Przywrócą Świder mieszkańcom

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace nad zagospodarowaniem terenów józefowskiego brzegu Świdra do celów wypoczynkowo-rekreacyjnych. Władze Józefowa chcą na tę inwestycję wydać 2 mln 700 tys. zł

ARTUR KUBAJEK

Przywrócić Świder mieszkańcom” – pod taką nazwą będzie realizowany projekt zagospodarowania józefowskiego brzegu rzeki. Dokładnie chodzi o teren sąsiadujący z mostem kolejki wąskotorowej w miejscu betonowego parkingu, naprzeciwko otwockiej plaży miejskiej. Zyska on nowy wygląd i funkcjonalność. W ramach projektu nad Świdrem powstaną: alejka spacerowa, dwie wiaty z zadaszeniem i przebieralnią, zdrój wodny, elementy małej architektury, m.in. ławki, kosze i sortowniki na odpady, leżaki, hamaki, żagle przeciwsłoneczne, stojaki na rowery, donice, grille miejskie i gabloty na książki typu bookcrossing.

Nowością na naszym terenie ma być edukacyjny park wodny. – Park będzie przestrzenią rekreacyjno-edukacyjną, gdzie dzieci i młodzież będą mogli w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z retencjonowaniem i wykorzystaniem wody opadowej oraz urządzeniami hydrotechnicznymi, a także dowiedzieć się, jaką funkcję mogą pełnić ogrody deszczowe, sprawdzić, jak działają śruba Archimedesa, zapora wodna, turbina Peltona czy młyn wodny – mówi Marzena Czerbniak, kierownik referatu realizacji projektów w Urzędzie Miasta Józefowa. – Znajdą się tu także tablice informujące o znaczeniu wody dla życia na Ziemi, współczesnych zagrożeniach i problemach związanych z niedostatkiem wody pitnej, a także sposobach oszczędzania wody i retencji – dodaje.

Edukacyjny park wodny zostanie wyposażony w domek z deszczownicą, rynnę doprowadzającą wodę do młyńskiego koła, śrubę Archimedesa, rynny wraz ze śluzami, studnię abisynkę, układ wodno-kanalizacyjny i szafę sterowniczą. Dodatkowo na tym terenie powstaną pumptrack (120-metrowa pętla do jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce czy hulajnodze) i parking wraz z drogą manewrową i miejscem na foodtrucki. Teren zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring.

Została już opracowana dokumentacja projektowa dla tej inwestycji. – Trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę. Przetarg na roboty zostanie ogłoszony po otrzymaniu pozwolenia na budowę – informuje Marzena Czerbniak. Władze Józefowa na realizację projektu zamierzają wydać 2 mln 700 tys. zł.

Niestety dla części mieszkańców dużym minusem inwestycji będzie zapewne jej lokalizacja. Park powstanie bowiem na działce sąsiadującej przez drogę z józefowską oczyszczalnią ścieków.

3 komentarze do “Przywrócą Świder mieszkańcom

 • 12 maja 2021 o 20:09
  Permalink

  Ile drzew trzeba będzie wyciąć, żeby zrobić to cudo? A potem wandale będą mieli co dewastować.

  Odpowiedz
  • 14 maja 2021 o 02:35
   Permalink

   naucz sie czytać będzie monitoring

   Odpowiedz
 • 12 maja 2021 o 21:43
  Permalink

  Aby przywrócić Świder mieszkańcom Józefowa i Otwocka, należy podjąć działania przeciwdziałające zanieczyszczeniu Świdra przez Mienię. Wystarczyło by wybudować jazz w miejscu, gdzie Mienia płynie w wąwozie, było by to niezbyt drogie, a znakomicie napowietrzylo by wodę Mieni.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.