Drugie życie Czarnego Stawu

Wysychający w ostatnich latach, rozjeżdżany przed quady i motocykle zbiornik retencyjny w Zbójnej Górze został w ubiegłym roku odbudowany i udoskonalony. Dzięki temu mieszkańcy mają teraz urokliwe miejsce do spacerów. Staw będzie służyć miejscowemu ekosystemowi, zatrzymując wodę w czasie ulew i roztopów, a po przejściu fali wezbraniowej stopniowo oddając ją do środowiska

BARBARA MICHAŁOWSKA

Tak zwany „Czerniak” to zbiornik wodny położony między Radością a Międzylesiem, w lasach Zbójnej Góry. Jego modernizacja odbyła się w ramach projektu „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” realizowanego przez Nadleśnictwo Celestynów. Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w nizinnych ekosystemach leśnych. – Już możemy mówić o sukcesie. Zbiornik zatrzymał nadmiar wody z okolicy i będzie stanowił źródło wody dla okolicznych zwierząt i roślinności na dłuższy czas. Ta woda posłuży przyrodzie i ludziom, którym przyjemnie jest spacerować i cieszyć oko w takiej okolicy – mówi nadleśniczy Artur Dawidziuk z Nadleśnictwa Celestynów.

Prace przy zbiorniku trwały od czerwca do września ubiegłego roku. Ich ostateczne formalne zakończenie nastąpiło 31 marca 2021 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 180 tys. zł. W 85 proc. sfinansowano ją z europejskiego programu Infrastruktura i Środowisko. –  W ramach prac nieznacznie pogłębiono zbiornik, ale z zachowaniem już istniejących warstw dna. Wyprofilowano boki stawu. Wykonano też specjalną kamienną wychodnię dla płazów i gadów oraz dwa wypłycenia – wyspy, które po zarośnięciu wzbogacą różnorodność florystyczną i faunistyczną miejsca – tłumaczy Marta Osuch, sekretarz Nadleśnictwa Celestynów.

W zbiorniku obecnie znajduje się głęboczek uszczelniony bentomatą, gdzie zbiera się ostatnia woda w zbiorniku potrzebna mieszkającym tu ptakom, gadom i płazom. Przy zbiorniku powstał też stały próg piętrzący, który zatrzymuje wodę w stawie. Wokół umieszczono paliki stanowiące zabezpieczenie przed quadami i motorami. Postawiono też ławki, wiatkę i stojak na rowery. „Krótko po zakończeniu prac zauważono zwiększoną aktywność zwierząt w pobliżu stawu” – informuje Nadleśnictwo Celestynów.

Niektórzy okoliczni mieszkańcy na początku niechętnie patrzyli na zmiany wokół Czarnego Stawu. – Zarzucali nam, że niszczymy element przyrody, który był tu od lat. Niektórzy nawet myśleli, że w tym miejscu powstaje miejsce rozrywki dla młodzieży, np. pumptrack – twierdzi Marta Osuch.

Teraz widać jednak, że staw w nowej odsłonie ma służyć przede wszystkim miejscowemu ekosystemowi. „Zadaniem zbiornika jest zatrzymywanie wody w czasie ulew i roztopów, a po przejściu fali wezbraniowej powolne jej oddawanie do środowiska” – informuje Nadleśnictwo Celestynów.

Zimą zbiornik był jeszcze pusty. W ciągu ostatnich miesięcy samoistnie napełnił się wodą. – Nie do końca wiadomo, czy w większym stopniu jest to woda, która przesiąknęła przez dno z powodu wysokiego poziomu Wisły, czy raczej zbiornik napełnił się wodą roztopową i opadową – mówi Marta Osuch. – Niezależnie od źródła wody naszym marzeniem jest, by dzięki niej zbiornik samoistnie obrósł roślinnością. W przyszłości prawdopodobnie pojawią się w nim rośliny bagienne i stawowe. Im częściej zbiornik będzie zapełniony wodą, tym szybciej zacznie żyć własnym życiem – dodaje.

Apel

Nadleśnictwo Celestynów apeluje o korzystanie z okolicy wokół zbiornika w sposób właściwy dla lasu. Zbiornik będzie bardziej cieszył wszystkich bez śmieci, patyków czy rozrzuconych kamieni. Pamiętajmy, że jeżeli w tym miejscu ma się rozwinąć przyroda, musimy dać jej czas i spokój.

One thought on “Drugie życie Czarnego Stawu

  • 13 maja 2021 o 10:47
    Permalink

    Ja pamiętam że mówiliśmy na ten zbiornia Czarniak nie Czerniak, w Podstawówce i Liceum na Bachusa mieliśmy tam latem lekcje WF. Na początku lat 80 był w lesie w stronę Radości tor z przeszkodami wybudowany w czasach kiedy powstał ośrodek PTTK na Bachusa

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.