Szkoła czeka na parking

Po rewitalizacji parku miejskiego teraz przydałoby się zmodernizować parking przed reprezentacyjnym budynkiem LO im. K.I. Gałczyńskiego. Szkoła rozpisała już przetarg na remont, ale najniższa oferta przekraczała kwotę, którą władze powiatu przeznaczyły na ten cel w budżecie. Radni na sesji nie zgodzili się na zwiększenie kwoty do tej, która wynikła z przetargu, więc został on unieważniony. 11 maja ogłoszono nowe postępowanie

SYLWIA WYSOCKA

Przetarg na remont parkingu okazał się najgorętszym tematem sesji Rady Powiatu Otwockiego. Zarząd powiatu zaproponował, by o 850 tys. zł zwiększyć w budżecie wydatki na rewitalizację parkingu przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego w Ot-wocku. Chodziło o zabezpieczenie pieniędzy na najniższą ofertę złożoną w ogłoszonym jakiś czas temu przetargu. Należała ona do firmy TIT Bruk z Nowego Miasta i opiewała na kwotę 1 mln 724 tys. 226 zł. Była to jedna z czterech złożonych ofert, spośród których najwyższa sięgała blisko 2,5 mln zł.

Część radnych ze starostą Krzysztofem Szczegielniakiem na czele była gotowa przesunąć pieniądze w budżecie, ponieważ kosztorys inwestorski rewitalizacji opiewał na 1,5 mln zł, a najniższa oferta była od niej wyższa o 200 tys. zł. Jak przekonywała dyrektor Oświaty Powiatowej Hanna Majewska-Smółka, rozstrzygnięcie przetargu spowodowałoby, że firma mogłaby przystąpić do prac, a inwestycja na pewno zostałaby zrealizowana w tym roku, przy czym uciążliwe prace można by wykonać w wakacje. – Ta inwestycja obejmuje wiele elementów, np. montaż lamp nawiązujących stylem do tych, które znajdują się w parku miejskim, czy odwodnienie – mówiła Majewska-Smółka. – W tym miejscu dużym problemem jest to, że poziom parku znacznie przewyższa poziom parkingu, w związku z czym konieczne jest odpowiednie odwodnienie parkingu. Duża część prac to także roboty brukarskie z użyciem kostki granitowej oraz zagospodarowanie terenów zielonych – wszystko pod okiem konserwatora zabytków – podkreśla dyrektor oświaty.

Część radnych była jednak sceptycznie nastawiona. – Prawie 2 mln zł na remont parkingu? – dziwił się były starosta Mirosław Pszonka. Radni zwracali także uwagę na także małą liczbę ofert złożonych w przetargu. Ostatecznie radny Robert Kosiński złożył wniosek, żeby na tę inwestycję zapisać w budżecie nie zaproponowaną kwotę 1 mln 800 tys. zł, ale 1 mln 400 tys. zł, a następnie  zmodyfikować ją do poziomu kosztorysu inwestorskiego, czyli do 1 mln 500 tys. zł. – Dla mnie kwota 1 mln 800 tys. zł była zbyt duża. Unieważnienie przetargu i ogłoszenie go powtórnie nie jest precedensem – argumentował radny, podkreślając, że nie zależy mu na tym, żeby tej inwestycji nie realizować, tylko chce zrobić to za mniejszą kwotę po rozpisaniu nowego przetargu.

Członek zarządu Dariusz Kołodziejczyk zwrócił uwagę, że aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej ceny, organizując przetarg, można wykorzystać artykuł 276 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Chodzi o to, że po zamieszczeniu ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych można bezpośrednio poinformować o wszczęciu postępowania znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą usługi będące przedmiotem zamówienia. – Zarząd Dróg Powiatowych mógłby przekazać listę takich sprawdzonych przedsiębiorstw i zgodnie z tym przepisem powinno się rozesłać do nich informację o przetargu – uważa Kołodziejczyk.

