Samorządowcy popierają burmistrza

W niedzielę, 13 czerwca mieszkańcy gminy Karczew zdecydują, czy rada miasta zostanie odwołana przed upływem kadencji. W kampanię referendalną włączył się burmistrz Michał Rudzki. Na jego zaproszenie do Karczewa przyjechali wójtowie i burmistrzowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Młodego Samorządu, którzy zachęcali mieszkańców do udziału w referendum

ARTUR KUBAJEK

W czwartek, 20 maja na skwerze u zbiegu ul. Otwockiej i ul. Bohaterów Westerplatte odbyła się konferencja prasowa zwołana przez burmistrza Michała Rudzkiego, której tematem było referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Karczewa. Uczestniczyli w niej wójtowie i burmistrzowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Młodego Samorządu, m.in. Jarosław Perzyński (burmistrz Sierpca), Jacek Orych (burmistrz Marek), Piotr Lewandowski (burmistrz Dusznik-Zdroju), Jarosław Chodorowski (wójt gminy Jabłonna) i Bartosz Romanowicz (wójt gminy Ustrzyki Dolne). Obecna była również Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, a zarazem członkini zarządów Stowarzyszenia dla Polski i Związku Gmin Wiejskich RP.

Goście zachęcali mieszkańców gminy do udziału w referendum i mówili o swoich doświadczeniach w pracy na rzecz samorządu lokalnego. – Nie będę wam mówić, jak macie głosować. Musicie wybrać gminę Karczew, to referendum nie jest na temat burmistrza, nie jest na temat rady, tylko na temat mieszkańców, bo to oni są najważniejsi w samorządzie – podkreślała Dorota Zmarzlak. – Niektórzy z nas mieli już takie sytuacje z poprzednimi radami – a niektórzy borykają się z nim i teraz – że to dogadywanie się burmistrza z radą miejską nie wyglądało tak, jak trzeba. I kto na tym najbardziej cierpi? Przede wszystkimi mieszkańcy gminy Karczew i w ich interesie jest to, aby współpraca rady miasta z burmistrzem była dobra– przekonywał Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju.

Podczas wizyty samorządowcy wraz z burmistrzem rozdawali ulotki zachęcające mieszkańców do udziału w głosowaniu. Referendum w sprawie odwołania rady przed upływem kadencji zostało zorganizowane na wniosek mieszkańców. Podpisało się pod nim blisko dwa tysiące osób. W tej sprawie głosowanie odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca.

Komentarz

Piotr Żelazko, przewodniczący Rady Miejskiej w Karczewie
Niespodziewanie silne zaangażowanie burmistrza w referendum pokazało prawdziwą twarz tej inicjatywy i postawiło pod ogromnym znakiem zapytania jej oddolność. Mój sprzeciw budzi przede wszystkim zaangażowanie instytucji urzędu w kampanię referendalną. Burmistrz w godzinach pracy roznosi po gminie ulotki, angażując także pracowników urzędu do agitacji. Oprócz tego, że jest to działanie bardzo wątpliwe pod względem prawnym (ustawa o referendum lokalnym zabrania gminie angażowania się w kampanię), to przede wszystkim jest to zachowanie nielicujące z powagą urzędu i zwyczajnie niepoważne. Mieszkańcy oczekują, że w godzinach pracy burmistrz będzie zajmował się problemami gminy, chociażby infrastruktury drogowej, a z pewnością nie oczekują, że spotkają go na ulicy jako agitatora politycznego. Namawiamy mieszkańców, żeby nie szli na referendum i nie brali udziału w kolejnej awanturze wywołanej przez burmistrza.

One thought on “Samorządowcy popierają burmistrza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.