Zalegalizują off-road w lasach?

Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych chce poznać motywacje osób łamiących zakaz wjeżdżania pojazdami silnikowymi do lasów. Dlatego opracowała ankietę na ten temat i zachęca do jej wypełnienia

BARBARA MICHAŁOWSKA

Ankieta Lasów Państwowych i Biura Badań Społecznych Question Mark pod tytułem „Off-road w Polsce” jest skierowana zwłaszcza do osób uprawiających motosport w lesie, zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Można ją znaleźć pod adresem https://www.survio.com/survey/d/E6E3A8U5O5D0T1K9S. – Wśród Polaków obserwuje się rosnące zainteresowanie różnymi rodzajami off-roadu. Jest to aktywność coraz bardziej popularna – jako dyscyplina sportowa, forma spędzania wolnego czasu czy pasja motoryzacyjna – podkreślają twórcy ankiety. Anonimowa sonda składa się z 35 pytań dotyczących profilu użytkowników pojazdów off-roadowych i samego sportu. Wypełnienie jej zajmuje ok. 10-15 minut.

Nie od dziś wiadomo, że mimo zakazów miłośnicy dwóch i czterech kółek często wjeżdżają do lasów. Twórcy ankiety chcą więc poznać to środowisko oraz motywy jego działania. Miłośnicy sportów motorowych spekulują, że być może następnym krokiem będzie wytyczenie przez Lasy Państwowe specjalnych tras dla sportowych pojazdów silnikowych.

Problem rozjeżdżania lasów nie jest obcy leśnikom z powiatu otwockiego. – Nadleśnictwo Celestynów dostrzega problem związany z niezgodnym z prawem poruszaniem się pojazdami silnikowymi po lasach nadleśnictwa. Skutkami wjazdu samochodami, quadami lub motocyklami na tereny leśne, poza drogami udostępnionymi do ruchu, są m.in. zniszczenie roślinności runa leśnego, płoszenie zwierząt, niszczenie dróg wywozowych i przeciwpożarowych oraz zanieczyszczenie środowiska – mówi Róża Brytan, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Celestynów.

– Niezgodny z prawem oraz nieskanalizowany ruch pojazdami mechanicznymi stanowi bardzo duże zagrożenie dla wszystkich osób spacerujących po lasach, korzystających z uroków leśnych dróg i ścieżek. Egzekwowaniem przestrzegania prawa na terenach leśnych zajmuje się Straż Leśna, która reaguje na wszystkie zaobserwowane przypadki niestosowania się do przepisów, prowadzi również działania prewencyjne, informując turystów o zasadach korzystania z lasu – dodaje.

Leśnicy przypominają, że zgodnie z art. 29 ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie jest dozwolony jedynie po drogach publicznych. Drogami leśnymi można poruszać się tylko wtedy, gdy są one oznakowane jako dopuszczone do ruchu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.