Zanocuj w lesie

Pod takim hasłem 1 maja ruszyła akcja Lasów Państwowych, w ramach której miłośnicy wypoczynku na łonie natury mogą spędzić noc na wyznaczonym do tego leśnym obszarze. W poniedziałek, 10 maja w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przybliżono zasady akcji 

ARTUR KUBAJEK

Program „Zanocuj w lesie” to efekt pilotażu prowadzonego przez Lasy Państwowe od listopada 2019 r. do stycznia 2021 r. W ramach programu w 46 nadleśnictwach wyznaczono obszary leśne, na których pozwolono turystom nocować bez naruszania ustawy o lasach. W tej grupie znalazło się także Nadleśnictwo Celestynów. – Według przesłanych zgłoszeń w trakcie trwania pilotażu na naszym terenie gościliśmy ponad 200 osób – informuje nadleśniczy Artur Dawidziuk. Od 1 maja zasięg programu zwiększono, obecnie można nocować na terenie 425 nadleśnictw (z wyjątkiem nadleśnictw: Białowieża, Browsk, Hajnówka i Drawsko).

W Nadleśnictwie Celestynów miłośnicy leśnego nocowania mają do dyspozycji udostępniony obszar o powierzchni prawie 1,5 tys. ha (patrz: mapka). Od tego roku Celestynów jest również jednym z 46 nadleśnictw, na terenie których został wprowadzony pilotażowy program dopuszczający używanie kuchenek gazowych na obszarach objętych programem „Zanocuj w lesie”. W przypadku pozostawania na wskazanym obszarze nie dłużej niż dwie noce z rzędu i w grupie liczącej nie więcej niż dziewięć osób nie ma konieczności zgłaszania pobytu w lesie.

Planujesz nocną wyprawę?

Koniecznie zapoznaj się z:

  • regulaminem korzystania z obszaru objętego programem „Zanocuj w lesie” (www.celestynow.warszawa.lasy.gov.pl);
  • mapką okresowego zakazu wstępu do lasu – sprawdź, czy teren noclegu nie znajduje się w obszarze objętym zakazem (www.zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy);
  • zasadami bezpiecznego korzystania z lasu;
  • informacjami dotyczącymi prowadzenia prac z zakresu gospodarki w obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” (www.celestynow.warszawa.lasy.gov.pl/prace-z-zakresu-pozyskania-drewna) – w takich miejscach obowiązuje zakaz wstępu!
  • jeśli zamierzasz spędzić w lesie więcej niż dwie noce lub/i w gronie większym niż dziewięć osób, musisz wysłać zgłoszenie i otrzymać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie odbywa się poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres: celestynow@warszawa.lasy.gov.pl nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Powinno ono zawierać informacje wskazane w pkt. 5 Regulaminu korzystania z obszaru. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.