drogi na drugą – skarżą się mieszkańcy domów znajdujących się przy ul. 3 Maja.

W ciągu kilku lat prace przygotowawcze związane z wybudowaniem obwodnicy nabrały tempa. Ustalono przebieg nowej trasy, wykonano dokumentację projektową (rozszerzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej) i szczegółowe badania warunków geologicznych terenu. – Przed nami ostatni etap przygotowania inwestycji. Zadaniem przyszłego wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji i wybudowanie drogi – informuje Małgorzata Tarnowska z GDDKiA w Warszawie.

Planowana obwodnica będzie przebiegać przez północną część Kołbieli, przez tereny powiatu otwockiego (w gminie Kołbiel) i powiatu mińskiego (w gminie Mińsk Mazowiecki; przebieg obwodnicy patrz: mapka).

źródło: GDDKiA

– Nowa droga o klasie GP – ruch główny przyśpieszony – będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Zostaną wybudowane obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego – wylicza przedstawicielka GDDKiA.

Drogowcy na oferty czekają do 7 czerwca, podpisanie umowy zaplanowano na czwarty kwartał 2021 roku.

Przypomnijmy, że Kołbiel omijamy już po zachodniej stronie trasą S17, która została udostępniona do ruchu w wakacje 2020 roku.

oprac. ART

 

 

2 komentarze do “Odkorkują Kołbiel, rusza przetarg na budowę obwodnicy

 • 28 kwietnia 2021 o 16:19
  Permalink

  ” … skarżą się mieszkańcy domów znajdujących przy ul. 3 Maja…” Czy to nie jest ulica 1 Maja?

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2021 o 18:25
  Permalink

  Droga nr 50,
  Obwodnica Kołbieli
  Autostrada A 2
  Obwodnica południowa
  Obszar podzielony co kilka kilometrów
  Najlepiej wszystko zabetonujcie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.