Zbliża się koniec wielkiej dziury?

Są już zgody umożliwiające firmie, która zajmuje się rozbiórką wielkiej dziury w centrum Otwocka, wejście z pracami na plac budowy. Wstępny harmonogram zakłada, że już w środę, 12 maja w okolicy placu zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, a w sobotę, 15 maja nastąpi początek prac wyburzeniowych

SYLWIA WYSOCKA

W czwartek, 6 maja wicestarosta Paweł Zawada podpisał decyzję, która umożliwia firmie Jardźwig dalsze działania związane z rozbiórką niedokończonej galerii Centrum na terenie między ulicami Andriollego, Powstańców Warszawy i Staszica. Firma Jardźwig wygrała ogłoszone przez miasto postępowanie. Dopuszczało ono, że wykonawca rozbierze naniesienia przy wykorzystaniu zaproponowanej przez siebie technologii, czyli w formule „zaprojektuj i wyburz”. Jak pisaliśmy na łamach „Linii” w styczniu, jednym z dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia robót było pozwolenie na przetwarzanie odpadów zgodnie z pomysłem firmy. O wydanie tej decyzji Jardźwig zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Otwocku.

– Pod koniec stycznia do starostwa wpłynął wniosek o pozwolenie na przetwarzanie odpadów. Sprawa była bardzo złożona i wydanie decyzji trochę trwało, ale taka była konieczność. Trzeba było uzupełnić wiele dokumentów – wyjaśnia w rozmowie z „Linią” starosta Krzysztof Szczegielniak. Decyzja została wydana na początku maja. – Podpisałem decyzję dotyczącą działań na części terenu należącej do miasta – podkreśla wicestarosta Paweł Zawada.

– Decyzja musi się uprawomocnić – mówi w rozmowie z „Linią” Daniel Jaroń z firmy Jardźwig. – Strony postępowania, to znaczy my i miasto Otwock, muszą spisać oświadczenia, że nie wnoszą uwag do decyzji, żeby przyspieszyć jej uprawomocnienie. Oświadczenia zostaną dostarczone jak najszybciej. Jeśli decyzja uprawomocni się do środy, to 12 maja wprowadzimy tymczasową organizację ruchu, ustawimy znaki i przez kilka dni będziemy przygotowywali teren do prac. Musimy przestawić ogrodzenie, przeprowadzić porządki na miejscu, zabezpieczyć chodnik itp. W sobotę, 15 maja na teren rozbiórki chcielibyśmy wprowadzić ciężkie maszyny, młoty, nożyce i zacząć cały proces rozbiórki części należącej do miasta – tłumaczy.

Sama rozbiórka dziury potrwa trzy-cztery miesiące od czasu wejścia na plac budowy. Do tego dochodzi uprzątnięcie tego, co zostanie wyburzone, oraz zasypywanie do poziomu terenu. Firma zakłada, że ze wszystkich powierzonych jej prac wywiąże się do końca roku. 