Ostatecznie wniosek radnego Kosińskiego otrzymał poparcie większości, tj. 10, radnych (dziewięcioro było przeciw, czworo wstrzymało się od głosu), ale nie zaakceptowano uchwały o zmianach w budżecie, więc dopóki nie dojdzie w nim do kolejnych zmian, szkoła nie będzie dysponować ani kwotą 1 mln 800 tys. zł, ani nawet 1 mln 500 tys. zł, a tylko pierwotnie wpisaną do budżetu kwotą 1 mln 400 tys. zł. We wtorek, 4 maja postępowanie na rewitalizację parkingu unieważniono.

– Po decyzji rady przetarg został unieważniony i ogłoszono drugi. Będę się cieszył, jeżeli się okaże, że kwota będzie mniejsza, ale biorąc pod uwagę rosnące ceny materiałów, obawiam się, że może być ona większa – mówi w rozmowie z „Linią” starosta Krzysztof Szczegielniak. – Po rozmowie z dyrekcją szkoły uznaliśmy, że nie będziemy robić precedensu z rozsyłaniem informacji

o przetargu do firm, ponieważ obawiam się, że jeśli któraś nie dostanie takiej wiadomości, to się odwoła. Każdy liczący się na rynku podmiot ma dostęp do platformy zakupowej i biuletynu zamówień publicznych – podkreśla starosta.

We wtorek, 11 maja placówka powtórnie ogłosiła przetarg na przebudowę placu parkingowego przed szkołą. Oferty będą przyjmowane do 26 maja. Wykonawca na realizację zadania ma pięć miesięcy. Przy pomyślnym rozstrzygnięciu przetargu przebudowa placu przed szkołą powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

 

Roboty planowane na parkingu przed szkołą

 • Na łącznej powierzchni terenu inwestycji, czyli 2954 metrach kwadratowych, są planowane m.in.: przebudowa instalacji oświetlenia terenu, remont nawierzchni utwardzonych oraz zrobienie nowych nawierzchni, wykonanie elementów małej architektury, instalacja odprowadzania i rozsączania wód deszczowych.
 • Zakres robót obejmuje: usunięcie wierzchniej warstwy ścieralnej nawierzchni asfaltowej wraz z krawężnikami, usunięcie płyt trylinki oraz płyt betonowych wraz z obrzeżami i krawężnikami, usunięcie czerpni powietrza, usunięcie wszystkich słupów oświetleniowych wraz z zasilaniem, usunięcie części drzew i krzewów, wykonanie podbudów oraz nawierzchni pieszych, jezdnych, zjazdów, w tym nawierzchni z kostki granitowej, nawierzchni z płyt betonowych ozdobnych i nawierzchni żwirowych.
 • Planowane elementy małej architektury obejmują: drobne prace remontowe związane z częścią przycokołową budynku oraz likwidacją czerpni powietrza, montaż wycieraczek stalowych, demontaż i powtórny montaż stojaków na rowery, montaż masztów flagowych, montaż znaków drogowych, oznakowanie miejsca dla osób niepełnosprawnych, montaż ławek parkowych i koszy na śmieci.
 • Wśród prac związanych z zielenią oprócz wycinki drzew przewidziano: sadzenie drzew z palikowaniem, sadzenie krzewów i roślin kwietnych, wykonanie warstw agrotechnicznych i trawników.

2 komentarze do “Szkoła czeka na parking

 • 18 maja 2021 o 16:21
  Permalink

  Parking przed reprezentacyjnym budynkiem i tak nie będzie wyglądał dobrze. Boję się, że za kilka lat ta inwestycja będzie pokazywana jako kolejny przykład tzw. betonozy.

  Odpowiedz
 • 21 maja 2021 o 20:39
  Permalink

  Za ten placyk przed kasynem do liftingu prawie 2 miliony? Powiat nie ma na co kasy wydawać? To jest ważne zadanie inwestycyjne? Raczej kaprys bo miejsce nie wygląda źle! To nie lepiej pieniądze przeznaczyć na potrzeby młodzieży a nie kaprysy?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.