Czarny kwiecień w powiecie

W kwietniu w powiecie otwockim koronawirusa stwierdzono u ok. tysiąca osób mniej niż w marcu, ale znacznie więcej mieszkańców zmarło w wyniku zakażenia. W tym miesiącu w związku z COVID-19 zmarło aż 48 osób. Mimo to z tygodnia na tydzień tempo rozprzestrzeniania się wirusa w powiecie otwockim zwalnia. Sytuacja epidemiczna w kraju stabilizuje się na tyle szybko, że rząd zaczyna „odmrażać” gospodarkę, a pod koniec maja uczniowie mają wrócić do tradycyjnego nauczania w szkołach

AGNIESZKA JASKULSKA

Od początku epidemii, czyli od marca ubiegłego roku, „Linia” informuje o sytuacji epidemicznej w powiecie otwockim i publikuje szczegółowe dane i raporty dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według informacji, które codziennie podaje Ministerstwo Zdrowia, w marcu koronawirusa potwierdzono badaniami u 2787 mieszkańców powiatu otwockiego. Wielu z nich wymagało hospitalizacji. Niestety, COVID-19 przyczynił się do śmierci 14 osób. W marcu wykonano ponad 8200 testów koronawirusa (najwięcej pod koniec miesiąca).

W kwietniu sytuacja epidemiczna zaczęła się stabilizować i z tygodnia na tydzień liczba zakażeń malała. W ciągu miesiąca wirusa potwierdzono badaniami łącznie u 1910 mieszkańców powiatu otwockiego, wykonano 8061 testów na COVID-19, natomiast ponad 2792 osoby pokonały koronawirusa.

Na początku miesiąca, od 1 do 9 kwietnia, wirusa potwierdzono u 959 osób i wykonano 2972 testy. Przybyło także sporo ozdrowieńców, bo chorobę pokonało 1127 osób. W kolejnym tygodniu, od 10 do 16 kwietnia, wirusa wykryto u 511 mieszkańców powiatu otwockiego, wykonano 2151 testów i odnotowano 747 ozdrowieńców. W trzecim tygodniu, od 17 do 23 kwietnia, COVID-19 potwierdzono u 302 osób, wykonano 1785 testów i odnotowano 627 ozdrowieńców. W ostatnim tygodniu miesiąca, od 24 do 30 kwietnia, dane wyraźnie zaczęły wskazywać na to, że koronawirus rozprzestrzenia się wolniej niż w poprzednich tygodniach. COVID-19 potwierdzono u 195 osób, wykonano 1410 testów i przybyło 340 ozdrowieńców.

Tempo rozprzestrzeniania się COVID-19 w powiecie znacznie spadło, ale w tym miesiącu wirus zabił dużo więcej osób niż w marcu. W kwietniu walkę z koronawirusem przegrało 48 mieszkańców powiatu otwockiego – najwięcej w połowie miesiąca (w okresie od 10 do 23 kwietnia zmarły 32 osoby), najmniej w poprzednim tygodniu, kiedy w związku z zakażeniem COVID-19 zmarło siedem osób.

Od początku pandemii, która wybuchła w Polsce w marcu 2020 roku, do kwietnia koronawirusa stwierdzono u ponad 10 tysięcy mieszkańców powiatu otwockiego. Sytuację poprawiają masowe szczepienia przeciwko COVID-19. Od połowy grudnia ubiegłego roku do początku kwietnia w Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku zaszczepiono kilka tysięcy osób. – Do tej pory wykorzystano około 8400 dawek szczepionki, preparat podano m.in. osobom z tzw. grupy zero czy seniorom. Żadna dawka w naszych dwóch punktach szczepień nie uległa zniszczeniu lub zmarnowaniu – zapewnia Dariusz Kaczorowski, dyrektor ds. medycznych szpitala przy ul. Batorego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.