Marzenie spełnione klatka po klatce

„O Janku Marzycielu” to trzyminutowa animacja plastelinowa wykonana tradycyjną metodą, poklatkowo, przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Warszawicach. Swój film zrealizowali oni w ramach IV edycji Programu Edukacja Inspiracja

PRZEMEK SKOCZEK

Zabawny, pomysłowy, bajecznie kolorowy film jest efektem kilkumiesięcznej pracy 11 uczniów z klas szóstej i siódmej Szkoły Podstawowej w Warszawicach. Są to: Maria Bieńkowska, Aleksandra Bąbik, Oliwia Dubińska, Tatiana Grobelniak, Gabriela Grzegrzółka, Amelia Kabala, Wiktoria Molak, Kacper Łysiak, Oliwia Popis, Małgorzata Stefan i Jakub Talarek. Opiekunem projektu od początku była nauczycielka plastyki Zofia Syfert.

– W roku szkolnym 2020/2021 nasza placówka otrzymała grant od Fundacji Szkoła z Klasą na realizację projektu w ramach IV edycji Programu Edukacja Inspiracja. Zgłosiliśmy projekt pt. „Bajka moich dziadków moją bajką” polegający na zbieraniu od naszych seniorów różnych bajek, następnie wybraniu jednej z nich i zrealizowaniu na jej podstawie filmu w animacji plastelinowej poklatkowej. Pomysł doceniono i znaleźliśmy się wśród 40 finalistów, spośród setek zgłoszonych projektów z całej Polski. Byliśmy bardzo dumni – opowiada Zofia Syfert. – Sądzę, że doceniono fakt, że ten projekt łączy pokolenia i jednoczy społeczność szkolną – zaznacza.

Do pracy nad filmem mógł zgłosić się każdy chętny. Wyzwanie podjęło 12 uczniów, ale jedna osoba szybko się wykruszyła i na placu boju pozostała wymieniona jedenastka. Gdy zaczynali, był listopad. Szkoły zamknięto, pojawiło się zdalne nauczanie, co jeszcze bardziej utrudniło realizację zadania.

– Pierwszym krokiem było przygotowanie się do pracy. Nikt z nas przecież nie znał się na animacji. Potrzebowaliśmy profesjonalnych warsztatów, ale okazało się, że znalezienie firmy, która podejmie się zrobienia tego zdalnie, jest niezwykle trudne. W końcu się udało. Potem należało wybrać bajkę. Robiąc to, kierowaliśmy się przede wszystkim możliwościami technicznymi. Nie mogła być zbyt długa ani mieć skomplikowanej narracji. Oczywiście po to, żebyśmy dali radę wykonać postacie i je animować – relacjonuje nauczycielka. – Stworzyliśmy nieco uproszczoną bajkę na podstawie „Szewczyka Dratewki”, który za swoje dobre uczynki zostaje nagrodzony i znajduje miłość – dodaje.

Uczniowie działali w sekcjach. Grupa literacka odpowiadała za stworzenie scenariusza, który opowiadałby historię bardziej współczesnym językiem. Postawili na hip-hop, co okazało się strzałem w dziesiątkę przy tak krótkim filmiku, ponieważ ma on rysy nieco teledyskowe i ta forma świetnie się broni. Skoro jest rapowana piosenka, musi być też muzyka. To było zadanie kolejnej grupy. Największym wyzwaniem okazało się zgranie muzyki z głosami. Główną narrację wokalną wykonuje szóstoklasistka Gabriela Grzegrzółka. Wreszcie grupa plastyczna odpowiadała za przygotowanie plansz i postaci. Tu pracowali w zasadzie wszyscy, choć w różnym zakresie. Kluczowe zadanie dotyczące wykonania postaci wzięła na siebie Aleksandra Bąbik. Na szczęście za zgodą sanepidu uczniowie mogli działać w szkole, ale tylko w grupach pięcioosobowych. Pracowali na zmianę. To bardzo ułatwiło pracę i pomogło integrować zespół. Była także grupa muzyczna.

Dużo pracy kosztowało zarejestrowanie materiału. Należało wykonać setki fotografii, które stały się potem poszczególnymi klatkami filmu. Zajęło to 12 godzin. Trzy minuty i pięć sekund – bo tyle dokładnie trwa opowieść „O Janku Marzycielu” – to dla animatorów ogromne wyzwanie. W profesjonalnym filmie, żeby zarejestrować płynny ruch, trzeba skleić 24 klatki na sekundę! Tu tej płynności nie ma, są sekundy, gdzie mają po trzy-cztery klatki, ale i tak była to ogromna praca. Na film składa się grubo ponad 400 kadrów. Ostateczny montaż jest dziełem Oliwii Popis, która miała w tej dziedzinie drobne doświadczenie. Efekt? Naprawdę udany. Zresztą zobaczcie sami. Nagranie jest dostępne w serwisie YouTube, a link do niego znajdziecie poniżej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.