Matura w dobie pandemii

We wtorek, 4 maja rozpoczęły się matury. Podobnie jak w ubiegłym roku, maturzyści zdawali egzaminy z zachowaniem obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii. – We wszystkich szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat otwocki w czasie matur obowiązywał reżim sanitarny – mówi Hanna Majewska-Smółka, dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku

BARBARA MICHAŁOWSKA

Żeby zachować odpowiednie zasady sanitarne, udostępniono młodzieży dodatkowe wejścia do szkół. Każda z klas korzystała z oddzielnego pomieszczenia na pozostawione przed egzaminem rzeczy. Zdający maturę dezynfekują ręce przed wejściem do szkoły oraz sal, w których odbywa się egzamin, a także przy korzystaniu z pomocy, np. słowników. Obowiązkowe są także maseczki. Noszą je wszystkie osoby przebywające w szkole. Stoliki rozmieszczono w odległości co najmniej półtora metra od siebie. Maturzyści mogą korzystać jedynie z własnych przyborów i wody pitnej. Liceum im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku przed egzaminem informowało swoich uczniów, że nie mogą zabrać ze sobą maskotki czy jakiejkolwiek innej rzeczy na szczęście. Nie można było także wnieść ze sobą telefonu komórkowego. Po zakończeniu każdego egzaminu sale i korytarze są dezynfekowane.

W tym roku w LO im. Gałczyńskiego do matury przystąpiło 171 absolwentów, w Liceum Ogólnokształcącym im. Słowackiego – 128, w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, tj. „Ekonomiku” – 147, a w Zespole Szkół nr 2, czyli „Nukleoniku” – 123. – Ponadto we wszystkich szkołach poszczególne przedmioty zdawali absolwenci z ubiegłych lat, którzy chcieli poprawić wyniki, lub osoby skierowane przez okręgowe komisje egzaminacyjne – informuje Majewska-Smółka.

Matury potrwają do 20 maja. Egzaminy w dodatkowym terminie odbędą się od 1 do 16 czerwca, a w terminie poprawkowym – 24 sierpnia. Wyniki egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone 5 lipca, a dla osób poprawiających w sierpniu – 10 września.

W tym roku nie odbędą się matury ustne, chyba że ich wynik będzie niezbędny np. przy rekrutacji na zagraniczne uczelnie wyższe. Maturzyści zdają jedynie pisemne egzaminy z trzech obowiązkowych przedmiotów (język polski, matematyka i język obcy). Nie trzeba będzie zdawać obowiązkowo przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.