Do szczepienia bez problemów i kolejek

Od środy, 5 maja trwają szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych (PSP) na terenie OPWiK przy ul. Karczewskiej 48 w Otwocku. Pierwszego dnia preparat podano ok. 250 osobom. Procedura przebiegała sprawnie i bez kolejek. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. Miasto uruchomiło specjalną infolinię, za pośrednictwem której można zapisać się na szczepienie lub sprawdzić wolny termin i dostępność szczepionek. Wystarczy zadzwonić pod numer 573 102 657 lub 573 102 655

SYLWIA WYSOCKA

fot. Biuro Prasowe UM Otwock

Otwocki Punkt Szczepień Powszechnych składa się z punktu informacyjnego zlokalizowanego na parkingu przed siedzibą Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz namiotu głównego, który jest podzielony na cztery sektory. W pierwszej części znajduje się poczekalnia, gdzie osoby oczekujące na szczepienie wypełniają kwestionariusze. Następnie są one kierowane do drugiego sektora, gdzie znajdują się rejestracja i stanowiska lekarskie. Tu odbywa się kwalifikacja do szczepienia. Kolejna część to tzw. gabinety zabiegowe, w których odbywają się szczepienia. Obecnie funkcjonują cztery takie stanowiska, ale w pogotowiu są jeszcze dwa. Przy zwiększonych dawkach szczepionek również one zostaną uruchomione. Po zabiegu pacjent przechodzi do poczekalni poszczepiennej, gdzie przebywa ok. 15 minut na krótkiej obserwacji. Wszystko odbywa się spokojnie i bez kolejek – każdy jest umówiony na konkretną godzinę.

Jak zapisać się na szczepienie w otwockim PSP? To bardzo proste. 10 proc. szczepień to te umówione „na miejscu”, to znaczy w namiocie stanowiącym punkt informacyjny przy ul. Karczewskiej. Wystarczy podejść do niego z numerem PESEL, zapytać o dostępność szczepionki (sytuacja jest dynamiczna, więc w różnych terminach można zapisać się na preparaty różnych firm), wybrać konkretny preparat i proponowaną datę szczepienia. Po zapisaniu od razu dostajemy SMS z potwierdzeniem terminu. Większość szczepień (pozostałe 90 proc.) w punkcie przy OPWiK odbywa się jednak po wcześniejszym umówieniu terminu telefonicznie lub internetowo (szczegóły poniżej). Została też uruchomiona specjalna infolinia otwockiego Punktu Szczepień Powszechnych, tel. 573 102 657 lub 573 102 655.

Punkt przystosowano dla osób niepełnosprawnych – są zainstalowane podjazdy, na miejscu jest dostępny wózek inwalidzki i toaleta dla osób niepełnosprawnych. Namiot jest stale czyszczony, a wszystkie powierzchnie są dezynfekowane. Na miejscu jest zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej, w tym zestaw przeciwwstrząsowy.

Zorganizowanie punktu kosztowało miasto ok. 170 tys. zł. Na tę kwotę składa się zakup wyposażenia medycznego, chłodni, sprzętu teleinformatycznego, urządzeń do dezynfekcji i infrastruktury, łącznie z namiotami.

W czwartek, 6 maja odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz samorządowych poświęcona uruchomieniu PSP. – Punkt ma funkcjonować do września, co pozwoli zaszczepić kilkanaście tysięcy mieszkańców nie tylko z terenu Otwocka, lecz także z powiatu otwockiego – mówił prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

– Są zadania, które nie wpisują się w zakres obowiązków samorządu, a jednak wspólnie je realizujemy dla dobra mieszkańców. Punkt Szczepień Powszechnych to doskonały przykład owocnej współpracy pomiędzy samorządem powiatowym a samorządami gminnymi, w tym przypadku Otwocka – podkreślił starosta Krzysztof Szczegielniak.

Punkt Szczepień Powszechnych został uruchomiony przez miasto Otwock i powiat otwocki przy współpracy z Powiatowym Centrum Zdrowia oraz otwockimi spółkami miejskimi: OPWiK, OZEC, ZGM.

W prowadzeniu punktu pomagają również Oświata Miejska w Otwocku, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu.

 

Rejestracja na szczepienie w PSP odbywa się poprzez:

 1. infolinię – nr 989,
 2. infolinię otwockiego Punktu Szczepień Powszechnych – nr 573 102 657 lub 573 102 655,
 3. e-rejestrację na http://www.pacjent.gov.pl,
 4. SMS o treści SZCZEPIMY SIĘ wysłany na nr 664 908 556 lub 880 333 333.

8 komentarzy do “Do szczepienia bez problemów i kolejek

  • 13 maja 2021 o 10:48
   Permalink

   Nie byłem.nie zaszczepiłem się,nie polecam 🙂

   Odpowiedz
 • 19 maja 2021 o 08:40
  Permalink

  Infolinia jest, numery są, tylko „skrzynka osoby do której dzwonisz jest pełna”. Jak to w obecnych czasach, niby coś zrobiono, a jednak nie do końca. Propaganda sukcesu.

  Odpowiedz
 • 20 maja 2021 o 10:51
  Permalink

  Doskonale zorganizowany punkt, wspaniała opieka . Szybko, czysto i kompetentnie. Polecam

  Odpowiedz
  • 20 maja 2021 o 12:16
   Permalink

   Pani zapewne, z tych „nie panikuj , szczep się”. Ile płacą srebrników?

   Odpowiedz
 • 24 maja 2021 o 21:16
  Permalink

  Proszę darować sobie polecanie preparatu w fazie eksperymentu.

  Odpowiedz
 • 26 maja 2021 o 12:58
  Permalink

  Pitu, pitu… Propaganda na całego. „Procedura przebiega sprawnie, bez kolejek…” Bez kolejek, bo nie ma ludzi, bo nie mają szczepionek. Kolega z pracy miał 2 razy przekładany termin, a jak pojechał do OPWiKu na trzeci umówiony termin, to się okazało, że nie ma szczepionek. Pięknie to wygląda w mediach, a rzeczywistość jest inna.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.