Więcej przystanków w stylu świdermajer 

Mało estetyczne, wykonane z metalu i pleksi wiaty przystankowe w Otwocku odchodzą do przeszłości. Miasto dostało 200 tys. zł na budowę kolejnych ekologicznych drewnianych przystanków, których dachy będzie pokrywała roślinność. Wykonane w stylu świdermajer wiaty pojawią się aż w 15 miejscach na terenie Otwocka

SYLWIA WYSOCKA

Na postawienie kolejnych tzw. zielonych galerii edukacyjnych, czyli wiat przystankowych w stylu świdermajer, Otwock otrzymał 200 tys. zł z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”. – Cieszę się, że udało się pozyskać dofinansowanie od marszałka województwa. Takie wiaty przystankowe wyróżniają Otwock na tle innych miast i są naszą lokalną atrakcją nawiązującą do historii i architektury w stylu świdermajer – komentuje prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Pojawienie się 15 nowych wiat przystankowych to kontynuacja działań w kierunku poprawy estetyki miasta. Z dwóch przystanków w stylu świdermajer z tablicami edukacyjnymi w środku już od jakiegoś czasu można korzystać przy ul. Andriollego i przy ul. Świderskiej. Ich zadaszenia to tzw. zielone dachy, na których dzięki specjalnej konstrukcji wypełnionej substratem glebowym posadzona jest odpowiednia roślinność. Wewnątrz wiaty umieszczono plansze, które zawierają opisy lokalnej historii, fauny i flory. Miasto zapowiada, że nowe wiaty będą jeszcze ciekawsze: ich drewniana konstrukcja będzie lżejsza i przybędzie na niej zdobień w stylu świdermajer.

Proponowane lokalizacje zielonych wiat przystankowych w stylu świdermajer:

 1. ul. Mieszka I przy Komendzie Straży Pożarnej,
 2. ul. Mieszka I róg ul. Tysiąclecia,
 3. ul. Wawerska przy siedzibie ZGM,
 4. ul. Karczewska, w pobliżu ul. Ślusarskiego,
 5. ul. Karczewska przy szpitalu powiatowym,
 6. ul. Matejki,
 7. ul. Filipowicza przy LO im. K.I. Gałczyńskiego,
 8. ul. Andriollego róg ul. Filipowicza,
 9. ul. Narutowicza róg ul. Tatrzańskiej,
 10.  ul. Warszawska, między ul. Czaplickiego a ul. Kościelną,
 11.  ul. Samorządowa, w pobliżu ul. Konarskiego,
 12.  ul. Kołłątaja róg ul. Rzemieślniczej,
 13.  ul. Kołłątaja przy budynku Banku Spółdzielczego,
 14.  ul. Kołłątaja róg ul. Mickiewicza,
 15.  ul. Kołłątaja, między ul. Majową a ul. Jasną.

5 komentarzy do “Więcej przystanków w stylu świdermajer 

 • 4 czerwca 2021 o 21:55
  Permalink

  Ciekawe, jak zabezpieczone są te konstrukcje. Czy po pięciu latach nie zgniją i pieniądze pójdą w błoto. Poza tym niektóre lokalizację, ze względu na zapowiedź upadku Minibusa, są nieaktualne. Np Wawerska, przy ZDM. Należy się ponownie zastanowić, aby nie wyszło tak, że za rok będą to tylko „ławeczki” dla lubiących wypić.

  Odpowiedz
  • 10 czerwca 2021 o 18:39
   Permalink

   „Czy po pięciu latach nie zgniją” Hahaha, po 5 latach ? Po 5 miesiacach, najpózniej.

   Odpowiedz
 • 5 czerwca 2021 o 10:41
  Permalink

  Przystanek przy straży wytrzymuje raptem kilka miesięcy…wystarczy jakaś weekendowa noc i rano albo siedzisko złamane albo znak wyrwany… dobrze że straż obok to szybko ugaszą…

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 11:15
  Permalink

  Nie wiem czy dawna pętla przy Straży Pożarnej w Świdrach Wielkich to dobry pomysł. Kiedyś tam dewastowano przystanki ,no ale tamto towarzystwo albo na Andiollego albo zupełnie się zestarzało.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.