Ponad 950 tys. zł na Karczewską

Poprawi się jakość drogi między Karczewem a Otwockiem. Powiat otwocki otrzymał dofinansowanie do przebudowy ulicy Karczewskiej w ramach rezerwy subwencji ogólnej. Z budżetu państwa trafi do nas ponad 952 tys. zł

SYLWIA WYSOCKA

Minister finansów zatwierdził zwiększenie rezerwy subwencji na drogi. W tym roku dofinansowanie otrzyma 120 samorządów. Wśród nich znalazł się powiat otwocki, który dostanie 952 tys. 200 zł na przebudowę ul. Karczewskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Batorego w kierunku Karczewa. Władze powiatu złożyły wniosek o tę pomoc niemal w ostatniej chwili. Zadanie inwestycyjne pojawiło się na sesji nadzwyczajnej rady powiatu 11 lutego. Starosta Krzysztof Szczegielniak tłumaczył wtedy: – Pod koniec stycznia otrzymaliśmy informację, że do 12 lutego samorządy mogą złożyć wniosek o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Aby ubiegać się o te pieniądze, trzeba zgłosić zadanie spełniające kilka istotnych warunków, np. założenie, że droga będzie łączyć centra logistyczne. W związku z tym postanowiliśmy zaproponować do dofinansowania remont nawierzchni ulicy Karczewskiej od świateł przy szpitalu do ulicy Mickiewicza w Karczewie. Ta droga wymaga remontu, a jego wykonanie  przysłuży się zarówno mieszkańcom Karczewa, jak i południowych gmin powiatu, którzy jadą tamtędy do Otwocka – podkreślił starosta.

W ramach remontu planowane jest sfrezowanie nawierzchnia ulicy, wykonanie warstwy wyrównawczej z betonu asfaltowego grubości ok. 2 cm, ułożenie siatki stalowej, która wzmocni konstrukcję nawierzchni i sprawi, że spękania nie będą przenoszone na wierzchnią warstwę jezdni, oraz wykonanie dwóch warstw bitumicznych –  wiążącej o grubości 5 cm i ścieralnej o grubości 4 cm.

Nie tylko ulica Karczewska może zmienić swój wygląd. W ramach pomocy dla powiatu władze Otwocka przeznaczyły 80 tys. zł na projekt przebudowy chodnika po zachodniej stronie jezdni. – Projekt obejmuje odcinek od skrzyżowania z ulicą Batorego do stacji benzynowej przed wjazdem na osiedle Ługi – mówił podczas posiedzenia komisji inwestycji i gospodarki miejskiej naczelnik wydziału inwestycji Krzysztof Gościcki. – Trwa procedura wyłonienia wykonawcy. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 31 maja. Chodzi nam o odsunięcie chodnika bezpośrednio od jezdni. Założenie jest takie, że przy jezdni pojawi się pas zieleni, a sam chodnik zostanie odsunięty – tłumaczył naczelnik.

– Bardzo się cieszę z kolejnych pieniędzy otrzymanych z budżetu państwa na poprawę infrastruktury drogowej powiatu otwockiego. Dzięki temu poprawimy stan bardzo ważnej z punktu widzenia komunikacyjnego jezdni. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w pozyskaniu tych pieniędzy, zwłaszcza posłom Anicie Czerwińskiej i Dariuszowi Olszewskiemu – mówi starosta Krzysztof Szczegielniak. I dodaje, że pierwszy etap inwestycji, czyli wymiana nawierzchni i jej wzmocnienie, które planuje się wykonać w wakacje, będzie kosztował ok. 1 mln 10 tys. zł. – Zabezpieczenie terenu spoczywa na wykonawcy robót, a z uwagi na powstały przy ul. Karczewskiej Punkt Szczepień Powszechnych trzeba będzie zapewnić do niego dojazd. Chcielibyśmy uniknąć długotrwałego zamknięcia drogi, jednak zakładamy, że na wykonanie warstwy ścieralnej może wystąpić krótkotrwałe, np. weekendowe, zamknięcie ulicy – tłumaczy  starosta. I dodaje, że w ramach zadania zostanie też wykonany remont istniejących elementów odwodnienia (wymiana starych wpustów i przykanalików).

Drugą częścią inwestycji jest modernizacja chodnika po zachodniej stronie jezdni. – Tę część realizujemy we współpracy z miastem Otwock, które opracowuje projekt. Po jego przekazaniu przystąpimy do przebudowy. Chodnik ma być oddzielony od jezdni pasem zieleni. Prezydent Jarosław Margielski zadeklarował także modernizację oświetlenia – mówi starosta Szczegielniak. – Dziękuję prezydentowi i Radzie Miasta Otwocka za wyasygnowanie pieniędzy na projekt przebudowy chodnika. Poprawi to nie tylko bezpieczeństwo, lecz także estetykę tej drogi – podkreśla starosta.

2 thoughts on “Ponad 950 tys. zł na Karczewską

 • 1 czerwca 2021 o 10:30
  Permalink

  A Poniatowskiego zbiera co miesiąc żniwa i nikt nic nie robi ma ktoś zginąć na Poniatowskiego koło osiedla soplicowo władze miasta ja dom publiczny bez dochodu tylko tam wymienia się dziewczynki nie firanki. A w Otwocku jak zwykle tylko się upiększa stary syf…..

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2021 o 10:20
  Permalink

  Oby tylko znalazło się miejsce na fotoradar

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.