Progi z drogi!

Otwoccy radni nie zgodzili się na przeznaczenie z budżetu pieniędzy na montaż progów zwalniających na ulicach Łąkowej, Lelewela, Generalskiej i Źródlanej. – W całej Europie odchodzi się teraz od progów zwalniających – argumentował radny Marcin Michalczyk

SYLWIA WYSOCKA

Jazda z nadmierną prędkością bywa zmorą mieszkańców Otwocka. Nocne hałasy i brak poczucia bezpieczeństwa powodują, że mieszkańcy interweniują u zarządców dróg, prosząc o montaż na jezdniach progów zwalniających, które ich zdaniem poprawią sytuację. I to właśnie na podstawie takich wniosków w propozycjach zmian budżetowych na majową sesję rady miasta pojawił się zapis dotyczący przeznaczenia 40 tys. zł na progi zwalniające m.in. na ulicach Łąkowej, Lelewela, Generalskiej i Źródlanej.

Już podczas poprzedzającego sesję posiedzenia komisji budżetu i finansów nie było wśród radnych zgody w sprawie zasadności zamontowania progów. – Europa i część Polski odchodzą od czegoś, co było kiedyś błędem, czyli montowania wszędzie garbów na ulicach – przekonywał radny Marcin Michalczyk, który złożył potem wniosek do rady miasta, aby nie przeznaczać pieniędzy na progi zwalniające. – Obecnie wiemy, że powodują one dużo większe zanieczyszczenie powietrza niż przy zwykłej jeździe, a także wzmagają hałas. Wcale nie zwiększa to bezpieczeństwa, bo często samochody jadą potem szybciej na odcinkach „od garbu do garbu”. Jest to także duże utrudnienie dla służb ratunkowych. Dlatego w mojej opinii to, że jeden kierowca nie potrafi dostosować się do panujących przepisów, nie znaczy, że mamy uprzykrzać życie wszystkim – tłumaczył Michalczyk.

Radny podkreślił także, że jego wątpliwości budzą również ulice wytypowane do instalacji progów. Chodzi m.in. o ulicę Generalską, która jest ważnym ciągiem komunikacyjnym dla osiedli Morskie Oko i Ługi.

– Niekoniecznie dobrym pomysłem jest blokowanie tej ważnej ulicy progami. Ulica Źródlana to wąski, zbudowany z płyt łącznik, którym jeżdżą tylko mieszkańcy, i nie ma jak tam szybko jechać. Podobnie ulica Lelewela, która jest ślepa i korzystają z niej głównie okoliczni mieszkańcy. Jest to droga gruntowa przed utwardzeniem. Skąd możemy w ogóle wiedzieć, że kierowcy jeżdżą tam za szybko? Największe zdziwienie budzi ulica Łąkowa, na której już są progi zwalniające – podkreślał radny Michalczyk.

Opinia radnych na temat dofinansowania progów nie była jednomyślna. Część z nich chciała pozytywnie odpowiedzieć na pojawiające się od kilku lat wnioski mieszkańców. Nie zabrakło jednak kolejnych głosów krytycznych. – Kiedyś byłem zwolennikiem progów, ponieważ uważałem, że ograniczą prędkość i pomogą mieszkańcom. Później dużo czytałem na ten temat i teraz moje zdanie jest zupełnie inne – przyznał radny Arkadiusz Krzyżanowski. – Warto uświadomić mieszkańcom, że są wady takiego rozwiązania. Dla mnie progi to jedna wielka uciążliwość – stwierdził.

Ostatecznie stosunkiem 10 głosów „za” do czterech „przeciw” przy czterech głosach wstrzymujących się radni na razie zrezygnowali z montażu progów. Wspomniane 40 tys. zł zostanie przeznaczone na doposażenie i naprawę infrastruktury m.in. w parku miejskim i na terenie dawnej Zieleni Miejskiej. Sprawa progów zwalniających nie jest jednak zamknięta. W niedalekiej przyszłości planowana jest komisja, na której mieszkańcy zwracający się z wnioskiem o zamontowanie progów będą mogli przedstawić swoje argumenty.

One thought on “Progi z drogi!

  • 5 czerwca 2021 o 22:57
    Permalink

    Owszem ,,Ulica Źródlana to wąski, zbudowany z płyt łącznik, którym jeżdżą tylko mieszkańcy” przy prędkości 50km/h którą mogą tu rozwinąć, nie ma nawet gdzie spi******ć, a o chałasie w nocy nie wspomnę!!! Dzięki tej ,,wspaniałej” modernizacji płytami pozostałymi po ,,epoce wielkiej płyty” drgania przenoszone na okoliczne budynki są niczym masaż całego ciała młotem pneumatycznym przez całą dobę. Zapraszam na noc tego idiotę, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.