Karczew: Noc Muzeów w pałacu w Otwocku Wielkim

Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim otworzy dla gości swój ogród. W sobotę, 15 maja z okazji Nocy Muzeów zaplanowano tam wiele ciekawych wydarzeń, m.in. spacery z lekcją historii i grę terenową

PRZEMEK SKOCZEK

Muzeum zaprasza do twórczej zabawy dzieci. Ich zadaniem jest wykonanie makiety pałacowej wyspy i parku, ale w wersji przez siebie wymarzonej

Wraz z wiosną wraca życie w kulturze. Najbezpieczniejsze są oczywiście wydarzenia plenerowe i takie właśnie proponuje Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Wszystkie zaplanowano na najbliższe sobotnie popołudnie i wieczór.

Lekcja historii

Dla osób zainteresowanych historią tego miejsca pozycją obowiązkową będzie wspólne zwiedzanie terenu zielonego w zespole pałacowo-parkowym pt. „Rezydencja, jakiej nie znacie”. Przewodniczką po parku i jego historii będzie Anna Feliks, kurator Muzeum Wnętrz. Spacer odbędzie się w dwóch turach, o godz. 17 i 18.30. Dodatkową atrakcją będzie krótkie szkolenie z imprez na orientację, czyli chodzenia i biegania z mapą i kompasem. Zaprasza na nie Paweł Starzyński, instruktor PTTK. Warto zabrać ze sobą kompas i latarkę.

Spacer z interaktywną mapą

Organizatorzy przygotowali też dla gości ciekawą, interaktywną mapę parku z drzewami, która jest dostępna na stronie internetowej. Można z niej wygodnie korzystać na przykład na telefonie. Ułatwia rozpoznawanie różnych gatunków podczas spacerów. Została wzbogacona o kilka tekstów dotyczących rodzajów drzew, kory, pomników przyrody, magii drzew. To pierwsze opisanie gatunków drzew na terenie parku. Są tam m.in. pomnikowe dęby liczące ponad 500 lat.

Zrób sobie park

Muzeum zaprasza też dzieci do zabawy „Zrób sobie park”, ale wyzwanie, jakie im stawia, należy wykonać w domach wcześniej. Tym zadaniem jest własnoręczne wykonanie makiety parku na wyspie, który można zaprojektować na nowo, po swojemu. – Niech to będzie dla każdego wymarzony park. Można użyć różnych materiałów: pudełek, tektury, szyszek, piasku, drewna, suchych roślin. Należy skomponować makietę w taki sposób, aby dotykając jej różnych elementów, można było wyczuć różnice faktur – wyjaśnia Anna Feliks. 

Prace powinny mieć wielkość maksymalnie metr na metr oraz wysokość do 50 centymetrów. Należy je dostarczyć do Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim do piątku, 14 maja do godziny 12. Warto wcześniej zgłosić chęć udziału mailowo, pisząc na adres afeliks@mnw.art.pl. Makiety zostaną zaprezentowane podczas Nocy Muzeów. Patronem medialnym wydarzenia jest „Linia Otwocka”.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, sobota, 15.05, http://www.otwock.mnw.art.pl

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.