Stacja integracja

Jeszcze w latach świetności letniska na stacji kolejki wąskotorowej przy ul. Wawerskiej w Józefowie co weekend wysiadały setki letników przybywających, by wypoczywać nad Wisłą czy Świdrem. Według zapowiedzi władz Józefowa już wkrótce to miejsce ponownie ma się ożywić

 ARTUR KUBAJEK

To już kolejne podejście do dostosowania budynku dworca do celów użyteczności publicznej. Jednym z pomysłów, zgłoszonym w marcu 2016 roku przez dyrekcję Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, było utworzenie w nim ekspozycji pamiątek związanych z historią miasta i kolei. Niestety, nic z tego nie wyszło. Teraz władze Józefowa planują przekształcić obiekt, który po zamknięciu kolejki był wykorzystywany do celów mieszkalnych, w miejsce przeznaczone dla młodych ludzi.

Z tą myślą władze Józefowa wyłoniły firmę, która za 130 tys. zł ma opracować projekt zawierający kompleksową inwentaryzację istniejącego budynku, ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną, koncepcję modernizacji i rozbudowy budynku oraz zagospodarowania terenu wraz z wykonaniem aranżacji i wyposażeniem wnętrz. – Od wykonawcy oczekujemy, żeby projekt był spójny z otoczeniem, formą architektoniczną nawiązywał do pierwotnego wyglądu, a rozbudowa wpisywała się w kontekst historyczny nawiązujący do użytkowania budynku jako stacji kolei wąskotorowej – mówi Marzena Czerbniak, kierownik Referatu Realizacji Projektów w Urzędzie Miasta Józefowa.

Zgodnie z założeniami do budynku, na wzór wcześniej istniejącego zadaszenia nad peronem, ma być dobudowana zamknięta ścianami weranda, dzięki której zwiększy się powierzchnia użytkowa. Jej powiększeniu ma służyć również planowane postawienie samodzielnego pawilonu wzorowanego na wagonie kolejki wąskotorowej.  

Projekt ma być realizowany pod nazwą „Stacja Integracja”, która nawiązuje do historii budynku, ale też do nowoczesności, rozwoju kolei, komunikacji. W budynku będą odbywać się zajęcia z wykorzystaniem nowych mediów (warsztaty filmowe, fotograficzne, projektowania stron internetowych). Na terenie „Stacji Integracji” nie zabraknie również elementów małej architektury, m.in. ławek, stołów, stojaków na rowery czy koszy.

One thought on “Stacja integracja

  • 28 kwietnia 2021 o 13:56
    Permalink

    HO HO, 130 tys na remont kurnika.
    To jest inwestycja.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.