Zabytkowe schody do remontu

Dzięki uchwale rady powiatu będzie można rozstrzygnąć przetarg na remont schodów w budynku LO im. K.I. Gałczyńskiego. Dodatkowo na ten cel powiat otrzymał 90 tys. zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

SYLWIA WYSOCKA

W ciągu najbliższych trzech miesięcy zabytkowe schody prowadzące do budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Gałczyńskiego od strony ul. Filipowicza odzyskają dawny blask. 21 kwietnia dyrekcja szkoły ogłosiła przetarg na ich remont. Na realizację zadania przeznaczono początkowo tylko 186 tys. 530 zł. 6 maja, po otwarciu ofert, okazało się, że najtańsza z sześciu dopuszczonych propozycji opiewała na kwotę 258 tys. 274 zł. Na nadzwyczajnej sesji rady powiatu, która odbyła się w poniedziałek, 17 maja, radni jednogłośnie zgodzili się przesunąć w budżecie brakujące środki, żeby można było podpisać umowę z wykonawcą. Będzie nim firma Usługi Kamieniarsko-Budowlane Witold Mikulski z Chęcin.

Remont schodów będzie miał charakter kompleksowy i obejmie m.in. powierzchnię płaską tarasu, przyległe mury pionowe, balustradę, tralki i podstawy rzeźb. Zakres prac zaakceptował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Budynek liceum, czyli dawne kasyno zbudowane w latach 1926-1934, reprezentuje wartości historyczne i artystyczne jako przykład architektury użyteczności publicznej z okresu międzywojennego i wraz z przyległym terenem parkowo-rekreacyjnym jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-938. Konserwator wesprze też remont schodów finansowo, przekazując dotację w wysokości 90 tys. zł.

Wykonane z piaskowca reprezentacyjne schody prowadzące na wysoki taras budynku nie pełnią obecnie funkcji głównego wejścia. Mimo że nie są zbyt często użytkowane, znajdują się w złym stanie technicznym. Gołym okiem widać spękania, odspojone i oderwane fragmenty stopni schodów, a także liczne pęknięcia, zarysowania i przekwity na murkach, balustradzie, tralkach, podstawach rzeźb i kolumnach. Przewidziane w projekcie prace zakładają m.in. wykonanie nowej okładziny schodów oraz warstw tarasów, naprawę uszkodzenia tynków, murków, balustrad i podstaw rzeźb i kolumn oraz ich malowanie. Przypomnijmy, że same figury aniołków umieszczonych na kolumnach schodów były remontowane w ubiegłym roku. Na przeprowadzenie prac, które kosztowały blisko 72 tys. zł, powiat otrzymał 32 tys. zł od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.