ABC dobrego ogrodnika

Piękny ogród nigdy nie jest dziełem przypadku. Jeśli chcesz, żeby cieszył i wzbudzał zachwyt zarówno twój, jak i gości, których do niego zaprosisz, musisz przygotować się na wiele godzin planowania i jeszcze więcej ciężkiej pracy. Nie zapominaj przy tym, że wygląd ogródka to nie wszystko – tym, co na przestrzeni lat okazuje się mieć zasadnicze znaczenie dla wartości twojego zielonego kawałka przestrzeni, jest przede wszystkim jego funkcjonalność

AGATA LEGAN

Teren przy domu wymaga zagospodarowania – to pewne. Jednym wystarczy trawnik, żywopłot i kilka sezonowych kwiatów w doniczkach, drudzy marzą o klimatycznym miejscu do relaksu na świeżym powietrzu lub do swobodnego grillowania, jeszcze inni uwielbiają tzw. brudną robotę, a uprawa roślin pozwala im się odprężyć. Zanim zaczniesz snuć wizje, a potem krystalizować koncepcje swojego ogrodu, zdecyduj, czego konkretnie od niego oczekujesz i potrzebujesz. Weź pod uwagę, że to wizytówka, a jednocześnie przedłużenie twojego domu, spróbuj więc zachować stylistyczną spójność z tym, co wewnątrz. Niech pasuje do ciebie i twojej rodziny – w końcu to wy macie czuć się w nim komfortowo. Przejrzyj projekty ogrodów, poszukaj inspiracji w programach telewizyjnych lub specjalistycznych sklepach, podpatrz, co podoba ci się w ogrodach innych ludzi, albo zwróć się o pomoc do architekta krajobrazu. To mit, że takie usługi są zarezerwowane dla osób, które dysponują ogromną powierzchnią. Właśnie dzięki dobremu projektowi nawet maleńki ogród może stać się niezwykłym i wielofunkcyjnym miejscem.

Zacznij od razu od przygotowania podłoża. Pozbądź się chwastów, przekop ziemię, wybierz z niej kłącza i korzenie, zgrab liście. Sprawdź jakość gleby – jej pH powinno być obojętne lub lekko kwaśne. Być może będziesz musiał dowapnić lub dotorfować działkę albo też zamówić ciężarówkę (lub kilka) nowej, dobrej jakości ziemi. To inwestycja na lata i nie warto jej pomijać. Każdej glebie jest też potrzebna próchnica, która dostarcza składników mineralnych, a przy tym reguluje wilgotność i natlenienie podłoża. Jej źródłem są nawozy organiczne. Co wiosnę powinno się nimi „karmić” ogródek.

A jak architektura

Tak zwana mała architektura, czyli wszystkie elementy zabudowy ogrodowej, nie tylko nadaje charakter, lecz także stanowi podstawę praktyczności działki. Komponuje się ją przede wszystkim zgodnie z tym, do czego chce się wykorzystywać ogródek. Jej elementami są zarówno fontanna, komórka na narzędzia czy na drewno do kominka, jak i domek na drzewie, piaskownica, altanka, huśtawka, ławeczka pod pergolą czy sama pergola. Dobrze jest już na samym początku zaplanować ich rozmieszczenie, by móc poprowadzić instalację elektryczną czy wodną w odpowiednie miejsca, zanim posadzi się trawnik i rośliny, które potem łatwo uszkodzić podczas rozkopywania. Rozmieszczenie miejsc użytkowych ma też wpływ na układ nasadzeń i ścieżek do wygodnej komunikacji między nimi, bo np. tworzą cień czy konstrukcje dla gatunków pnących.

H jak harmonia

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale to właśnie wrażenie spójności sprawia, że odbieramy dany ogród jako piękne miejsce. Wybierając elementy zabudowy, nawierzchnię, meble, donice czy podpory do roślin, kieruj się swoim stylem i staraj się, by stanowiły one kontynuację twojego domu. Osiągniesz to, używając tych samych materiałów, np. drewna, kamienia, betonu, metalu czy cegły, a także zachowując zbliżone kształty geometryczne (proste lub zaokrąglone) i kolorystykę.

Im prostsze formy i konsekwentnie zastosowane surowce, tym bardziej przemyślana wydaje się przestrzeń. Decyzje geometryczne pomogą ci zachować odpowiednie linie nasadzeń, np. wzdłuż zaokrąglonej minipalisady lub prostej granicy trawnika. Atrakcyjnymi, zawsze wzbudzającymi uwagę elementami są hamak lub huśtawka – ich gabaryty bez trudu dostosujesz do powierzchni ogródka. Pomyśl także o domkach i karmnikach dla ptaków czy tzw. hotelach dla owadów – to nie tylko modny ogrodowy gadżet, lecz także autentyczne wsparcie dla środowiska.