Komentarz

Jarosław Margielski, prezydent Otwocka:
– Bardzo się cieszę, że od tego tygodnia prace przy rozbiórce wielkiej dziury mogą być już realizowane na szeroką skalę. To duży krok w kierunku uporządkowania centrum miasta, na co od przeszło 12 lat czekają mieszkańcy.
Cały czas prowadzimy negocjacje z podmiotem, który jest właścicielem drugiej części terenu niedokończonej galerii. Realizujemy przyjętą strategię w tej sprawie tak, aby skutecznie doprowadzić do jej pozytywnego finału.
W związku z prowadzoną rozbiórką wielkiej dziury trzeba się przygotować, że w najbliższych miesiącach czekają nas uciążliwości w centrum miasta – takie jak hałas i utrudnienia w ruchu – za co już teraz wszystkich mieszkańców przepraszam i proszę o wyrozumiałość. Musimy przez to przebrnąć, jeśli chcemy w końcu uporządkować centrum Otwocka.
Robimy wszystko, aby maksymalnie zredukować te uciążliwości dla mieszkańców i ruchu drogowego. Dlatego też na czas prac rozbiórkowych fragment ulicy Andriollego oraz część parkingu przy fontannie obok placu Niepodległości będą wyłączone z ruchu. Postój taksówek przy ulicy Andriollego zostanie przeniesiony do zatoki naprzeciwko banku PKO.
Wszystkim osobom zaangażowanym w rozwiązanie problemu wielkiej dziury, w tym radnym poprzedniej i obecnej kadencji Rady Miasta Otwocka, dziękuję za pomoc i współpracę. Bez podejścia nastawionego na współpracę nie bylibyśmy w stanie rozwiązać problemu niedokończonej galerii w centrum Otwocka. Cieszę się, że po tylu latach w końcu to się udało. Wierzę, że konsekwentne działania, jakie obraliśmy w kierunku zmiany wizerunku centrum miasta, przyniosą oczekiwane przez mieszkańców rezultaty.

7 komentarzy do “Zbliża się koniec wielkiej dziury?

 • 8 maja 2021 o 09:55
  Permalink

  Nie ma to jak najpierw utopić parę milionów w budowę, a potem za kolejny milion to zniszczyć. Taka polityka to o ile pamiętam była za komuny. Nie ma możliwości wykorzystania tego miejsca, jak to było planowane na parking podziemny? Ot Polska.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2021 o 10:48
  Permalink

  Co sobie szanowna władza w łebku uroi, to nie ma od tego odwrotu, choćby nie mieli racji. Wiele głosów było, nie tylko szarych obywateli, ale i ludzi, którzy mają pojęcie w temacie budownictwa, aby ten twór wykorzystać na potrzebne miastu parkingi. Odpowiedź UM: zrbimy ekspertyzę i zbadamy możliwość wykorzystania obiektu na parkingi, po czym oświadczenie, że ciężki sprzęt wjeżdża na budowę. Jak w poprzednim ustroju. I tak zrobimy po naszemu. Słabo…

  Odpowiedz
  • 13 września 2021 o 09:21
   Permalink

   Panie Piotrze, była powszechna informacja, że jeśli Miasto chciało by wykorzystać obecne naniesienia na rzecz parkingu podziemnego musiało by za nie zapłacić. Ile? około 10mln zł. Za co? Za Parking który był przez 12 lat zastany wodą.
   A te miliony na rozbiórkę? Od kiedy 100 000 zł to miliony?
   Słabo to jak ktoś coś usłyszy u Cioci Heli na imieninach a nie zapozna się z faktami…

   Odpowiedz
 • 11 maja 2021 o 08:27
  Permalink

  Byle do nowych wyborów. Potem trzeba będzie to całe szemrane towarzystwo, niesłuchające społeczeństwa i marnujące nasze finanse pogonić na cztery wiatry.

  Odpowiedz
  • 15 maja 2021 o 20:17
   Permalink

   Wybierzcie sobie Szambelana Warszawskiego z pewnością będziecie zadowoleni . Już zapomnieliście jak za Szczepaniaka robili cokolwiek kilka tygodni przed wyborami .a po wyborach zaraz był koniec inwestycji na następne 4 lata. 12 lat siedział na stołku i co zrobił? Teraz chociaż coś się dzieje

   Odpowiedz
   • 23 maja 2021 o 21:06
    Permalink

    W tym punkcie masz Pan, szan.Kolego, racje: Szczepaniak = totalny zastój.Ten czas to byla dla Otwocka wielki pech. Porównujac z innymi miejscowosciami w okolicy bardziej pasuje – katastrofa.

    Odpowiedz
 • 11 maja 2021 o 10:51
  Permalink

  Odrestaurować stare pawilony metodą jak Gurewicza ,zaczęła się moda retro. Za kasę tych co podjęli decyzję o wyburzeniu i postawieniu tego „cudu”.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.