Wspomnienie Roberta Bellera (1956-2021)

We wtorek, 11 maja z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego Przyjaciela Roberta Bellera – człowieka wielu talentów, którymi lubił dzielić się z osobami ze swojego otoczenia.

Robert Beller był historykiem, absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantem prof. Jana Żaryna, bibliotekoznawcą, artystą fotografem, człowiekiem wysokiej kultury i dobrego serca. Warszawiak, sercem otwocczanin. Ostatnie lata życia i wiele lat swojej działalności zawodowej i twórczej spędził w Otwocku i poświęcił Otwockowi. Autor licznych artykułów naukowych i współautor książek: „Elwiro Michał Andriolli – bibliografia podmiotowo-przedmiotowa”, „Ziemia Otwocka. Historia, kultura regionu Kołbielszczyzna wczoraj i dziś, Spotkania pokoleń: Otwock 1916-2011” etc. Badacz polskiej kultury XIX wieku, w tym szczególnie postaci Michała Elwiro Andriollego. W licznych artykułach i opracowaniach promował jego twórczość jako grafika i malarza. Dotarł do nieznanych dotychczas faktów z życia Andriollego. Niestety, nie było mu dane ukończyć zaawansowanej pracy nad obszerną książką biograficzną o patronie miasta Otwocka. Był inicjatorem i założycielem Towarzystwa Przyjaciół Nauki w Otwocku, wieloletnim pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN (filia w Otwocku), dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku w latach 2013-2016, od 1 czerwca 2017 roku pracownikiem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku. W 2016 roku został odznaczony medalem „Pro Patria” przyznanym na wniosek władz powiatu otwockiego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jako dyrektor biblioteki w Otwocku miał istotny wpływ na rozwój miasta pod względem oferty dydaktycznej, kulturalnej i historycznej. Biblioteka gościła głośnych polskich autorów współczesnych, m.in. Elżbietę Cherezińską, Marcina Wolskiego, Magdalenę Kordel. Był inicjatorem spotkań literackich, naukowych, powstania Towarzystwa Naukowego Otwocka, a także redaktorem „Rocznika Otwockiego”, w którym opisywał lata pierwszej i drugiej wojny światowej, przybliżał sylwetki bohaterów tamtych lat, żołnierzy wyklętych, osób represjonowanych, przypominał ważne rocznice historyczne. Wokół biblioteki stworzył grupę entuzjastów, którzy pomagali mu w przeprowadzaniu jego projektów. Współpracował jako artysta z Falenickim Forum Fotograficznym Fotofalenica, jako zapalony fotograf był autorem i współautorem licznych wystaw. Pasjonat historii i gawędziarz ze swadą, potrafiący rozprawiać o literaturze i żarliwie spierać się o przekonania. Pozostawił po sobie pustkę, jaka zawsze zostaje po odejściu osoby nietuzinkowej, żyjącej pasją i potrafiącej nią zarażać innych.

– Byłeś wspaniałym Przyjacielem, pozostawiłeś po sobie wiele znaków swojej działalności, która dla wielu ludzi była ważna.

Teresa Wójcik, Krzysztof Wysocki

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w środę, 19 maja o godz. 13 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.