Szpital „zawiesza” część łóżek

Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku od wielu miesięcy stara się o kredyt. Jednym z wymogów, które placówka musi spełnić, jest wiarygodny plan naprawczy. Jego ważnym elementem ma być optymalizacja kosztów zatrudnienia. Nowy członek Zarządu PCZ Robert Podgórzak szuka oszczędności w wynagrodzeniach za nadgodziny i dodatkowe zlecenia. W tym celu zostanie „zawieszona” część łóżek na oddziałach, na których obłożenie jest mniejsze niż 50 proc.

SYLWIA WYSOCKA

Aby spłacić swoje zobowiązania, PCZ ubiega się o kredyt w wysokości 10 mln zł. Bank oczekuje, że szpital przedstawi dobry plan naprawy finansów spółki. – Poręczenie kredytu przez powiat otwocki jest dla banku niewystarczające. Program naprawczy to kluczowy dokument, który musi zostać zaakceptowany przez bank – informuje wicestarosta powiatu otwockiego Paweł Zawada.

Taki plan przygotował nowy członek zarządu spółki Robert Podgórzak. Jak wyjaśniał na posiedzeniu komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa, które odbyło się 27 kwietnia, jednym z jego elementów jest racjonalizacja wynagrodzeń, które stanowią ponad 80 proc. kosztów funkcjonowania szpitala. – Bank ma duże wątpliwości co do realności wzrostu przychodów z tytułu działań komercyjnych i upatruje możliwości poprawy sytuacji szpitala w oszczędnościach. Dlatego urealniłem przychody z działalności komercyjnej. Zbliżamy się do modelu biznesowego, który będzie do zaakceptowania przez bank – poinformował Robert Podgórzak.

– Od 1 maja na oddziałach, na których obłożenie wynosiło do 50 proc., zmniejszamy liczbę zgłoszonych miejsc. Niewykorzystywane łóżka zostaną „zawieszone”, ale nie zlikwidowane – podkreśla Robert Podgórzak i zapewnia, że nie wpłynie to na kontrakty i ryczałt w PCZ, natomiast zmniejszy obciążenie szpitala kosztami osobowymi, które są uzależnione od liczby dostępnych łóżek. – Nie wiąże się to również ze zwolnieniami, ponieważ do tej pory dyżury były uzupełniane nadgodzinami i dodatkowymi zleceniami lekarzy i pielęgniarek. Teraz chcemy tego uniknąć – informuje członek zarządu.

Zmiany zostaną wprowadzone na pediatrii, neonatologii, ginekologii i położnictwie. Ich średnie miesięczne obłożenie w ostatnim czasie wynosiło 45-55 proc. Dla przykładu: w kwietniu na ginekologii z 32 łóżek było zajętych średnio 14-15 (planowane jest pozostawienie 25 miejsc). Na innych oddziałach szpitala obłożenie jest większe i jak informuje członek zarządu spółki, nie ma potrzeby zawieszania tam miejsc. – Jeśli zajdzie taka konieczność, zapewnimy więcej łóżek – mówi Robert Podgórzak.

Oddzielnym problemem szpitala jest tzw. oddział COVID-owy. Zgodnie z odgórnymi zaleceniami z 31 marca br. liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem w otwockiej placówce wzrosła do 38 (w tym cztery miejsca z dostępem do respiratora i trzy obserwacyjne). W czasie szczytu pandemii na oddziale przebywało 42 pacjentów. – To w znaczny sposób nas obciążyło – mówi Robert Podgórzak.

– Oddział COVID-owy jest dla nas deficytowy. Trudno było skompletować tam personel, więc zostały zaproponowane wysokie stawki, przez co całość kosztów nam się nie spinała – mówi Robert Podgórzak. – Szpital nie prowadził wcześniej oddziału chorób zakaźnych i placówka musiała wdrożyć nowe procedury, zapewnić pomieszczenia, aby opieka nad chorymi mogła być realizowana – dodaje dyrektor ds. medycznych szpitala Dariusz Kaczorowski.

Szanse na poprawę sytuacji Zarząd PCZ widzi w spadku liczby zachorowań (w ostatnim tygodniu kwietnia na oddziale COVID-owym przebywało 12 osób), a co za tym idzie, należy spodziewać się zmniejszenia zaleceń dotyczycących liczby łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Będzie się to wiązało również z redukcją wynagrodzeń. – Z końcem kwietnia wygasają umowy ośmiu pracownikom oddziału COVID-owego i nowe stawki proponowane personelowi będą niższe – zapowiada Robert Podgórzak.

One thought on “Szpital „zawiesza” część łóżek

  • 5 maja 2021 o 16:34
    Permalink

    Gdy Linia podawała wiadomość o ustanowieniu p. Podgórzaka zarządca, pisałem tu, że tylko patrzeć jak będą kłopoty.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.