Iskra rozbłyśnie jesienią

Prezydent Otwocka podpisał z dowódcą 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie porozumienie w sprawie przekazania miastu samolotu TS-11 „Iskra”. Urząd miasta złożył też do MON wniosek o dofinansowanie budowy pomnika i objęcie go Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej. Odsłonięcie pomnika biało-czerwonej Iskry w Otwocku planowane jest na jesieni

SYLWIA WYSOCKA

fot. UM Otwock

Prezydent Jarosław Margielski podpisał z dowódcą 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie pułkownikiem Krzysztofem Wocialem porozumienie w sprawie przekazania miastu samolotu TS-11 „Iskra”. Stało się to w piątek, 28 maja podczas wizyty delegacji urzędników z Otwocka w bazie w Dęblinie.

Ustawiony na specjalnym postumencie pomnik biało-czerwonej Iskry upamiętni pilotów majora Tomasza Pajórka i majora Tomasza Oliwę, którzy w 1998 roku zginęli w katastrofie lotniczej w Otwocku-Soplicowie. – Jest to też przywrócenie symbolu Otwocka, jakim przez lata był stojący u zbiegu ulic Hożej i Andriollego samolot LIM-6, którego wielu mieszkańców do dziś wspomina z wielkim sentymentem – napisał w mediach społecznościowych prezydent Jarosław Margielski.

Jak poinformowało „Linię” biuro prasowe otwockiego urzędu, pracownicy wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych złożyli także wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o dofinansowanie budowy pomnika i objęcie go Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej. Odsłonięcie pomnika planowane jest na jesieni. Jako jego lokalizację wskazuje się wspomniane zwyczajowe miejsce przy ul. Andriollego.

Na razie nie podano daty sprowadzenia samolotu do Otwocka. Zanim stanie się on pomnikiem, musi przejść szereg działań przygotowawczych, m.in. konieczny jest demontaż aparatury wewnętrznej.

2 komentarze do “Iskra rozbłyśnie jesienią

  • 10 czerwca 2021 o 18:33
    Permalink

    bzdura + nonsens + farsa + prowincja + skansen + patos + mitologizacja + legendomania + megalomania + bigoteria + kicz + smalec + ………… = Otwock

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.