Sejmik za obwodnicą po śladzie DK50

Przedstawiciele Sejmiku Województwa Mazowieckiego są przeciwni poprowadzeniu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej A50 według wariantu planowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Opowiadają się za to za poprowadzeniem trasy w śladzie możliwie najbardziej zbliżonym do drogi krajowej nr 50. We wtorek, 18 maja sejmik przyjął stanowisko w tej sprawie

BARBARA MICHAŁOWSKA

Radni sejmiku negatywnie ocenili przebieg planowanej inwestycji. Zaapelowali też do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o poprowadzenie korytarza Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w śladzie możliwie najbardziej zbliżonym do istniejącej drogi krajowej nr 50 na odcinku od Góry Kalwarii do Mińska Mazowieckiego, z wykorzystaniem wybudowanego węzła na S17 i zaprojektowanej obwodnicy Kołbieli.

Radni piszą, że „obecnie planowany i prezentowany przez GDDKiA przebieg OAW prowadzi przez najcenniejsze, stanowiące jednolitą strukturę leśną, tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Realizacja tak zaplanowanej inwestycji spowodowałaby nieodwracalne i katastrofalne zmiany w zakresie hydrologii tego obszaru, jego form geologicznych, lasów, mokradeł, łąk, flory i fauny oraz ich szlaków migracyjnych. Ponadto wywołałaby radykalne pogorszenie stanu jakości powietrza, a także natężenie hałasu, zniszczenie obszarów chronionych prawem krajowym i prawem unijnym, innych terenów cennych przyrodniczo, jak również wpłynęłaby niekorzystnie na klimat”.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że sejmik przyjął takie stanowisko i że radnym leży na sercu ochrona przyrody. Przecież nie chodzi tu o to, żeby nie budować drogi, ale o to, by nie prowadziła przez Mazowiecki Park Krajobrazowy i cenne lasy w powiecie otwockim. Z punktu widzenia naszej walki to bardzo ważny głos – komentuje przyjęcie stanowiska Jolanta Koczorowska, radna powiatu otwockiego. Zarówno radna, jak i prezes Stowarzyszenia „Nie tędy droga” (NTD) Łukasz Zieliński przemawiali do radnych sejmiku przed przyjęciem stanowiska w sprawie OAW.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.