Plan dla Soplicowa bez wyjątków

Dyrekcja Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych apeluje do władz Otwocka o niewyłączanie terenu po dawnym domu dziecku z uchwalanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Soplicowo”. Rada miasta ma wyłączyć obszar przy ul. Myśliwskiej, ponieważ znalazł się inwestor, który chce wybudować w tym miejscu ośrodek dla seniorów. Miejscowy plan zagospodarowania utrudniłby inwestycję

SYLWIA WYSOCKA

Miesiąc temu pisaliśmy o planach spółki Laris Development (należącej do grupy przedsięwzięć Zygmunta Solorza) dotyczących budowy nowoczesnego ośrodka dla seniorów. Prywatna placówka miałaby powstać na terenie po dawnym domu dziecka przy ul. Myśliwskiej 2 w malowniczej dzielnicy Otwocka – Soplicowie. Miasto jest właśnie w trakcie przeprowadzania procedury planistycznej dla osiedla, ale przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania dla obszaru Soplicowa obejmującego teren dawnego domu dziecka oznaczałoby zniweczenie planów inwestora. Inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania, ponieważ przyjęte dla całego obszaru założenia wskazują, że nawet istniejąca tam willa, czyli dawny dom dziecka, przekracza parametry, które będą obowiązywać po wprowadzeniu planu.

Okazując przychylność w stosunku do inwestycji dla seniorów w Soplicowie, władze miasta zaproponowały wyłączenie z planu fragmentu terenu, na którym mógłby powstać ośrodek. Przygotowaną już w tej sprawie uchwałę informującą o wyłączeniu terenu pomiędzy ul. Myśliwską a ul. Hrabiego w czwartek, 29 kwietnia opiniowała komisja planowania przestrzennego. Radni wydali pozytywną opinię o wyłączeniu terenu pod inwestycję z procedowanego planu. Już po głosowaniu okazało się, że inne zdanie w tej sprawie ma dyrekcja Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Obecny na posiedzeniu komisji zastępca dyrektora Mazowieckich Parków Krajobrazowych Robert Belina w imieniu dyrektora Sylwestra Chołasta zwrócił się do radnych: – Nasze stanowisko oraz stanowisko mieszkańców, którzy skierowali do nas pismo, jest takie, żeby Soplicowo było jednak w całości, tzn. bez wyłączenia, ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby warunki tam były jednolite. To wynika z naszego planu ochrony mazowieckiego parku, który był uzgodniony z władzami Otwocka, i jednolicie traktuje cały teren Soplicowa. Ten plan nie uniemożliwia prowadzenia w tym miejscu usług zdrowotnych, ale wprowadza pewne ograniczenia, np. dotyczące wysokości zabudowy – podkreślił wicedyrektor Belina. – Brak miejscowego planu zagospodarowania spowoduje, że dla tego terenu zostaną pewnie wydane warunki zabudowy, które będą wyglądać inaczej niż przepisy dla pozostałej części osiedla Soplicowo – zwrócił uwagę.

Decyzje w sprawie miejscowego planu dla Soplicowa będą podejmowane na sesji rady miasta zaplanowanej na 19 maja. Przedstawiciel dyrekcji Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych ma uczestniczyć w obradach. Wtedy odbędzie się też głosowanie nad wyłączeniem fragmentu terenu po dawnym domu dziecka lub niewyłączaniem go z planu. – Dla mnie niepokojące jest to, że robi się pewne wyjątki w miejscowym planie zgodnym ze studium ze względu na to, że inwestor kupił działki i chce zrobić coś innego. Dla mnie to nie jest dobra polityka – skomentował radny Przemysław Bogusz.

Swoją opinię już wcześniej w rozmowie z „Linią” wyrażał prezydent Jarosław Margielski, który podkreślał, że opieka zdrowotna i senioralna to kierunek, w który Otwock powinien się rozwijać, a planowana już teraz inwestycja spowoduje, że na terenie Soplicowa podobnych usług będzie jeszcze więcej.

7 komentarzy do “Plan dla Soplicowa bez wyjątków

 • 12 maja 2021 o 12:24
  Permalink

  Dostosowywanie planowania do potrzeb konkretnego inwestora rzeczywiście nie kojarzy się dobrze. Już lepiej byłoby zwiększyć dozwoloną wysokość zabudowy w całym Soplicowie.

  Odpowiedz
  • 13 maja 2021 o 08:43
   Permalink

   to byłby początek końca Soplicowa. Ale jak widać jest parcie, są pieniądze, to pewnie kwestia czasu…

   Odpowiedz
 • 13 maja 2021 o 10:01
  Permalink

  Patodeweloperka w modzie, deweloper chce wyrżnąć kilkadziesiąt sosen,w zamian obiecuje poidełka dla ptaków. Czekam na supermarket oraz drogę szybkiego ruchu,aby inwestor mógł szybko dotrzeć swą limuzyną do tego cudu. A seniorów z taką kasą chyba będą importować.

