Zapowiedzi kulturalne 14-20 maja 2021

OTWOCK

Rusza plenerowa Scena Pod Jaraczem

Zespół Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz zagra na koncercie inaugurującym nową Scenę Pod Jaraczem, którą uruchamia Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku. Pierwszy muzyczny wieczór już w sobotę, 15 maja

Scena będzie cyklicznie gościła małe składy profesjonalnych muzyków, a także stanie się przestrzenią dla młodych artystów. Na co dzień przy teatrze będzie też stacjonowała kawiarnia teatralna. W sobotni wieczór zagra Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz – międzynarodowa formacja prowadzona przez kubańskiego kontrabasistę. Towarzyszą mu: Taras Backovskyy – saksofonista ukraińskiego pochodzenia, pianista Paweł Kukuła oraz perkusista Dominik Jaske. Wykonują taneczną fuzję muzyki kubańskiej i jazzowej. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30, wstęp wolny.

W niedzielę na Scenie Pod Jaraczem startuje cykl „Wieczór z winylem” podczas którego DJ DashRaDee będzie grał sety w klimacie funk, soul, oldschool. Będzie też można przynosić swoje ulubione winylowe płyty i wspólnie ich słuchać. Początek również o godz. 20.30.

NOC MUZEÓW

Wieczór w pałacu

Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim w najbliższą sobotę, 15 maja otworzy dla gości swój ogród

W planach jest wspólne zwiedzanie terenu zielonego w zespole pałacowo-parkowym pt. „Rezydencja, jakiej nie znacie”. Przewodniczką po parku i jego historii będzie Anna Feliks, kurator Muzeum Wnętrz. Spacer odbędzie się w dwóch turach, o godz. 17 i 18.30. Dodatkową atrakcją będzie krótkie szkolenie z imprez na orientację, czyli chodzenia i biegania z mapą i kompasem. Zaprasza na nie Paweł Starzyński, instruktor PTTK. Warto zabrać ze sobą kompas i latarkę.

Organizatorzy przygotowali też dla gości interaktywną mapę parku z drzewami, która jest dostępna na stronie internetowej. Można z niej wygodnie korzystać na przykład na telefonie. Ułatwia rozpoznawanie różnych gatunków drzew podczas spacerów. Została wzbogacona o kilka tekstów dotyczących rodzajów drzew, kory, pomników przyrody. 

Tajemnice archiwum

W sobotę warto odwiedzić też otwocki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie, które podzieli się wiedzą o swoich bogatych zbiorach

W instytucji mającej swoją siedzibę przy ul. Górnej 7 w Otwocku bywamy rzadko, choć często ją mijamy. Ma ona jednak wiele do zaoferowania. Wśród planowanych wydarzeń są: wystawa plenerowa „Wielka historia małych miasteczek. Otwock – uzdrowisko i letnisko Warszawy”; prezentacja materiałów archiwalnych dotyczących sanatoriów, w tym Domu Uzdrowiskowego Kasyna, zwiedzanie siedziby archiwum, genealogiczny punkt konsultacyjny, konkurs z nagrodami pt. „Każdy może zostać archiwistą”. Będą także duże puzzle z motywem projektu domu w stylu świdermajer oraz kolorowanki dla najmłodszych. Wszystko to w sobotę w godz. 17-23.

Gra terenowa w Gliniance

Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie zaprasza do udziału w zabawie historycznej związanej z prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce ponad 100 lat temu w Gliniance. Gra terenowa „Znajdź bolszewika” odbędzie się w sobotę, 15 maja

17 sierpnia 1920 roku polskie oddziały 62 pułku piechoty toczyły walki o Gliniankę. Polakom udało się okrążyć większość żołnierzy Armii Czerwonej i zwyciężyć, biorąc do niewoli 783 bolszewików oraz zdobywając cztery działa i 27 ciężkich karabinów maszynowych. Zbiegłych wyłapywano w rejonie Glinianki przez kilka kolejnych dni.

Te wydarzenia stały się inspiracją dla twórców gry. Zadaniem każdej grupy będzie wcielenie się w rolę żołnierzy Wojska Polskiego sprzed 100 lat i odnalezienie miejsc, w których ukryli się żołnierze wrogiej armii. W osiągnięciu celu pomogą otrzymane materiały z różnymi zadaniami i wskazówkami.

Początek o godz. 18 na placu zabaw przy ul. Sosnowej w Gliniance. Aby uniknąć tłoku, zespoły będą startować w odstępach czasowych (o godz. 18, 18.30, 19, 19.30, 20, 20.30, 21). Udział w grze jest bezpłatny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.