Ostoja nie powstanie na wiosnę

Pod koniec stycznia otwocki urząd miasta poinformował, że francuski koncern motoryzacyjny wybuduje w Otwocku jedyne w skali kraju centrum ekoedukacji pod nazwą Zielona Ostoja Renault. Miało ono być gotowe wiosną, ale budowa nawet się nie rozpoczęła. Czy inwestycja zostanie w ogóle zrealizowana?

PRZEMEK SKOCZEK

źródło: zielonaostoja.renault.pl

Plany związane z zieloną ostoją są bardzo ciekawe. W nowoczesnym, dwusegmentowym, przeszklonym pawilonie nad brzegiem Świdra mają odbywać się warsztaty ekologiczne, wykłady i wspólne działania lokalnej społeczności na rzecz środowiska naturalnego. Wybór padł na Otwock ze względu na bliskość Warszawy i bogactwo tutejszej przyrody. Miasto zostało partnerem przedsięwzięcia i udostępniło na potrzeby projektu działkę w Świdrze, która znajduje się na końcu ul. Wierzbowej.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 stycznia, prezydent Otwocka Jarosław Margielski deklarował: – Zaprosimy placówki edukacyjne, fundacje, instytucje kultury do udziału w aktywnościach i do proponowania własnych inicjatyw. Mamy nadzieję, że ta wartościowa przestrzeń zostanie odpowiednio wykorzystana przez mieszkańców, a także osoby z innych miast i województw, do czego cały czas będziemy zachęcać.

Pawilon miał być gotowy wiosną. Ta jest w pełni, ale temat ekologicznego centrum ucichł. Poprosiliśmy o informację inwestora, ale w jego imieniu skontaktowała się z nami Maja Świerszcz z agencji PR. – Obecnie jesteśmy na końcowym etapie związanym z kwestiami formalnymi, w tym uzyskaniem pozwolenia na budowę. Po tej fazie będziemy mogli rozpocząć prace na terenie działki. W oczekiwaniu na otwarcie pawilonu prowadzimy w sieci kampanię edukacyjną z zakresu ekologii. Podjęliśmy rozmowy o współpracy z Czystym Otwockiem (o działaniach tej grupy mieszkańców pisaliśmy m.in. w poprzednim numerze „Linii” – przyp. red.), ponieważ od początku naszym celem było wspieranie oddolnych inicjatyw obywatelskich. Planujemy z mieszkańcami np. sprzątanie Rezerwatu Świder czy sadzenie łąki kwietnej w Otwocku.

One thought on “Ostoja nie powstanie na wiosnę

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.