Elektrośmieci wyrzucisz podczas spaceru

Mieszkańcy Otwocka, którzy chcą pozbyć się zużytego drobnego sprzętu elektronicznego czy baterii, mogą to zrobić choćby w czasie spaceru. Nie chodzi oczywiście o wyrzucanie urządzeń do lasu, ale do specjalnych pojemników na elektroodpady. Charakterystycznie oznaczone kontenery zostały ustawione w siedmiu punktach miasta. Jeśli zajdzie potrzeba, będzie ich więcej

SYLWIA WYSOCKA

W wielu domach zalega zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. Od niedawna w Otwocku jest na to prosty sposób: stare, zużyte urządzenia niewielkich rozmiarów (do 50 cm) można oddać do specjalnie oznaczonych pojemników ustawionych w siedmiu punktach na terenie miasta. Kontenery rzucają się w oczy – są czerwono-szare i mają oznaczenia sugerujące, jakiego typu odpady mogą być do nich wrzucane. Każdy pojemnik ma czujniki napełnienia oraz dodatkowe zabezpieczenia, które chronią środowisko przed niebezpiecznymi substancjami pochodzącymi z odpadów i baterii. Na początku pojemniki będą opróżniane co dwa tygodnie.

Kontenery nieodpłatnie ustawiła firma, z którą miasto podpisało umowę o współpracy. Miasto nie ponosi żadnych kosztów obsługi tych odpadów, a jedynie udostępnia firmie miejsce na pojemniki. Umowa jest podpisana na cztery lata i ma charakter trójstronny. Oprócz wspomnianej firmy i miasta Otwock we współpracę zaangażowana jest fundacja ekologiczna „Odzyskaj Środowisko”. W ramach tej współpracy fundacja będzie organizowała przez cztery lata akcje edukacyjno-ekologiczne m.in. dla dzieci w szkołach.

– Pojemniki są ogólnodostępne i znacznie zmniejszą problem pozbywania się elektrycznych i elektronicznych śmieci w Otwocku bez szkody dla przyrody. To jest dobre dopełnienie całego systemu odbierania odpadów w mieście – mówi wiceprezydent Paweł Walo.

Władze miasta zapowiadają, że w miarę potrzeb kolejne tego typu pojemniki pojawią się również w innych punktach miasta. Warto pamiętać, że duży sprzęt, np. lodówki czy pralki, nadal trzeba oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Samorządowej 42/44.

Pojemniki na elektroodpady znajdziesz:

 1. przy altanie śmietnikowej na osiedlu przy ul. Hożej przy sklepie motoryzacyjnym,
 2. przy altanie śmietnikowej na terenie osiedla przy ul. Matejki – wjazd pomiędzy budynkami przy Matejki 6 i 8,
 3. na terenie Klubu Mlądz przy ul. Majowej 202,
 4. na terenie Przedszkola nr 18 przy ul. Komunardów,
 5. przy terenie SP nr 3 przy ul. Kościuszki,
 6. na terenie SP nr 6 od strony ul. Tysiąclecia,
 7. na terenie kompleksu boisk sportowych „Orlik” przy ul. Karczewskiej.

To można wrzucać do pojemników:

 • sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, np. odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, żelazka, czajniki elektryczne, zegary, odbiorniki radiowe, kamery, sprzęt wideo, zabawki elektryczne, odtwarzacze dźwięku i obrazu, narzędzia elektryczne i elektroniczne itp.;
 • małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm;
 • telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony;
 • zużyte baterie i akumulatory.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.