K jak kamienie i kora

Wypełnione nimi powierzchnie wokół nasadzeń czy na klombach porządkują ogród i – co więcej – stanowią jego ozdobę przez cały rok. Zaleca się wysypywanie ich na glebie oczyszczonej i pokrytej agrowłókniną, która hamuje rozwój chwastów, a przy okazji ułatwia ukorzenianie się posadzonym przez ciebie roślinom. Współczesne ogrody planuje się zresztą coraz częściej właśnie w taki sposób – ich baza ma pozostawać niezmienna i nie wymagać czasochłonnej pielęgnacji. Stąd bierze się popularność drzew, krzewów, bylin i pnączy, które są zimozielone, samowystarczalne, odporne na susze i raczej nie wymagają nawożenia, np. jodła, jałowiec, świerk, sosna, wierzba, kosodrzewina, trzmielina, bukszpan, dereń, sumak, irga, bluszcz itp. Wynika to z aspektów praktycznych i ekologicznych – taki ogród zapewnia oszczędność wody i zasobów. Świetnym rozwiązaniem w tym duchu jest też sadzenie efektownych traw ozdobnych, mchów i mieszanek łąkowych z wieloletnimi kwiatami.

P jak pielęgnacja

Piękny ogród potrzebuje czułości. Musisz zwracać uwagę na jego potrzeby. Sprawdzać wilgotność gleby, kontrolować jej jakość, często oglądać rośliny, by dostrzec oznaki chorób na odpowiednio wczesnym etapie, sprzątać opadające gałęzie i stare liście, regularnie przycinać uschnięte części roślin, a pozostałe – zgodnie z zaleceniami dla danego gatunku, czyli na wskazanej wysokości lub długości. Pamiętaj o tym co roku, zanim pojawią się nowe pędy czy pąki, ale po największych przymrozkach. Przycięte drzewa i krzewy, szczególnie te kwitnące, rozwijają się wówczas znacznie lepiej.

R jak różnorodność

Możesz ją wprowadzić, mimo spójności czy raczej – dzięki niej. Na dobrze skomponowanym, w miarę jednolitym tle ogrodu kolorowe rabaty, owocowe krzewy czy wyodrębnione wizualnie strefy prezentują się zjawiskowo. Barwne kwiatowe kompozycje stworzą mocne akcenty wśród zieleni, na szarości skalniaka, w skrzyniach lub donicach na tarasie. Jeśli utrzymasz je w zbliżonych odcieniach wybranego koloru, będą prezentować się bardziej elegancko. Gdy zdecydujesz się na miks barw i gatunków, wydadzą się bardziej naturalne i swobodne. Wartym przemyślenia pomysłem jest uprawa warzyw i ziół, np. w skrzyniach przy tarasie, lub posadzenie drzewka owocowego. Mięta, szałwia, rozmaryn to doskonałe dodatki do niemal każdej potrawy, a możliwość zjedzenia świeżo zebranej marchewki, śliwki czy jabłka spodoba się i zapadnie w pamięć każdemu.

T jak trawnik

Jest dumą, ale i utrapieniem ogrodników, wymaga bowiem ciągłych zabiegów. Jeśli nie czujesz się na siłach, by regularnie go kosić, dosiewać czy nawozić, ogranicz jego powierzchnię do minimum. Trawę sadzi się zwykle od kwietnia do czerwca, ponieważ nasiona traw potrzebują dodatniej temperatury i odpowiedniego nawilżenia powietrza. Ziemia musi być przekopana, napowietrzona, bez grudek i zanieczyszczeń. Po tych zabiegach warto odczekać 14 dni, a następnie dobrze ją ugnieść. Optymalny rozkład nasion zapewnia użycie rozsiewacza. Ich gatunek pomoże wybrać specjalista w sklepie ogrodniczym. Po równomiernym ich rozsypaniu należy delikatnie nagrabić na nie ziemię, znów ubić i podlać lekkim strumieniem. Murawa będzie rosnąć przez mniej więcej miesiąc, a to dopiero początek przygody. Zamiast trawnika możesz także założyć łąkę kwietną, którą wystarczy kosić.

Wskazówka:

Wymodeluj powierzchnię działki. Nawet jeśli nie masz miejsca lub po prostu nie chcesz zakładać stawu czy skalniaka, usyp mały pagórek albo poprowadź odpływ czy ścieżkę w zagłębieniu terenu – choćby niewielkie urozmaicenia rzeźby dodają ogrodowi uroku, a przy tym optycznie go powiększają.

UWAGA:

Twój ogród będzie niezmiennie zachwycał, jeśli zadbasz w nim o odpowiednie… światło. Szczególnie modne jest obecnie rozciągnięcie ledowych girland czy kurtyn między drzewami lub elementami zabudowy. Tworzą one kojący, kawiarniano-wakacyjny klimat. Podobnie zresztą jak świece ustawione na stolikach lub w lampionach. Oryginalnym pomysłem są wbijane w ziemię lub umieszczane na specjalnych stojakach pochodnie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.