Referendum w czerwcu

Komisarz wyborczy w Warszawie wyznaczył nowy termin przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Karczewie przed upływem kadencji. Referendum odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca

SYLWIA WYSOCKA

Inicjatywa referendalna w sprawie odwołania rady miejskiej pojawiła się w Karczewie latem ubiegłego roku. We wrześniu 2020 roku inicjatorzy referendum, Rafał Tomasz Ziółkowski (pełnomocnik inicjatora), Magdalena Płanecka, Magdalena Wyszomirska, Juliusz Majewski i Adam Trzaskowski, publicznie poinformowali mieszkańców o zamiarze przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania rady, apelując o poparcie inicjatywy i składanie podpisów pod wnioskiem. Wśród powodów odwołania rady wymieniali oni niezadowolenie z jej działania: blokowanie inicjatyw burmistrza Michała Rudzkiego, brak oczekiwanych przez mieszkańców efektów czy utrudnianie realizacji zadań własnych gminy.

W październiku inicjatorzy referendum dostarczyli do biura komisarza wyborczego w Warszawie karty z podpisami blisko dwóch tysięcy mieszkańców gminy Karczew popierających ideę referendum. Po analizie dokumentów komisarz wyborczy wyznaczył jego datę na 17 stycznia br. 11 grudnia komisarz zdecydował jednak o zawieszeniu głosowania w referendum gminnym, tłumacząc to „niekorzystną i dynamicznie zmienną sytuacją epidemiologiczną” związaną z zakażeniami koronawirusem. Kolejna data głosowania, wraz z kalendarzem czynności towarzyszących, miała zostać podana, gdy sytuacja epidemiczna się poprawi.

23 kwietnia komisarz wyborczy uznał, że przeprowadzenie referendum jest już możliwe, i wyznaczył termin głosowania na 13 czerwca. Ponownie został także określony kalendarz czynności referendalnych (szczegóły poniżej).

„Działania większości w radzie miejskiej, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, utwierdziły nas w przekonaniu, że nasza inicjatywa jest jak najbardziej potrzebna. Jest wręcz ratunkiem dla gminy Karczew (…) referendum w sprawie odwołania rady miejskiej to pierwsza w historii gminy Karczew inicjatywa, która jest społecznym głosem sprzeciwu wobec polityki większości osób zasiadających w obecnej radzie. Uczestnictwo w referendum jest równie istotnym obowiązkiem obywatelskim, co udział w wyborach” – skomentowali w mediach społecznościowych inicjatorzy referendum.

O ważności głosowania zdecyduje frekwencja. W referendum musi wziąć udział nie mniej niż trzy piąte liczby osób uczestniczących w wyborze rady miejskiej w wyborach samorządowych w 2018 roku. Oznacza to, że na referendum musi przyjść co najmniej 4035 wyborców.

 

Kalendarz czynności referendalnych

 • Do 14 maja – podanie do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia burmistrza Karczewa oraz zamieszczenie w BIP-ie informacji o numerach i granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji do spraw referendum oraz o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych; zgłaszanie komisarzowi wyborczemu w Warszawie kandydatów na członków miejskiej i obwodowych komisji do spraw referendum.
 • Do 19 maja – powołanie przez komisarza wyborczego miejskiej komisji do spraw referendum w Karczewie.
 • Do 23 maja – powołanie przez komisarza wyborczego obwodowych komisji do spraw referendum w Karczewie, sporządzenie spisu wyborców uprawnionych do udziału w referendum, przekazanie wyborcom przez komisarza wyborczego informacji o referendum w formie druku bezadresowego umieszczonego w skrzynkach pocztowych.
 • Do 29 maja – zgłaszanie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym przy pomocy nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a, oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
 • Do 4 czerwca – składanie przez uprawnionych wyborców wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
 • Do 8 czerwca – zgłaszanie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, składanie przez wyborców uprawnionych do udziału w referendum wniosków o dopisanie ich do spisu w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.
 • 11 czerwca o godz. 24.00 – zakończenie kampanii referendalnej.
 • 12 czerwca – przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji do spraw referendum spisu wyborców uprawnionych do udziału w referendum.
 • 13 czerwca od godz. 7 do godz. 21 – głosowanie.

2 komentarze do “Referendum w czerwcu

 • 12 maja 2021 o 21:51
  Permalink

  Brawo!
  Jednakże.
  Po pierwsze, powinno być przeprowadzone referendum w sprawie odwołania Burmistrza, gdyż winne klubowi, są obydwie strony.
  Referendum nie ma szans na uzyskanie ważności.
  Może, gdybyśmy odwoływali obie strony, była by szansa.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.