  Odpowiedz
 • 13 maja 2021 o 21:48
  Permalink

  Chwalebny pomysł placówki dla seniorów chyba jest pretekstem do prowadzenia biznesu,potem zyskania nieruchomości na prywatne cele.To ma być getto z utrudnionym wglądem w działanie? Nie każdy senior ma totalną demencję ,lub jest unieruchomiony.Wielu,ma osłabione możliwości poruszania będąc w pełni sprawnym umysłowo,psychicznie,emocjonalnie,Potrzebują kontaktu z bliskimi,z kulturą ,z lekarzem ,chcą mieć możliwość zakupów, kontaktu ze światem .Soplicowo ,z piaszczystym ,suchym terenem ,nie ułatwia spaceru przy osłabionych mięśniach i chorych stawach.Odległe od miasta i ludzi nie pozwala na dotarcie choćby do teatru ,sklepu ,znajomych,rodziny !Komunikacja?Taksówką?,Bliscy ,często też nie najmłodsi i nie bardzo sprawni mają docierać w tak odosobnione miejsce.?Seniorzy mają ,bez obaw ,wędrować przez las by np skorzystać z tężni czy kościoła? Wielu korzysta z domu seniora bo już nie zawsze lub wcale nie radzi sobie z codziennymi czynnościami,potrzebują codziennej pomocy ,ale nie getta. Chroniony ,cenny ,rezerwat przyrody, niech nim pozostanie .To ogromne bogactwo społeczeństwa.Obecna tragiczna ,niszczycielską działalność zemści się na mieszkańcach.Betonowa pustynia wokół dworca ,ma być wizytówką miasta uzdrowiska? Plany wycinania ok 70 letnich,pięknych ,wyjątkowych sosen w centrum miasta należą też do kolejnych skandalicznych pomysłów. Dom seniora powinien być zlokalizowany,blisko dworców ,przystanków autobusowych ,kościoła,sklepu,przychodni ,np.między Świdrem a rejonem ul .Samorządowej ,czy okolicy ul. Konopnickiej Żeromskiego .Opuszczone sanatoria też mogą być zagospodarowane. Wiem o czym mówię ,bo prawie 80 lat,liczne schorzenia, przebyte dwie ciężkie operacje i covid ,w ostatnich 3 miesiącach ,od ponad 100 lat ,otwockie pochodzenie mej rodziny daje mi doświadczenie i wiedzę będących podstawą oceny.Nie tylko finansowe zyski silniejszych, mają wartość.

  Odpowiedz
 • 14 maja 2021 o 14:51
  Permalink

  Miasto z „dobrym klimatek” dla podejrzanych spółek. Kupić w dużej części leśna działkę za małe pieniądze od miasta, a potem z udziałem rady miasta przekształcić ją w budowlaną I postawić bloki. Jest pomysł na biznes? Mało zainwestować a dużo zarobić, ciemny lud wszystko kupi!!

  Odpowiedz
 • 14 maja 2021 o 15:30
  Permalink

  Kupić częściowo leśna działkę za małe pieniądze od miasta (uwarunkowaną restrykcjami budowlanymi), dogadać się z miastem I spokojnie stać się nagle właścicielem działki budowlanej, która na tym terenie miałaby ogromną wartość za kwotę jak za leśna. Ot, I cała krótka historia spółki Laris Development

  Odpowiedz
 • 17 maja 2021 o 18:40
  Permalink

  Firma Laris Development, jak wynika z informacji dostępnej na stronie: https://iotwock.info/artykul/nowoczesny-osrodek-senioralno-rehabilitacyjny/1156574 ,nabyła już działkę, ma gotową wizualizację (architektura – do dyskusji a właściwie bez komentarza, kolejny potworek – blokowisko ubrane w cegłę, nie wpasowujące się w otoczenie). Rada Miasta – w tym radni z komisji planowania są za wyłączeniem tego terenu z opracowywanego planu zagospodarowania – a może to jest czas, żeby położyć kres dyktatowi developerów, posłuchać głosów mieszkańców i zacząć działać na rzecz Otwocka a nie inwestora. Projekt zawsze można zmienić i dostosować do wymogów obowiązujących planów.
  Szkoda, że Laris nie wzięła przykładu z Carolina Car Company i nie zajęła się remontem któregoś z sanatoriów … a tak, jeśli Dyrekcja MPK (jedyny w tym towarzystwie rzecznik mieszkańców) nie postawi tamy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostawi po sobie niechlubną pamiątkę.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.