Szpital „zawiesza” część łóżek

Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku od wielu miesięcy stara się o kredyt. Jednym z wymogów, które placówka musi spełnić, jest wiarygodny plan naprawczy. Jego ważnym elementem ma być optymalizacja kosztów zatrudnienia. Nowy członek Zarządu PCZ Robert Podgórzak szuka oszczędności w wynagrodzeniach za nadgodziny i dodatkowe zlecenia. W tym celu zostanie „zawieszona” część łóżek na oddziałach, na których obłożenie jest mniejsze niż 50 proc.

SYLWIA WYSOCKA

Aby spłacić swoje zobowiązania, PCZ ubiega się o kredyt w wysokości 10 mln zł. Bank oczekuje, że szpital przedstawi dobry plan naprawy finansów spółki. – Poręczenie kredytu przez powiat otwocki jest dla banku niewystarczające. Program naprawczy to kluczowy dokument, który musi zostać zaakceptowany przez bank – informuje wicestarosta powiatu otwockiego Paweł Zawada.

Taki plan przygotował nowy członek zarządu spółki Robert Podgórzak. Jak wyjaśniał na posiedzeniu komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa, które odbyło się 27 kwietnia, jednym z jego elementów jest racjonalizacja wynagrodzeń, które stanowią ponad 80 proc. kosztów funkcjonowania szpitala. – Bank ma duże wątpliwości co do realności wzrostu przychodów z tytułu działań komercyjnych i upatruje możliwości poprawy sytuacji szpitala w oszczędnościach. Dlatego urealniłem przychody z działalności komercyjnej. Zbliżamy się do modelu biznesowego, który będzie do zaakceptowania przez bank – poinformował Robert Podgórzak.

– Od 1 maja na oddziałach, na których obłożenie wynosiło do 50 proc., zmniejszamy liczbę zgłoszonych miejsc. Niewykorzystywane łóżka zostaną „zawieszone”, ale nie zlikwidowane – podkreśla Robert Podgórzak i zapewnia, że nie wpłynie to na kontrakty i ryczałt w PCZ, natomiast zmniejszy obciążenie szpitala kosztami osobowymi, które są uzależnione od liczby dostępnych łóżek. – Nie wiąże się to również ze zwolnieniami, ponieważ do tej pory dyżury były uzupełniane nadgodzinami i dodatkowymi zleceniami lekarzy i pielęgniarek. Teraz chcemy tego uniknąć – informuje członek zarządu.

Zmiany zostaną wprowadzone na pediatrii, neonatologii, ginekologii i położnictwie. Ich średnie miesięczne obłożenie w ostatnim czasie wynosiło 45-55 proc. Dla przykładu: w kwietniu na ginekologii z 32 łóżek było zajętych średnio 14-15 (planowane jest pozostawienie 25 miejsc). Na innych oddziałach szpitala obłożenie jest większe i jak informuje członek zarządu spółki, nie ma potrzeby zawieszania tam miejsc. – Jeśli zajdzie taka konieczność, zapewnimy więcej łóżek – mówi Robert Podgórzak.

Oddzielnym problemem szpitala jest tzw. oddział COVID-owy. Zgodnie z odgórnymi zaleceniami z 31 marca br. liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem w otwockiej placówce wzrosła do 38 (w tym cztery miejsca z dostępem do respiratora i trzy obserwacyjne). W czasie szczytu pandemii na oddziale przebywało 42 pacjentów. – To w znaczny sposób nas obciążyło – mówi Robert Podgórzak.

– Oddział COVID-owy jest dla nas deficytowy. Trudno było skompletować tam personel, więc zostały zaproponowane wysokie stawki, przez co całość kosztów nam się nie spinała – mówi Robert Podgórzak. – Szpital nie prowadził wcześniej oddziału chorób zakaźnych i placówka musiała wdrożyć nowe procedury, zapewnić pomieszczenia, aby opieka nad chorymi mogła być realizowana – dodaje dyrektor ds. medycznych szpitala Dariusz Kaczorowski.

Szanse na poprawę sytuacji Zarząd PCZ widzi w spadku liczby zachorowań (w ostatnim tygodniu kwietnia na oddziale COVID-owym przebywało 12 osób), a co za tym idzie, należy spodziewać się zmniejszenia zaleceń dotyczycących liczby łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Będzie się to wiązało również z redukcją wynagrodzeń. – Z końcem kwietnia wygasają umowy ośmiu pracownikom oddziału COVID-owego i nowe stawki proponowane personelowi będą niższe – zapowiada Robert Podgórzak.

2 komentarze do “Szpital „zawiesza” część łóżek

 • 5 maja 2021 o 16:34
  Permalink

  Gdy Linia podawała wiadomość o ustanowieniu p. Podgórzaka zarządca, pisałem tu, że tylko patrzeć jak będą kłopoty.

  Odpowiedz
 • 5 maja 2021 o 22:43
  Permalink

  Zawisza….część łóżek a pacjenci są odsyłani do innych szpitali bo nie ma miejsc…Farsa!
  Powiat Otwocki nie zapewnia swojemu pacjentowi żadnej opieki medyczniej.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.