Wiązowna: Co dalej z osiedlem w Rudce?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Tomasz Gajowy-Dzido, główny przeciwnik budowy osiedla nad Świdrem w Rudce, złożył odwołanie od decyzji środowiskowej wójta Wiązowny, która przybliża realizację inwestycji. To może zahamować ją na kolejne miesiące

PRZEMEK SKOCZEK

Ta sprawa ciągnie się już od ponad roku. Przypomnijmy, że dotyczy planów budowy osiedla mieszkaniowego w gminie Wiązowna, nad samym Świdrem, w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Inwestor, Rafał Piontek, chce tam wybudować 24 trzykondygnacyjne budynki o wysokości ponad 15 metrów. Protestują niektórzy sąsiedzi i obrońcy przyrody, ale inwestycja ma też wielu zwolenników, którzy widzą w niej szansę na rozwój okolicy. Przy okazji budowy ma tam bowiem powstać sieć wodociągowo-kanalizacyjna.

Deweloper dość długo czekał na wydanie przez urząd gminy pozytywnej decyzji środowiskowej. Poprzedziła ją m.in. rozprawa administracyjna z udziałem obu stron. Ostatecznie wójt Janusz Budny 18 marca wydał decyzję stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określił warunki realizacji przedsięwzięcia. Przeciwnik inwestycji, Tomasz Gajowy-Dzido, od dawna przekonuje, że osiedle w tej formie nie powinno powstać, i przedstawia na to liczne argumenty związane z ochroną środowiska. Miał nadzieję, że uda się wynegocjować z inwestorem pewne zmiany. Ponieważ to się nie powiodło, złożył odwołanie od decyzji wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To zapewne wstrzyma prace nad budową na kolejne kilka miesięcy. SKO w czasie pandemii działa raczej niespiesznie.

W protest przeciwko planowanemu osiedlu aktywnie włączyło się też Stowarzyszenie Obrony Osiedla Rudka (nad Świdrem), które zostało powołane do życia w marcu. Jednym z pierwszych ruchów organizacji było wystąpienie do wójta Wiązowny z wnioskiem o możliwość bycia stroną postępowania administracyjnego w sprawie opisywanej inwestycji. Wójt odmówił, ponieważ przepisy stanowią, że „organizacja społeczna może brać udział w postępowaniu administracyjnym na prawach strony, jeżeli prowadzi działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania”. Ten warunek nie został spełniony.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.